Ryttarstugan AB

Ryttarstugan AB har organisationsnummer 556572-6766 (5565726766)

Aktiebolag • Org.nr: 556572-6766

Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorderGävle

Konkurs inleddVerksamt sedan 1999✓ Verifierat på Google★★★★½ 4.7 (15 recensioner)

Om företaget

Ryttarstugan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47711). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med kläder, uppfödning av hästar och andra hästdjur och sport- och fritidsutbildning. På Google Maps är verksamheten listad som tack shop. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 15 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Tack shop

Hemsida: www.ryttarstugan.se

Ekonomi

1 674 022 krOmsättning▼ 31 procent
-171 375 krÅrets resultat
1Antal anställda
9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2023.

Omsättningen minskade 31 procent till 1 674 022 kr räkenskapsåret 2023 (2 430 369 kr föregående år).

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då försäljningen påverkats av marknadsläget och lågkonjukturen.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2023 omsatte Ryttarstugan AB 1 674 022 kr och redovisade ett resultat på -171 375 kr. Rörelsemarginalen var 3,0 procent, under branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,2 procent). Kassalikviditeten var 1,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 96,8 procent).

Nyckeltal 2023BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,0 procent3,3 procent-1,1 procent till 9,2 procentUnder branschens median
Vinstmarginal-10,2 procent2,9 procent-1,6 procent till 9,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet9,0 procent42,2 procent18,2 procent till 70,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet1,8 procent96,8 procent29,9 procent till 261,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-86,9 procent6,4 procent-9,2 procent till 28,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-31,1 procent0,5 procent-10,1 procent till 14,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 674 000 kr1 586 000 kr994 000 kr till 2 314 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd162 000 kr389 000 kr261 000 kr till 529 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20192020202120222023
Rörelsemarginal-4,1 procent3,7 procent1,5 procent2,3 procent3,0 procent
Vinstmarginal-4,8 procent3,1 procent-0,6 procent-3,3 procent-10,2 procent
Soliditet43,4 procent42,1 procent31,3 procent17,5 procent9,0 procent
Kassalikviditet15,3 procent5,7 procent8,0 procent4,1 procent1,8 procent
Avkastning på eget kapital-28,3 procent12,4 procent-3,1 procent-21,9 procent-86,9 procent
Omsättningstillväxt--22,9 procent36,3 procent-3,2 procent-31,1 procent
Omsättning per anställd2 392 000 kr1 843 000 kr2 512 000 kr2 430 000 kr1 674 000 kr
Personalkostnad per anställd327 000 kr258 000 kr328 000 kr295 000 kr162 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Muréngatan 28
c/o c/o Christina Elson
80251 Gävle

Bolag på samma adress

20 andra bolag har Muréngatan 28 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva hästsport, uppfödning, handel med hästar, försäljning av hästsportartiklar och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20192020202120222023
Nettoomsättning2 391 620 kr1 843 483 kr2 511 871 kr2 430 369 kr1 674 022 kr
Övriga rörelseintäkter92 010 kr67 669 kr54 981 kr24 862 kr364 kr
Råvaror och förnödenheter--0 kr--
Övriga externa kostnader376 930 kr256 993 kr367 526 kr499 718 kr503 239 kr
Personalkostnader327 086 kr258 372 kr327 729 kr295 025 kr162 223 kr
Avskrivningar129 092 kr85 626 kr8 034 kr11 508 kr11 508 kr
Rörelseresultat-97 344 kr67 888 kr36 750 kr56 968 kr50 000 kr
Ränteintäkter8 kr48 kr59 kr233 kr355 kr
Räntekostnader17 604 kr10 577 kr50 903 kr137 796 kr221 730 kr
Resultat efter finansiella poster-114 940 kr57 359 kr-14 094 kr-80 595 kr-171 375 kr
Årets resultat-114 940 kr57 359 kr-14 094 kr-80 595 kr-171 375 kr

Balansräkning

Post20192020202120222023
Tillgångar
Anläggningstillgångar106 722 kr21 096 kr26 962 kr15 454 kr3 946 kr
Materiella anläggningstillgångar78 750 kr0 kr12 742 kr8 110 kr3 478 kr
Omsättningstillgångar829 309 kr1 079 540 kr1 409 787 kr2 085 630 kr2 191 141 kr
Varulager789 232 kr1 060 909 kr1 356 072 kr2 038 314 kr2 164 994 kr
Kortfristiga fordringar33 687 kr12 221 kr33 159 kr41 373 kr11 580 kr
Kassa och bank6 390 kr6 410 kr20 556 kr5 943 kr14 567 kr
Summa tillgångar936 031 kr1 100 636 kr1 436 749 kr2 101 084 kr2 195 087 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital405 882 kr463 241 kr449 147 kr368 552 kr197 176 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat420 822 kr305 882 kr363 241 kr349 147 kr268 551 kr
Årets resultat-114 940 kr57 359 kr-14 094 kr-80 595 kr-171 375 kr
Kortfristiga skulder261 317 kr325 476 kr671 352 kr1 151 285 kr1 424 785 kr
Leverantörsskulder94 140 kr187 961 kr304 359 kr386 388 kr182 523 kr
Skatteskulder0 kr-3 384 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder66 162 kr41 447 kr72 985 kr189 399 kr279 412 kr
Summa eget kapital och skulder936 031 kr1 100 636 kr1 436 749 kr2 101 084 kr2 195 087 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bildades 1999 och verksamheten består av butiksförsäljning av ridsportsartiklar och kläder. Företaget driver även en webshop. Företaget har sitt säte i Gävle.

Företrädare

  • Christina E

Undertecknad i Gävle 2024-06-30.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1999-07-07
Registrerat hos Bolagsverket
Ryttarstugan AB
1999-07-16
Registrerat hos Skatteverket
2026-06-15
Adressändring
Gatuadress: Lövudden 5 → Muréngatan 28
Postnummer: 80626 → 80251
2026-07-21
Statusändring
Aktivt → Avregistrerat

Vanliga frågor

Vad har Ryttarstugan AB för organisationsnummer?

Ryttarstugan AB har organisationsnummer 556572-6766 (5565726766).

Var ligger Ryttarstugan AB?

Ryttarstugan AB har sin registrerade adress Muréngatan 28, 80251 Gävle.

Vilken bransch är Ryttarstugan AB verksamt i?

Ryttarstugan AB är registrerat i branschen detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Ryttarstugan AB?

Ryttarstugan AB hade en nettoomsättning på 1 674 022 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Ryttarstugan AB?

Ryttarstugan AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Gävle
Län
Gävleborgs län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Avregistrerad
Moms
Avregistrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1999-07-07
Status
Ej verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Betygsfördelning

4.7★★★★½
15 recensioner
5 ★
10
4 ★
5
3 ★
0
2 ★
0
1 ★
0

Tjänster

💳 Betalkort📱 Kontaktlös betalning🚗 Hemleverans🛒 Köp i butik🚚 Leverans samma dag

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar