Stall Taxirenässans AB

Stall Taxirenässans AB har organisationsnummer 556573-0180 (5565730180)

Aktiebolag • Org.nr: 556573-0180

Passagerartrafik på beställning, fordon med förareVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 1999Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Stall Taxirenässans AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Sidoverksamheter inkluderar uppfödning av hästar och andra hästdjur, annan stödverksamhet avseende transport och tävling med hästar.

Ekonomi

218 829 krOmsättning▼ 49 procent
96 122 krÅrets resultat
1Antal anställda
22,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 49 procent till 218 829 kr räkenskapsåret 2025 (429 804 kr föregående år).

Nettoomsättningen har fortsatt att gå ner då färre uppdragskörningar utförts.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Stall Taxirenässans AB 218 829 kr och redovisade ett resultat på 96 122 kr. Rörelsemarginalen var 50,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 22,6 procent, under branschens median (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 299,0 procent, över branschens median (median 188,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal50,5 procent5,5 procent0,6 procent till 13,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal43,9 procent4,6 procent0,0 procent till 13,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet22,6 procent38,7 procent17,7 procent till 67,9 procentUnder branschens median
Kassalikviditet299,0 procent188,4 procent96,6 procent till 416,8 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital191,3 procent18,0 procent-1,5 procent till 51,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-49,1 procent0,2 procent-16,6 procent till 27,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd219 000 kr834 000 kr593 000 kr till 1 089 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd28 000 kr378 000 kr235 000 kr till 494 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 906 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
  • Plats 31 av 37 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Västerås.
  • Plats 3 182 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 4 848 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 225 222 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-6,6 procent4,5 procent-9,9 procent-34,1 procent50,5 procent
Vinstmarginal-7,6 procent2,4 procent-12,4 procent-37,4 procent43,9 procent
Soliditet10,3 procent19,8 procent15,0 procent-1795,3 procent22,6 procent
Kassalikviditet132,1 procent127,2 procent128,9 procent15,1 procent299,0 procent
Avkastning på eget kapital-129,0 procent30,5 procent-264,7 procent-191,3 procent
Omsättningstillväxt-8,3 procent-17,5 procent-45,2 procent-49,1 procent
Omsättning per anställd879 000 kr952 000 kr785 000 kr430 000 kr219 000 kr
Personalkostnad per anställd454 000 kr472 000 kr385 000 kr226 000 kr28 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Jakobsgatan 50A
72464 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva taxiverksamhet och godstransporter samt hästsportverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning878 603 kr951 561 kr784 850 kr429 804 kr218 829 kr
Övriga rörelseintäkter110 589 kr122 235 kr17 110 kr27 144 kr29 451 kr
Råvaror och förnödenheter268 536 kr182 988 kr166 466 kr105 353 kr240 kr
Övriga externa kostnader281 240 kr302 107 kr292 955 kr245 301 kr109 856 kr
Personalkostnader454 428 kr471 541 kr384 579 kr226 404 kr27 703 kr
Avskrivningar43 388 kr36 000 kr36 000 kr0 kr-
Rörelseresultat-58 400 kr42 772 kr-78 040 kr-146 510 kr110 481 kr
Ränteintäkter22 kr15 kr73 kr128 kr29 kr
Räntekostnader8 212 kr20 175 kr19 464 kr14 300 kr14 388 kr
Resultat efter finansiella poster-66 590 kr22 612 kr-97 431 kr-160 682 kr96 122 kr
Årets resultat-66 590 kr22 612 kr-97 431 kr-160 682 kr96 122 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar223 388 kr144 000 kr108 000 kr0 kr-
Materiella anläggningstillgångar223 388 kr144 000 kr108 000 kr0 kr-
Omsättningstillgångar276 626 kr231 285 kr137 446 kr6 900 kr222 771 kr
Kortfristiga fordringar235 455 kr223 823 kr119 245 kr5 413 kr222 755 kr
Kassa och bank41 171 kr7 462 kr18 201 kr1 487 kr16 kr
Summa tillgångar500 014 kr375 285 kr245 446 kr6 900 kr222 771 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital51 625 kr74 238 kr36 807 kr-123 875 kr50 247 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat68 215 kr1 626 kr84 238 kr-13 193 kr-95 875 kr
Årets resultat-66 590 kr22 612 kr-97 431 kr-160 682 kr96 122 kr
Kortfristiga skulder209 332 kr181 767 kr106 610 kr45 687 kr74 501 kr
Leverantörsskulder28 821 kr6 215 kr7 334 kr18 639 kr6 713 kr
Övriga kortfristiga skulder18 342 kr17 010 kr11 497 kr19 049 kr59 788 kr
Summa eget kapital och skulder500 014 kr375 285 kr245 446 kr6 900 kr222 771 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet består av taxiverksamhet och godstransporter, tävlingsverksamhet, uppfödning, träning, köpa och sälja hästar samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås.
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 547 000 (469 000) kr.

Företrädare

  • Per Olof A

Undertecknad i Västerås 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1999-07-14
Registrerat hos Bolagsverket
Stall Taxirenässans AB
1999-08-06
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Stall Taxirenässans AB för organisationsnummer?

Stall Taxirenässans AB har organisationsnummer 556573-0180 (5565730180).

Var ligger Stall Taxirenässans AB?

Stall Taxirenässans AB har sin registrerade adress Jakobsgatan 50A, 72464 Västerås.

Vilken bransch är Stall Taxirenässans AB verksamt i?

Stall Taxirenässans AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Stall Taxirenässans AB?

Stall Taxirenässans AB hade en nettoomsättning på 218 829 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Stall Taxirenässans AB?

Stall Taxirenässans AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1999-07-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar