Marca System AB
Marca System AB har organisationsnummer 556574-3704 (5565743704)
Aktiebolag • Org.nr: 556574-3704
Om företaget
Marca System AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar reklambyråverksamhet, webbportaler, direktreklamverksamhet och mediebyråverksamhet och annonsförsäljning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 1 754 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 462 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Marca System AB 1 754 000 kr och redovisade ett resultat på 204 188 kr. Rörelsemarginalen var 13,5 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 42,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 205,7 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 14,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 42,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 205,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 754 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 927 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 577 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 21 av 100 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Borås.
- Plats 1 003 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 16 098 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 96 127 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -34,7 procent | 6,3 procent | 11,6 procent | 14,9 procent | 13,5 procent |
| Vinstmarginal | -34,7 procent | 6,2 procent | 51,8 procent | 23,5 procent | 14,8 procent |
| Soliditet | 68,8 procent | 67,6 procent | 71,9 procent | 38,5 procent | 42,3 procent |
| Kassalikviditet | 251,8 procent | 199,8 procent | 440,5 procent | 181,0 procent | 205,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 procent | 7,6 procent | 62,7 procent | 35,2 procent | 20,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -50,2 procent | 19,6 procent | 29,4 procent | 10,1 procent | 20,0 procent |
| Omsättning per anställd | 858 000 kr | 1 026 000 kr | 1 328 000 kr | 1 462 000 kr | 1 754 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 755 000 kr | 612 000 kr | 828 000 kr | 870 000 kr | 927 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenbocksgatan 1850634 Borås
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Stenbocksgatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva produktion och underhåll av webbaserade innehållstjänster, konsultverksamhet inom webbutveckling, e-handel och marknadsföring samt handel med varor på Internet, handel med domännamn och finansiella instrument jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 722 239 kr | 858 434 kr | 1 026 133 kr | 1 328 213 kr | 1 461 605 kr | 1 754 322 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 644 kr | 1 888 kr | 906 kr | 290 kr | 49 kr | 674 kr |
| Övriga externa kostnader | 643 349 kr | 402 258 kr | 347 996 kr | 339 645 kr | 365 286 kr | 581 661 kr |
| Personalkostnader | 717 047 kr | 754 969 kr | 612 449 kr | 828 010 kr | 870 121 kr | 926 514 kr |
| Rörelseresultat | 359 905 kr | -297 791 kr | 64 742 kr | 154 434 kr | 218 385 kr | 237 388 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 32 669 kr | 44 815 kr | 24 540 kr |
| Räntekostnader | 2 115 kr | 210 kr | 548 kr | -1 097 kr | 186 kr | 5 285 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 357 790 kr | -298 001 kr | 64 194 kr | 688 200 kr | 343 447 kr | 259 669 kr |
| Bokslutsdispositioner | 200 000 kr | 386 000 kr | 0 kr | 550 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 121 616 kr | 26 283 kr | 15 126 kr | 157 857 kr | 59 187 kr | 55 481 kr |
| Årets resultat | 436 174 kr | 61 716 kr | 49 068 kr | 1 080 343 kr | 284 260 kr | 204 188 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 185 200 kr | 185 200 kr | 335 200 kr | 530 200 kr | 505 633 kr | 508 659 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 185 200 kr | 185 200 kr | 335 200 kr | 530 200 kr | 505 633 kr | 508 659 kr |
| Omsättningstillgångar | 912 279 kr | 679 069 kr | 617 502 kr | 1 867 899 kr | 1 596 181 kr | 1 882 924 kr |
| Kortfristiga fordringar | 170 665 kr | 123 117 kr | 183 837 kr | 58 982 kr | 520 859 kr | 244 597 kr |
| Kassa och bank | 741 614 kr | 555 952 kr | 433 665 kr | 1 808 917 kr | 1 075 322 kr | 1 638 327 kr |
| Summa tillgångar | 1 097 479 kr | 864 269 kr | 952 702 kr | 2 398 099 kr | 2 101 814 kr | 2 391 583 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 707 905 kr | 594 621 kr | 643 689 kr | 1 724 032 kr | 808 292 kr | 1 012 481 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 171 731 kr | 432 905 kr | 494 621 kr | 543 689 kr | 424 032 kr | 708 293 kr |
| Årets resultat | 436 174 kr | 61 716 kr | 49 068 kr | 1 080 343 kr | 284 260 kr | 204 188 kr |
| Obeskattade reserver | 86 000 kr | 0 kr | - | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 219 664 kr | 269 648 kr | 309 013 kr | 424 049 kr | 881 941 kr | 915 559 kr |
| Leverantörsskulder | 29 716 kr | 28 115 kr | 14 316 kr | 912 kr | 17 107 kr | 13 739 kr |
| Skatteskulder | 62 694 kr | 23 022 kr | 0 kr | 44 370 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 110 255 kr | 218 511 kr | 294 697 kr | 378 767 kr | 114 834 kr | 151 820 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 097 479 kr | 864 269 kr | 952 702 kr | 2 398 099 kr | 2 101 814 kr | 2 391 583 kr |
Företrädare
- Martin R
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Marca System AB för organisationsnummer?
Marca System AB har organisationsnummer 556574-3704 (5565743704).
Var ligger Marca System AB?
Marca System AB har sin registrerade adress Stenbocksgatan 18, 50634 Borås.
Vilken bransch är Marca System AB verksamt i?
Marca System AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Marca System AB?
Marca System AB hade en nettoomsättning på 1 754 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Marca System AB?
Marca System AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-08-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.