Manics Fastighets AB
Manics Fastighets AB har organisationsnummer 556574-9073 (5565749073)
Aktiebolag • Org.nr: 556574-9073
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerKungälv
Om företaget
Manics Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 393 000 kr räkenskapsåret 2026 (415 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Manics Fastighets AB 393 000 kr och redovisade ett resultat på 70 416 kr. Rörelsemarginalen var 40,6 procent, över branschens median (median 40,1 procent). Soliditeten var 35,8 procent, över branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 2392,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 158,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,6 procent | 40,1 procent | 19,9 procent till 57,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,0 procent | 28,4 procent | 7,1 procent till 51,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,8 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 2392,9 procent | 158,0 procent | 51,0 procent till 453,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 procent | 11,1 procent | 1,6 procent till 29,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,3 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 230 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 58 av 64 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Kungälv.
- Plats 1 075 av 1 634 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 33 281 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 202 019 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,7 procent | 28,9 procent | -8,0 procent | 30,9 procent | 40,6 procent |
| Vinstmarginal | 15,9 procent | 17,7 procent | -19,8 procent | 21,7 procent | 30,0 procent |
| Soliditet | 20,0 procent | 29,0 procent | 27,1 procent | 32,2 procent | 35,8 procent |
| Kassalikviditet | 1330,2 procent | 872,5 procent | 1396,9 procent | 1565,7 procent | 2392,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 procent | 16,2 procent | -13,5 procent | 22,2 procent | 16,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -20,1 procent | 8,8 procent | 7,7 procent | 5,6 procent | -5,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Signalgatan 944240 Kungälv
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Signalgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 420 030 kr | 335 454 kr | 364 856 kr | 392 700 kr | 415 161 kr | 393 473 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 072 kr | 26 106 kr | 40 950 kr | 71 170 kr | 91 857 kr | 111 464 kr |
| Avskrivningar | 89 967 kr | 89 024 kr | 88 555 kr | 88 555 kr | 88 555 kr | 24 083 kr |
| Rörelseresultat | 186 445 kr | 86 100 kr | 105 534 kr | -31 587 kr | 128 084 kr | 159 570 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -146 kr | 6 985 kr | 11 470 kr | 1 482 kr |
| Räntekostnader | 32 119 kr | 32 711 kr | 40 863 kr | 53 285 kr | 49 335 kr | 43 366 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 154 326 kr | 53 389 kr | 64 525 kr | -77 887 kr | 90 219 kr | 117 686 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 40 500 kr | 0 kr | -29 000 kr |
| Skatt | 33 039 kr | 11 080 kr | 13 322 kr | 0 kr | 10 994 kr | 18 270 kr |
| Årets resultat | 121 287 kr | 42 309 kr | 51 203 kr | -37 387 kr | 79 225 kr | 70 416 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 637 961 kr | 548 937 kr | 460 382 kr | 371 827 kr | 283 272 kr | 259 189 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 637 961 kr | 548 937 kr | 460 382 kr | 371 827 kr | 283 272 kr | 259 189 kr |
| Omsättningstillgångar | 689 343 kr | 773 188 kr | 626 642 kr | 652 713 kr | 826 560 kr | 936 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 43 556 kr | 24 118 kr | 56 697 kr | 54 712 kr | 83 344 kr | 55 665 kr |
| Kassa och bank | 645 787 kr | 749 070 kr | 569 945 kr | 598 001 kr | 743 216 kr | 880 734 kr |
| Summa tillgångar | 1 327 304 kr | 1 322 125 kr | 1 087 024 kr | 1 024 540 kr | 1 109 832 kr | 1 195 588 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 221 689 kr | 263 998 kr | 315 201 kr | 277 814 kr | 357 039 kr | 427 455 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 kr | 121 289 kr | 163 598 kr | 214 801 kr | 177 414 kr | 256 639 kr |
| Årets resultat | 121 287 kr | 42 309 kr | 51 203 kr | -37 387 kr | 79 225 kr | 70 416 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 29 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 105 615 kr | 58 127 kr | 71 823 kr | 46 726 kr | 52 793 kr | 39 133 kr |
| Leverantörsskulder | 26 080 kr | 13 511 kr | 24 958 kr | 9 386 kr | 24 628 kr | 8 112 kr |
| Skatteskulder | 52 399 kr | 17 441 kr | 15 505 kr | 15 341 kr | 4 130 kr | 5 561 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 697 kr | 15 038 kr | 22 628 kr | 16 999 kr | 19 035 kr | 20 460 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 327 304 kr | 1 322 125 kr | 1 087 024 kr | 1 024 540 kr | 1 109 832 kr | 1 195 588 kr |
Företrädare
- Marika F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Manics Fastighets AB för organisationsnummer?
Manics Fastighets AB har organisationsnummer 556574-9073 (5565749073).
Var ligger Manics Fastighets AB?
Manics Fastighets AB har sin registrerade adress Signalgatan 9, 44240 Kungälv.
Vilken bransch är Manics Fastighets AB verksamt i?
Manics Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Manics Fastighets AB?
Manics Fastighets AB hade en nettoomsättning på 393 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-10-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.