Highwave Communication AB
Highwave Communication AB har organisationsnummer 556576-2597 (5565762597)
Aktiebolag • Org.nr: 556576-2597
Om företaget
Highwave Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 1 108 002 kr räkenskapsåret 2025 (1 289 641 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Highwave Communication AB 1 108 002 kr och redovisade ett resultat på 847 533 kr. Rörelsemarginalen var 98,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 31,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 146,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,3 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 96,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,7 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 146,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 355,0 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,1 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 108 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 149 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 399 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 25 182 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 45 149 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 136 643 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 96,5 procent | 96,7 procent | 90,9 procent | 95,9 procent | 98,3 procent |
| Vinstmarginal | 96,4 procent | 96,0 procent | 90,1 procent | 94,2 procent | 96,7 procent |
| Soliditet | 60,7 procent | 37,1 procent | 35,1 procent | 10,3 procent | 31,7 procent |
| Kassalikviditet | 254,4 procent | 159,1 procent | 154,1 procent | 111,5 procent | 146,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,8 procent | 268,3 procent | 191,8 procent | 946,3 procent | 355,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 213,4 procent | -4,3 procent | -17,9 procent | -14,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 642 000 kr | 1 571 000 kr | 1 290 000 kr | 1 108 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Birkagatan 24c/o Jonas Lindroth
11339 Stockholm
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Birkagatan 24 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva datakonsultverksamhet inom mjukvaruområdet och design, produktion och försäljning av smycken samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 523 615 kr | 1 642 456 kr | 1 570 775 kr | 1 289 641 kr | 1 108 002 kr |
| Övriga externa kostnader | 0 kr | - | 18 125 kr | 54 947 kr | 142 770 kr | 53 241 kr | 18 788 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 505 490 kr | 1 587 509 kr | 1 428 005 kr | 1 236 400 kr | 1 089 214 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 kr | 699 kr | -628 kr | 300 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 55 kr | 11 399 kr | 13 033 kr | 20 624 kr | 17 603 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 0 kr | 505 435 kr | 1 576 117 kr | 1 415 671 kr | 1 215 148 kr | 1 071 911 kr |
| Skatt | - | - | 107 864 kr | 330 884 kr | 296 332 kr | 257 399 kr | 224 378 kr |
| Årets resultat | 0 kr | - | 397 571 kr | 1 245 233 kr | 1 119 339 kr | 957 749 kr | 847 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 117 137 kr | 117 137 kr | 772 600 kr | 1 250 086 kr | 1 662 597 kr | 981 106 kr | 752 717 kr |
| Kortfristiga fordringar | 117 137 kr | 117 137 kr | 129 957 kr | 19 981 kr | 455 520 kr | 640 171 kr | 434 025 kr |
| Kassa och bank | - | - | 642 643 kr | 1 230 105 kr | 1 207 077 kr | 340 935 kr | 318 692 kr |
| Summa tillgångar | 117 137 kr | 117 137 kr | 772 600 kr | 1 250 086 kr | 1 662 597 kr | 981 106 kr | 752 717 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 71 316 kr | 71 316 kr | 468 887 kr | 464 120 kr | 583 459 kr | 101 208 kr | 238 741 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -28 684 kr | -28 684 kr | -28 684 kr | -881 113 kr | -635 880 kr | -956 541 kr | -708 792 kr |
| Årets resultat | 0 kr | - | 397 571 kr | 1 245 233 kr | 1 119 339 kr | 957 749 kr | 847 533 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 821 kr | 45 821 kr | 303 713 kr | 785 966 kr | 1 079 138 kr | 879 898 kr | 513 977 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 10 250 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | 107 864 kr | 330 884 kr | 627 216 kr | 553 732 kr | 224 378 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 821 kr | 39 821 kr | 177 349 kr | 439 327 kr | 434 117 kr | 316 166 kr | 277 599 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 117 137 kr | 117 137 kr | 772 600 kr | 1 250 086 kr | 1 662 597 kr | 981 106 kr | 752 717 kr |
Företrädare
- Jonas L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Highwave Communication AB för organisationsnummer?
Highwave Communication AB har organisationsnummer 556576-2597 (5565762597).
Var ligger Highwave Communication AB?
Highwave Communication AB har sin registrerade adress Birkagatan 24, 11339 Stockholm.
Vilken bransch är Highwave Communication AB verksamt i?
Highwave Communication AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Highwave Communication AB?
Highwave Communication AB hade en nettoomsättning på 1 108 002 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Highwave Communication AB?
Highwave Communication AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.