Business-Remedy Associates Sweden AB
Business-Remedy Associates Sweden AB har organisationsnummer 556576-5772 (5565765772)
Aktiebolag • Org.nr: 556576-5772
Om företaget
Business-Remedy Associates Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjärred. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 49 procent till 758 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 496 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Business-Remedy Associates Sweden AB 758 000 kr och redovisade ett resultat på 248 594 kr. Rörelsemarginalen var 49,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,1 procent). Soliditeten var 76,9 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 120,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,8 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,7 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 76,9 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 120,4 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -49,3 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 758 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 332 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 552 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 102 av 186 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Lund.
- Plats 1 623 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 19 238 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 165 927 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,8 procent | 93,5 procent | 65,6 procent | 64,2 procent | 49,8 procent |
| Vinstmarginal | 93,1 procent | 94,0 procent | 66,6 procent | 61,8 procent | 43,7 procent |
| Soliditet | 94,4 procent | 93,8 procent | 72,5 procent | 69,5 procent | 76,9 procent |
| Kassalikviditet | 1283,9 procent | 976,6 procent | 298,7 procent | 270,2 procent | 120,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 procent | 17,4 procent | 23,9 procent | 18,1 procent | 7,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 53,5 procent | 30,3 procent | 237,4 procent | -1,9 procent | -49,3 procent |
| Omsättning per anställd | 347 000 kr | 452 000 kr | 1 525 000 kr | 1 496 000 kr | 758 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 0 kr | 451 000 kr | 447 000 kr | 332 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hökvägen 623737 Bjärred
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Hökvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företags- och innovationutveckling samt därtill förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 225 876 kr | 346 810 kr | 451 724 kr | 1 525 412 kr | 1 496 424 kr | 758 219 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 1 139 kr | 1 236 kr | 4 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 158 kr | 20 179 kr | 28 593 kr | 74 482 kr | 91 102 kr | 52 867 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 4 530 kr | 407 kr | 451 244 kr | 446 586 kr | 332 492 kr |
| Rörelseresultat | 180 718 kr | 322 101 kr | 422 724 kr | 1 000 825 kr | 959 972 kr | 377 360 kr |
| Ränteintäkter | 1 321 kr | 1 220 kr | 2 119 kr | 11 098 kr | 28 431 kr | 10 612 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 530 kr | 199 kr | 1 776 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 174 403 kr | 323 386 kr | 424 843 kr | 1 014 819 kr | 925 030 kr | 331 441 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -250 000 kr | -200 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 38 954 kr | 66 616 kr | 87 747 kr | 158 187 kr | 164 713 kr | 82 847 kr |
| Årets resultat | 135 449 kr | 256 770 kr | 337 096 kr | 606 632 kr | 560 317 kr | 248 594 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 224 360 kr | 472 304 kr | 813 911 kr | 1 373 831 kr | 2 004 309 kr | 3 687 816 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 224 360 kr | 472 304 kr | 813 911 kr | 1 373 831 kr | 2 004 309 kr | 3 687 816 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 207 303 kr | 1 222 235 kr | 1 250 576 kr | 2 133 361 kr | 2 459 262 kr | 673 839 kr |
| Kortfristiga fordringar | 293 713 kr | 341 783 kr | 220 696 kr | 338 140 kr | 737 174 kr | 403 186 kr |
| Kassa och bank | 913 590 kr | 880 452 kr | 1 029 880 kr | 1 795 221 kr | 1 722 088 kr | 270 653 kr |
| Summa tillgångar | 1 431 663 kr | 1 694 539 kr | 2 064 487 kr | 3 507 192 kr | 4 463 571 kr | 4 361 655 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 342 570 kr | 1 599 340 kr | 1 936 436 kr | 2 543 068 kr | 3 103 385 kr | 3 351 980 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 107 121 kr | 1 242 570 kr | 1 499 340 kr | 1 836 436 kr | 2 443 068 kr | 3 003 386 kr |
| Årets resultat | 135 449 kr | 256 770 kr | 337 096 kr | 606 632 kr | 560 317 kr | 248 594 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 250 000 kr | 450 000 kr | 450 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 89 093 kr | 95 199 kr | 128 051 kr | 714 124 kr | 910 186 kr | 559 675 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 1 869 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 46 438 kr | 89 243 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 593 kr | 88 199 kr | 121 051 kr | 660 686 kr | 813 943 kr | 550 806 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 431 663 kr | 1 694 539 kr | 2 064 487 kr | 3 507 192 kr | 4 463 571 kr | 4 361 655 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Skåne län, Lunds kommun registrerades år 1999 och bedriver teknisk rådgivning och konsultativ verksamhet.
Företrädare
- Johan O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Business-Remedy Associates Sweden AB för organisationsnummer?
Business-Remedy Associates Sweden AB har organisationsnummer 556576-5772 (5565765772).
Var ligger Business-Remedy Associates Sweden AB?
Business-Remedy Associates Sweden AB har sin registrerade adress Hökvägen 6, 23737 Bjärred.
Vilken bransch är Business-Remedy Associates Sweden AB verksamt i?
Business-Remedy Associates Sweden AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Business-Remedy Associates Sweden AB?
Business-Remedy Associates Sweden AB hade en nettoomsättning på 758 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Business-Remedy Associates Sweden AB?
Business-Remedy Associates Sweden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-09-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.