Gopa AB
Gopa AB har organisationsnummer 556576-6432 (5565766432)
Aktiebolag • Org.nr: 556576-6432
Tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföringRonneby
Om företaget
Gopa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ronneby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 28150).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 24 procent till 3 972 000 kr räkenskapsåret 2023 (5 209 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Gopa AB 3 972 000 kr och redovisade ett resultat på 719 638 kr. Rörelsemarginalen var 23,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,6 procent). Soliditeten var 72,6 procent, över branschens median (median 50,8 procent). Kassalikviditeten var 283,3 procent, över branschens median (median 184,6 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,3 procent | 7,6 procent | -0,3 procent till 20,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,8 procent | 7,5 procent | -0,8 procent till 20,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,6 procent | 50,8 procent | 30,0 procent till 76,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 283,3 procent | 184,6 procent | 97,9 procent till 402,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,1 procent | 6,3 procent | -6,9 procent till 32,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -23,7 procent | 0,3 procent | -23,8 procent till 30,8 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,5 procent | 27,9 procent | 23,3 procent |
| Vinstmarginal | 20,3 procent | 27,8 procent | 22,8 procent |
| Soliditet | 72,5 procent | 71,9 procent | 72,6 procent |
| Kassalikviditet | 309,2 procent | 340,0 procent | 283,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,9 procent | 58,0 procent | 60,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 62,6 procent | -23,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Emaljervägen 3 A37230 Ronneby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Emaljervägen 3 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verkstadsmekanisk tillverkning, import och handel med mekaniska produkter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 203 062 kr | 5 208 836 kr | 3 971 705 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 056 kr | 36 421 kr | 30 523 kr |
| Övriga externa kostnader | 667 219 kr | 674 681 kr | 689 745 kr |
| Avskrivningar | 14 710 kr | 14 710 kr | 14 710 kr |
| Rörelseresultat | 655 201 kr | 1 452 506 kr | 924 901 kr |
| Räntekostnader | 3 972 kr | -7 052 kr | -32 751 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 651 229 kr | 1 445 813 kr | 906 982 kr |
| Skatt | 134 151 kr | 297 789 kr | 187 344 kr |
| Årets resultat | 517 078 kr | 1 148 024 kr | 719 638 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 50 259 kr | 35 549 kr | 20 839 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 784 369 kr | 2 716 020 kr | 1 629 517 kr |
| Varulager | 224 704 kr | 86 629 kr | 348 034 kr |
| Kortfristiga fordringar | 833 105 kr | 609 882 kr | 730 317 kr |
| Kassa och bank | - | 2 019 509 kr | 551 166 kr |
| Summa tillgångar | 1 834 628 kr | 2 751 569 kr | 1 650 356 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 330 283 kr | 1 978 307 kr | 1 197 944 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | 669 205 kr | 686 283 kr | 334 306 kr |
| Årets resultat | 517 078 kr | 1 148 024 kr | 719 638 kr |
| Kortfristiga skulder | 504 345 kr | 773 262 kr | 452 412 kr |
| Leverantörsskulder | 62 628 kr | 1 098 kr | 10 233 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 834 628 kr | 2 751 569 kr | 1 650 356 kr |
Företrädare
- Ulf O (verkställande direktör)
- Erik J (styrelseordförande)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gopa AB för organisationsnummer?
Gopa AB har organisationsnummer 556576-6432 (5565766432).
Var ligger Gopa AB?
Gopa AB har sin registrerade adress Emaljervägen 3 A, 37230 Ronneby.
Vilken bransch är Gopa AB verksamt i?
Gopa AB är registrerat i branschen tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gopa AB?
Gopa AB hade en nettoomsättning på 3 972 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ronneby
- Län
- Blekinge län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-10-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.