Wilhelmssons Redovisning AB
Wilhelmssons Redovisning AB har organisationsnummer 556578-8691 (5565788691)
Aktiebolag • Org.nr: 556578-8691
Om företaget
Wilhelmssons Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vara. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som bookkeeping service.
Kontaktuppgifter
Kategori: Bookkeeping service
Telefon: +46767909004
Hemsida: www.wilhelmssonsredovisning.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 3 829 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 955 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wilhelmssons Redovisning AB 3 829 000 kr och redovisade ett resultat på 290 496 kr. Rörelsemarginalen var 9,5 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 71,7 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 253,8 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,7 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 71,7 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 253,8 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,2 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 957 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 621 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 558 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 3 av 12 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Vara.
- Plats 108 av 466 aktiebolag med säte i Vara.
- Plats 8 154 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 46 580 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | 11,6 procent | 4,6 procent | 9,6 procent | 9,5 procent |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 11,6 procent | 4,7 procent | 9,7 procent | 9,7 procent |
| Soliditet | 43,8 procent | 45,0 procent | 59,0 procent | 71,0 procent | 71,7 procent |
| Kassalikviditet | 193,6 procent | 179,8 procent | 236,6 procent | 254,4 procent | 253,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 procent | 45,7 procent | 15,7 procent | 24,7 procent | 20,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 25,3 procent | 41,7 procent | -4,2 procent | 0,1 procent | -3,2 procent |
| Omsättning per anställd | 970 000 kr | 825 000 kr | 790 000 kr | 989 000 kr | 957 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 605 000 kr | 561 000 kr | 524 000 kr | 647 000 kr | 621 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Däckgatan 153450 Vara
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Däckgatan 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bokföring och redovisningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet samt friskvård såsom kroppsvård, kostrådgivning, zonterapi, massage, livsstilsrådgivning samt utbildning och föredragsverksamhet inom dessa områden. Vidare skall bolaget bedriva torg, marknadshandel, webbförsäljning och design inom textil och heminredning.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 322 757 kr | 2 910 034 kr | 4 123 678 kr | 3 950 697 kr | 3 954 896 kr | 3 828 589 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 159 kr | 10 406 kr | 36 134 kr | -100 500 kr | 8 695 kr | 270 kr |
| Övriga externa kostnader | 692 458 kr | 795 869 kr | 861 554 kr | 1 028 667 kr | 953 418 kr | 916 124 kr |
| Personalkostnader | 1 423 239 kr | 1 814 717 kr | 2 804 230 kr | 2 620 656 kr | 2 587 646 kr | 2 482 802 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 1 274 kr |
| Rörelseresultat | 209 940 kr | 288 802 kr | 480 215 kr | 180 874 kr | 378 434 kr | 365 032 kr |
| Ränteintäkter | 98 kr | 119 kr | 131 kr | 6 256 kr | 10 499 kr | 4 612 kr |
| Räntekostnader | 70 kr | 255 kr | 218 kr | 1 266 kr | 6 048 kr | 34 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 209 968 kr | 288 666 kr | 480 128 kr | 185 864 kr | 382 885 kr | 369 610 kr |
| Skatt | 46 675 kr | 69 472 kr | 102 773 kr | 41 949 kr | 81 361 kr | 79 114 kr |
| Årets resultat | 163 058 kr | 219 194 kr | 377 361 kr | 143 915 kr | 301 524 kr | 290 496 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 25 500 kr | 394 750 kr | 449 292 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 54 542 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 25 500 kr | 394 750 kr | 394 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 778 729 kr | 1 037 724 kr | 1 734 208 kr | 1 533 703 kr | 1 324 551 kr | 1 519 129 kr |
| Varulager | 8 036 kr | 16 334 kr | 40 094 kr | 20 094 kr | 56 532 kr | 105 609 kr |
| Kortfristiga fordringar | 273 357 kr | 452 862 kr | 770 792 kr | 1 023 114 kr | 828 791 kr | 820 460 kr |
| Kassa och bank | 497 336 kr | 568 528 kr | 923 322 kr | 490 495 kr | 439 228 kr | 593 060 kr |
| Summa tillgångar | 778 729 kr | 1 137 724 kr | 1 834 208 kr | 1 559 203 kr | 1 719 301 kr | 1 968 421 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 278 942 kr | 498 135 kr | 825 496 kr | 919 411 kr | 1 220 935 kr | 1 411 431 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 784 kr | 178 841 kr | 348 035 kr | 675 396 kr | 819 311 kr | 1 020 835 kr |
| Årets resultat | 163 058 kr | 219 194 kr | 377 361 kr | 143 915 kr | 301 524 kr | 290 496 kr |
| Kortfristiga skulder | 359 872 kr | 527 489 kr | 942 449 kr | 639 792 kr | 498 366 kr | 556 990 kr |
| Leverantörsskulder | 39 818 kr | 23 663 kr | 58 897 kr | 101 999 kr | 22 466 kr | 133 867 kr |
| Skatteskulder | 45 165 kr | 69 618 kr | 108 553 kr | 47 437 kr | 17 357 kr | 30 012 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 720 kr | 244 223 kr | 246 357 kr | 253 679 kr | 222 883 kr | 198 545 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 778 729 kr | 1 137 724 kr | 1 834 208 kr | 1 559 203 kr | 1 719 301 kr | 1 968 421 kr |
Företrädare
- Eva-Lotta W
Undertecknad i Vara 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Wilhelmssons Redovisning AB för organisationsnummer?
Wilhelmssons Redovisning AB har organisationsnummer 556578-8691 (5565788691).
Var ligger Wilhelmssons Redovisning AB?
Wilhelmssons Redovisning AB har sin registrerade adress Däckgatan 1, 53450 Vara.
Vilken bransch är Wilhelmssons Redovisning AB verksamt i?
Wilhelmssons Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Wilhelmssons Redovisning AB?
Wilhelmssons Redovisning AB hade en nettoomsättning på 3 829 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Wilhelmssons Redovisning AB?
Wilhelmssons Redovisning AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Wilhelmssons Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i Wilhelmssons Redovisning AB föreslog en utdelning på 594 750 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Wilhelmssons Redovisning AB (Företagsnamn)
- LW - Lifestyle & Wellness (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser friskvård, kroppsvård, kostrådgivning, zonterapi, massage, livsstilsrådgivning samt utbildning inom dessa områden. - Lotta W (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser torg, marknadshandel, webförsäljning och design inom textil och heminredning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vara
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-11-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.