Cyneris Systems AB
Cyneris Systems AB har organisationsnummer 556580-1676 (5565801676)
Aktiebolag • Org.nr: 556580-1676
Om företaget
Cyneris Systems AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torshälla. Företaget har etablerad erfarenhet med över 27 års verksamhet sedan 1999. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (153 700 kr föregående år).
Under 2025 har bolagets värdepappersinnehav omklassificerats från omsättningstillgång till finansiell anläggningstillgång. Till följd av detta redovisas utdelningsintäkter från och med 2025 under finansiella poster, vilket påverkar jämförbarheten av nettoomsättningen mellan åren.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cyneris Systems AB 0 kr och redovisade ett resultat på 49 371 kr. Soliditeten var 43,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 67,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,5 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 67,8 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 188 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 31 av 39 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Eskilstuna.
- Plats 2 036 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 6 531 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,1 procent | 92,9 procent | 94,3 procent | 90,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 92,1 procent | 92,8 procent | 95,3 procent | 91,3 procent | - |
| Soliditet | 54,3 procent | 58,7 procent | 35,5 procent | 41,5 procent | 43,5 procent |
| Kassalikviditet | 40,5 procent | 64,9 procent | 56,7 procent | 72,8 procent | 67,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 procent | 16,9 procent | 35,5 procent | 22,6 procent | 9,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,2 procent | 43,0 procent | -14,0 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Albert Öbergs väg 20C64436 Torshälla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Albert Öbergs väg 20C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva programvaruutveckling, administrativ konsultverksamhet och utbildning inom IT-området, bedriva värdepappershandel, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även investera i och bedriva handel med leksaker.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 500 kr | 11 000 kr | 120 000 kr | 125 000 kr | 178 800 kr | 153 700 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 7 698 kr | 29 198 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 569 kr | 9 505 kr | 9 503 kr | 8 908 kr | 10 128 kr | 7 283 kr | 5 962 kr |
| Personalkostnader | 2 369 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 19 533 kr |
| Rörelseresultat | 94 562 kr | 1 495 kr | 110 497 kr | 116 092 kr | 168 672 kr | 138 719 kr | -54 693 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 753 kr | 0 kr | 14 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 38 kr | 112 kr | 537 kr | 651 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 94 562 kr | 1 495 kr | 110 497 kr | 116 054 kr | 170 313 kr | 140 315 kr | 77 970 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -15 626 kr |
| Skatt | 20 235 kr | 453 kr | 22 890 kr | 23 914 kr | 35 106 kr | 29 091 kr | 12 973 kr |
| Årets resultat | 74 327 kr | 1 042 kr | 87 607 kr | 92 140 kr | 135 207 kr | 111 224 kr | 49 371 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 697 663 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 97 663 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 043 173 kr | 1 044 668 kr | 835 695 kr | 930 056 kr | 1 073 871 kr | 1 185 302 kr | 547 495 kr |
| Varulager | 680 975 kr | 680 975 kr | 680 975 kr | 680 975 kr | 680 975 kr | 680 975 kr | 80 975 kr |
| Kortfristiga fordringar | 92 323 kr | 20 462 kr | 992 kr | 0 kr | - | 36 kr | 44 174 kr |
| Kassa och bank | 269 875 kr | 343 231 kr | 153 728 kr | 249 081 kr | 392 896 kr | 504 291 kr | 422 346 kr |
| Summa tillgångar | 1 043 173 kr | 1 044 668 kr | 835 695 kr | 930 056 kr | 1 073 871 kr | 1 185 302 kr | 1 245 158 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 365 202 kr | 366 244 kr | 453 851 kr | 545 991 kr | 381 198 kr | 492 422 kr | 541 793 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 190 875 kr | 265 202 kr | 266 244 kr | 353 851 kr | 145 991 kr | 281 198 kr | 392 422 kr |
| Årets resultat | 74 327 kr | 1 042 kr | 87 607 kr | 92 140 kr | 135 207 kr | 111 224 kr | 49 371 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 15 626 kr |
| Kortfristiga skulder | 677 971 kr | 678 424 kr | 381 844 kr | 384 065 kr | 692 673 kr | 692 880 kr | 687 739 kr |
| Skatteskulder | - | 453 kr | 3 873 kr | 6 094 kr | 14 702 kr | 14 909 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 677 972 kr | 677 971 kr | 377 971 kr | 377 971 kr | 677 971 kr | 677 971 kr | 687 739 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 043 173 kr | 1 044 668 kr | 835 695 kr | 930 056 kr | 1 073 871 kr | 1 185 302 kr | 1 245 158 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eskilstuna bedriver verksamhet inom programutveckling, administrativ konsultverksamhet och utbildning, handel med leksaker samt värdepappershandel.
Företrädare
- Magnus S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cyneris Systems AB för organisationsnummer?
Cyneris Systems AB har organisationsnummer 556580-1676 (5565801676).
Var ligger Cyneris Systems AB?
Cyneris Systems AB har sin registrerade adress Albert Öbergs väg 20C, 64436 Torshälla.
Vilken bransch är Cyneris Systems AB verksamt i?
Cyneris Systems AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cyneris Systems AB?
Cyneris Systems AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Cyneris Systems AB (Företagsnamn)
- RememberToPlay Sweden (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser handel med leksaker och programutveckling för slutkonsument.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1999-12-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.