Timjan & Mejram AB
Timjan & Mejram AB har organisationsnummer 556587-0697 (5565870697)
Aktiebolag • Org.nr: 556587-0697
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerFalkenberg
Om företaget
Timjan & Mejram AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 776 085 kr räkenskapsåret 2025 (1 777 257 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Timjan & Mejram AB 1 776 085 kr och redovisade ett resultat på 373 585 kr. Rörelsemarginalen var 27,5 procent, under branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 79,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 52,8 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 27,9 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 79,0 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 52,8 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,6 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,1 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 358 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 7 av 32 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Falkenberg.
- Plats 353 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 2 928 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 94 993 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,3 procent | 3,7 procent | -5,4 procent | 27,5 procent |
| Vinstmarginal | 14,7 procent | 0,0 procent | -4,1 procent | 27,9 procent |
| Soliditet | 78,1 procent | 78,2 procent | 79,4 procent | 79,0 procent |
| Kassalikviditet | 87,9 procent | 138,7 procent | 66,3 procent | 52,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | 1,9 procent | 0,8 procent | 4,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 39,9 procent | -6,3 procent | -0,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 356 000 kr | 949 000 kr | 1 777 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 512 000 kr | 514 000 kr | 630 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norra stigen 3c/o Ulf Svensson
31142 Falkenberg
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Norra stigen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler samt förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 356 016 kr | 1 897 069 kr | 1 777 257 kr | 1 776 085 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 747 kr | 0 kr | - | 52 kr |
| Övriga externa kostnader | 310 300 kr | 432 946 kr | 877 291 kr | 427 753 kr |
| Personalkostnader | 511 959 kr | 1 028 903 kr | 630 443 kr | 494 525 kr |
| Avskrivningar | 365 035 kr | 365 035 kr | 365 035 kr | 365 035 kr |
| Rörelseresultat | 194 469 kr | 70 185 kr | -95 512 kr | 488 824 kr |
| Ränteintäkter | - | 20 156 kr | 23 135 kr | 7 420 kr |
| Räntekostnader | -4 680 kr | 0 kr | - | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 199 149 kr | 90 341 kr | -72 377 kr | 496 194 kr |
| Bokslutsdispositioner | 53 000 kr | 138 000 kr | 174 000 kr | -12 000 kr |
| Skatt | 60 267 kr | 55 720 kr | 30 005 kr | 110 609 kr |
| Årets resultat | 191 882 kr | 172 621 kr | 71 618 kr | 373 585 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 10 976 582 kr | 10 611 547 kr | 10 246 512 kr | 9 881 477 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 581 778 kr | 3 216 743 kr | 2 851 708 kr | 2 486 673 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 394 804 kr | 7 394 804 kr | 7 394 804 kr | 7 394 804 kr |
| Omsättningstillgångar | 576 324 kr | 1 148 145 kr | 426 671 kr | 297 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | 139 568 kr | 203 603 kr | 265 324 kr | 233 173 kr |
| Kassa och bank | 436 756 kr | 944 542 kr | 161 347 kr | 64 451 kr |
| Summa tillgångar | 11 552 906 kr | 11 759 692 kr | 10 673 183 kr | 10 179 101 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 9 027 935 kr | 9 200 555 kr | 8 472 173 kr | 8 045 758 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 596 053 kr | 8 787 934 kr | 8 160 555 kr | 7 432 173 kr |
| Årets resultat | 191 882 kr | 172 621 kr | 71 618 kr | 373 585 kr |
| Obeskattade reserver | 1 869 334 kr | 1 731 334 kr | 1 557 334 kr | 1 569 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 655 637 kr | 827 803 kr | 643 676 kr | 564 009 kr |
| Leverantörsskulder | 1 856 kr | 2 166 kr | 0 kr | 38 176 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 663 kr | 57 030 kr | 396 693 kr | 363 463 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 552 906 kr | 11 759 692 kr | 10 673 183 kr | 10 179 101 kr |
Företrädare
- John N (ordförande)
- Kristian A
Undertecknad i Falkenberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Timjan & Mejram AB för organisationsnummer?
Timjan & Mejram AB har organisationsnummer 556587-0697 (5565870697).
Var ligger Timjan & Mejram AB?
Timjan & Mejram AB har sin registrerade adress Norra stigen 3, 31142 Falkenberg.
Vilken bransch är Timjan & Mejram AB verksamt i?
Timjan & Mejram AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Timjan & Mejram AB?
Timjan & Mejram AB hade en nettoomsättning på 1 776 085 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Timjan & Mejram AB någon utdelning?
Styrelsen i Timjan & Mejram AB föreslog en utdelning på 800 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.