Blue Orange Events and Communication AB
Blue Orange Events and Communication AB har organisationsnummer 556597-8375 (5565978375)
Aktiebolag • Org.nr: 556597-8375
Om företaget
Blue Orange Events and Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hässleholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 63 procent till 760 000 kr räkenskapsåret 2025 (467 000 kr föregående år).
Bolagets omsättning har ökat med 63 procent jämfört med föregående år. Detta beror på ökad efterfrågan
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Blue Orange Events and Communication AB 760 000 kr och redovisade ett resultat på 122 638 kr. Rörelsemarginalen var 16,2 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 57,9 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 237,3 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 16,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 237,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 62,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 760 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 395 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 996 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 21 av 52 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Hässleholm.
- Plats 598 av 1 097 aktiebolag med säte i Hässleholm.
- Plats 19 215 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 165 708 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | -6,9 procent | 13,6 procent | 3,5 procent | 16,2 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | -8,2 procent | 11,5 procent | 3,2 procent | 16,2 procent |
| Soliditet | 19,1 procent | 3,7 procent | 37,6 procent | 31,5 procent | 57,9 procent |
| Kassalikviditet | 123,7 procent | 103,8 procent | 160,2 procent | 146,0 procent | 237,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 procent | -777,1 procent | 84,6 procent | 27,6 procent | 68,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -26,1 procent | 13,4 procent | -49,2 procent | 57,8 procent | 62,7 procent |
| Omsättning per anställd | 514 000 kr | 583 000 kr | 296 000 kr | 467 000 kr | 760 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 333 000 kr | 395 000 kr | 103 000 kr | 254 000 kr | 395 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ängdalavägen 11 B28133 Hässleholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet rörande mässor, kongresser, konferenser och liknande tillställningar samt byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 598 180 kr | 695 905 kr | 514 165 kr | 583 474 kr | 295 586 kr | 467 064 kr | 759 839 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 5 000 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 42 036 kr | 34 457 kr | 25 886 kr | 3 857 kr | 11 550 kr | 21 361 kr | 24 698 kr |
| Övriga externa kostnader | 169 254 kr | 183 683 kr | 143 940 kr | 224 584 kr | 145 204 kr | 175 539 kr | 217 034 kr |
| Personalkostnader | 361 990 kr | 477 299 kr | 332 934 kr | 395 020 kr | 103 469 kr | 253 843 kr | 395 350 kr |
| Avskrivningar | 12 946 kr | 7 162 kr | 4 178 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 840 kr | -6 696 kr | 7 227 kr | -39 987 kr | 40 363 kr | 16 321 kr | 122 757 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 9 kr | 62 kr | 200 kr | 105 kr |
| Räntekostnader | 1 108 kr | 164 kr | 3 539 kr | 8 254 kr | 6 280 kr | 1 117 kr | 224 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 732 kr | -6 860 kr | 3 688 kr | -48 232 kr | 34 145 kr | 15 404 kr | 122 638 kr |
| Årets resultat | 6 732 kr | -6 860 kr | 3 688 kr | -48 232 kr | 34 145 kr | 15 404 kr | 122 638 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 11 340 kr | 4 178 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 340 kr | 4 178 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 175 780 kr | 207 006 kr | 284 517 kr | 168 020 kr | 107 352 kr | 176 909 kr | 308 315 kr |
| Kortfristiga fordringar | 111 805 kr | 191 134 kr | 168 949 kr | 41 289 kr | 75 738 kr | 86 906 kr | 183 358 kr |
| Kassa och bank | 63 975 kr | 15 872 kr | 115 568 kr | 126 731 kr | 31 614 kr | 90 003 kr | 124 957 kr |
| Summa tillgångar | 187 120 kr | 211 184 kr | 284 517 kr | 168 020 kr | 107 352 kr | 176 909 kr | 308 315 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 57 610 kr | 50 751 kr | 54 438 kr | 6 207 kr | 40 352 kr | 55 756 kr | 178 394 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -49 122 kr | -42 389 kr | -49 250 kr | -45 561 kr | -93 793 kr | -59 648 kr | -44 244 kr |
| Årets resultat | 6 732 kr | -6 860 kr | 3 688 kr | -48 232 kr | 34 145 kr | 15 404 kr | 122 638 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 510 kr | 160 433 kr | 230 079 kr | 161 813 kr | 67 000 kr | 121 153 kr | 129 921 kr |
| Leverantörsskulder | 5 256 kr | 15 008 kr | 24 195 kr | 9 509 kr | 0 kr | 3 276 kr | 38 385 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 114 254 kr | 135 425 kr | 195 884 kr | 142 304 kr | 57 000 kr | 107 877 kr | 79 536 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 187 120 kr | 211 184 kr | 284 517 kr | 168 020 kr | 107 352 kr | 176 909 kr | 308 315 kr |
Företrädare
- Esbjörn B
Undertecknad i Hässleholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Blue Orange Events and Communication AB för organisationsnummer?
Blue Orange Events and Communication AB har organisationsnummer 556597-8375 (5565978375).
Var ligger Blue Orange Events and Communication AB?
Blue Orange Events and Communication AB har sin registrerade adress Ängdalavägen 11 B, 28133 Hässleholm.
Vilken bransch är Blue Orange Events and Communication AB verksamt i?
Blue Orange Events and Communication AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Blue Orange Events and Communication AB?
Blue Orange Events and Communication AB hade en nettoomsättning på 760 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Blue Orange Events and Communication AB?
Blue Orange Events and Communication AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hässleholm
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.