Fedayi Förvaltnings AB
Fedayi Förvaltnings AB har organisationsnummer 556598-1080 (5565981080)
Aktiebolag • Org.nr: 556598-1080
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerHalmstad
Om företaget
Fedayi Förvaltnings AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 160 000 kr räkenskapsåret 2025 (154 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fedayi Förvaltnings AB 160 000 kr och redovisade ett resultat på -29 201 kr. Rörelsemarginalen var -25,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 99,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 12524,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -25,4 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,8 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 12524,1 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,2 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,9 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,0 procent | 59,7 procent | 54,3 procent | 41,8 procent | -25,4 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 0,0 procent | 0,0 procent | 48,9 procent | -18,1 procent |
| Soliditet | 93,1 procent | 93,3 procent | 95,0 procent | 98,5 procent | 99,8 procent |
| Kassalikviditet | 173,0 procent | 311,2 procent | 526,4 procent | 1988,6 procent | 12524,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | 8,6 procent | 5,8 procent | 4,4 procent | -2,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 75,7 procent | 10,3 procent | -28,4 procent | 0,0 procent | 3,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenåldersvägen 1230263 Halmstad
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Stenåldersvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning och förmedling av fast och lös egendom, uthyrning av personal, uthyrning av maskiner och inventarier inom restaurangbranschen, import, export och handel och förmedling av restaurangutrustning, bedriva och utarrendera restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 000 kr | 110 850 kr | 195 300 kr | 214 800 kr | 154 000 kr | 154 000 kr | 160 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 108 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 78 004 kr | 95 160 kr | 60 944 kr | 53 393 kr | 36 826 kr | 56 165 kr | 137 097 kr |
| Avskrivningar | 23 683 kr | 23 683 kr | 29 127 kr | 32 945 kr | 33 483 kr | 33 483 kr | 33 483 kr |
| Rörelseresultat | 12 421 kr | -7 993 kr | 105 229 kr | 128 462 kr | 83 691 kr | 64 352 kr | -40 565 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 44 kr | 9 366 kr | 10 935 kr | 11 373 kr |
| Räntekostnader | 61 kr | 1 545 kr | 21 kr | 30 kr | 47 kr | 0 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 12 360 kr | -9 538 kr | 105 208 kr | 128 476 kr | 93 010 kr | 75 287 kr | -29 201 kr |
| Skatt | 2 645 kr | 0 kr | 20 062 kr | 25 097 kr | 19 145 kr | 16 799 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 9 715 kr | -9 538 kr | 85 146 kr | 103 379 kr | 73 865 kr | 58 488 kr | -29 201 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 058 894 kr | 1 035 211 kr | 1 041 084 kr | 1 022 139 kr | 988 656 kr | 955 173 kr | 921 690 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 058 894 kr | 1 035 211 kr | 1 041 084 kr | 1 022 139 kr | 988 656 kr | 955 173 kr | 921 690 kr |
| Omsättningstillgångar | 257 628 kr | 72 545 kr | 140 028 kr | 267 320 kr | 356 490 kr | 400 902 kr | 388 122 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 741 kr | 51 411 kr | 36 633 kr | 157 778 kr | 348 194 kr | 399 188 kr | 260 074 kr |
| Kassa och bank | 53 887 kr | 21 134 kr | 103 395 kr | 109 542 kr | 8 296 kr | 1 714 kr | 128 048 kr |
| Summa tillgångar | 1 316 522 kr | 1 107 756 kr | 1 181 112 kr | 1 289 459 kr | 1 345 146 kr | 1 356 075 kr | 1 309 812 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 224 575 kr | 1 015 037 kr | 1 100 183 kr | 1 203 561 kr | 1 277 427 kr | 1 335 915 kr | 1 306 713 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 094 860 kr | 904 575 kr | 895 037 kr | 980 182 kr | 1 083 562 kr | 1 157 427 kr | 1 215 914 kr |
| Årets resultat | 9 715 kr | -9 538 kr | 85 146 kr | 103 379 kr | 73 865 kr | 58 488 kr | -29 201 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 947 kr | 92 719 kr | 80 929 kr | 85 898 kr | 67 719 kr | 20 160 kr | 3 099 kr |
| Leverantörsskulder | 1 633 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 42 467 kr | 17 670 kr | 11 743 kr | 18 178 kr | 0 kr | - | -27 279 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 847 kr | 55 049 kr | 48 049 kr | 47 719 kr | 47 719 kr | 160 kr | 10 377 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 316 522 kr | 1 107 756 kr | 1 181 112 kr | 1 289 459 kr | 1 345 146 kr | 1 356 075 kr | 1 309 812 kr |
Företrädare
- Fedayi B
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fedayi Förvaltnings AB för organisationsnummer?
Fedayi Förvaltnings AB har organisationsnummer 556598-1080 (5565981080).
Var ligger Fedayi Förvaltnings AB?
Fedayi Förvaltnings AB har sin registrerade adress Stenåldersvägen 12, 30263 Halmstad.
Vilken bransch är Fedayi Förvaltnings AB verksamt i?
Fedayi Förvaltnings AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fedayi Förvaltnings AB?
Fedayi Förvaltnings AB hade en nettoomsättning på 160 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-10-09
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.