Concrete i Falköping Aktiebolag
Concrete i Falköping Aktiebolag har organisationsnummer 556598-8101 (5565988101)
Aktiebolag • Org.nr: 556598-8101
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetFalköping
Om företaget
Concrete i Falköping Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Falköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). På Google Maps är verksamheten listad som concrete contractor. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 6 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 45 110 000 kr räkenskapsåret 2025 (57 971 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Concrete i Falköping Aktiebolag 45 110 000 kr och redovisade ett resultat på -2 384 915 kr. Rörelsemarginalen var -5,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 5,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 88,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,0 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,3 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,8 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 88,6 procent | 206,4 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -527,6 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,2 procent | 3,4 procent | -22,7 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 961 000 kr | 1 209 000 kr | 785 000 kr till 1 962 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 851 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 39 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Falköping.
- Plats 7 av 696 aktiebolag med säte i Falköping.
- Plats 700 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 3 860 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,8 procent | 3,7 procent | -5,0 procent |
| Vinstmarginal | -5,2 procent | 3,4 procent | -5,3 procent |
| Soliditet | 19,2 procent | 31,9 procent | 5,8 procent |
| Kassalikviditet | 139,5 procent | 134,7 procent | 88,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -113,8 procent | 51,2 procent | -527,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,5 procent | -22,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 875 000 kr | 2 520 000 kr | 1 961 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 922 000 kr | 983 000 kr | 851 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lovenegatan 4c/o Concrete i Falköping AB
52141 Falköping
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Lovenegatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenadverksamhet inom betongbranschen jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 256 448 kr | 57 970 798 kr | 45 109 836 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 146 542 kr | 97 688 kr | 94 958 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 433 101 kr | 22 935 853 kr | 18 190 208 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 321 291 kr | 10 127 657 kr | 9 461 488 kr |
| Personalkostnader | 20 294 709 kr | 22 618 350 kr | 19 580 392 kr |
| Avskrivningar | 348 927 kr | 230 883 kr | 227 735 kr |
| Rörelseresultat | -1 995 038 kr | 2 155 743 kr | -2 255 029 kr |
| Ränteintäkter | 2 201 kr | 2 590 kr | 1 828 kr |
| Räntekostnader | 138 709 kr | 194 076 kr | 131 714 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 131 546 kr | 1 964 257 kr | -2 384 915 kr |
| Årets resultat | -2 131 546 kr | 1 964 257 kr | -2 384 915 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 669 437 kr | 414 184 kr | 334 466 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 669 437 kr | 414 184 kr | 334 466 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 072 332 kr | 11 598 717 kr | 7 445 704 kr |
| Varulager | 826 793 kr | 806 140 kr | 1 178 273 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 236 422 kr | 10 783 307 kr | 6 258 139 kr |
| Kassa och bank | 9 117 kr | 9 270 kr | 9 292 kr |
| Summa tillgångar | 9 741 769 kr | 12 012 901 kr | 7 780 170 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 872 675 kr | 3 836 931 kr | 452 016 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 890 221 kr | 1 758 674 kr | 2 722 931 kr |
| Årets resultat | -2 131 546 kr | 1 964 257 kr | -2 384 915 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 910 151 kr | 8 010 340 kr | 7 070 856 kr |
| Leverantörsskulder | 2 357 867 kr | 3 519 396 kr | 2 715 448 kr |
| Skatteskulder | - | 54 114 kr | 40 242 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 634 156 kr | 754 109 kr | 978 718 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 741 769 kr | 12 012 901 kr | 7 780 170 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen har konstaterat att det föreligger en skyldighet att upprätta kontrollbalansräkning per 31 mars
Företrädare
- Mikael S
Undertecknad i Falköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Concrete i Falköping Aktiebolag för organisationsnummer?
Concrete i Falköping Aktiebolag har organisationsnummer 556598-8101 (5565988101).
Var ligger Concrete i Falköping Aktiebolag?
Concrete i Falköping Aktiebolag har sin registrerade adress Lovenegatan 4, 52141 Falköping.
Vilken bransch är Concrete i Falköping Aktiebolag verksamt i?
Concrete i Falköping Aktiebolag är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Concrete i Falköping Aktiebolag?
Concrete i Falköping Aktiebolag hade en nettoomsättning på 45 110 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Concrete i Falköping Aktiebolag?
Concrete i Falköping Aktiebolag hade i genomsnitt 23 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Concrete i Falköping Aktiebolag (Företagsnamn)
- Betongsliparna i Göteborg (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser bearbetning av betonggolv.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falköping
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.