Om företaget
Scenela Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar litterärt skapande och musikkomposition, produktion av film, video och tv-program och ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 52 procent till 9 355 653 kr räkenskapsåret 2026 (6 142 803 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga. en större uppsättning under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Scenela Aktiebolag 9 355 653 kr och redovisade ett resultat på 11 957 718 kr. Rörelsemarginalen var 88,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 86,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 845,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,6 procent | 16,9 procent | 2,0 procent till 39,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 126,3 procent | 17,2 procent | 2,6 procent till 44,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,5 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 845,0 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 48,8 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 52,3 procent | -0,9 procent | -34,2 procent till 32,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 9 356 000 kr | 843 000 kr | 324 000 kr till 1 506 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 175 000 kr | 490 000 kr | 141 000 kr till 756 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 16 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 4 292 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 546 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 21 040 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,8 procent | 88,6 procent |
| Vinstmarginal | 99,9 procent | 126,3 procent |
| Soliditet | 74,9 procent | 86,5 procent |
| Kassalikviditet | 1403,1 procent | 845,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 procent | 48,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 52,3 procent |
| Omsättning per anställd | 6 143 000 kr | 9 356 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 185 000 kr | 175 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bellmansgatan 22Cc/o Sissela Kyle
11847 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Bellmansgatan 22C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet genom att framträda, författa, regissera och producera föreställningar inom film, teater, television, radio och video/DVD och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 142 803 kr | 9 355 653 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 45 659 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 308 226 kr | 332 078 kr |
| Övriga externa kostnader | 500 865 kr | 609 231 kr |
| Personalkostnader | 185 024 kr | 175 093 kr |
| Rörelseresultat | 5 148 421 kr | 8 284 910 kr |
| Ränteintäkter | 54 304 kr | 122 718 kr |
| Räntekostnader | 7 172 kr | 582 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 135 277 kr | 11 816 268 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 365 000 kr | 2 835 859 kr |
| Skatt | 1 014 282 kr | 2 694 409 kr |
| Årets resultat | 3 755 995 kr | 11 957 718 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 3 500 000 kr | 123 555 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 500 000 kr | 123 555 kr |
| Omsättningstillgångar | 13 706 384 kr | 28 237 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 225 270 kr | 993 467 kr |
| Kassa och bank | 6 472 935 kr | 27 118 586 kr |
| Summa tillgångar | 17 206 384 kr | 28 361 108 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 12 893 681 kr | 24 519 400 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 037 686 kr | 12 461 682 kr |
| Årets resultat | 3 755 995 kr | 11 957 718 kr |
| Obeskattade reserver | 3 335 859 kr | 500 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 976 844 kr | 3 341 708 kr |
| Leverantörsskulder | 18 833 kr | 16 646 kr |
| Skatteskulder | 812 919 kr | 3 155 929 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 116 834 kr | 132 133 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 206 384 kr | 28 361 108 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver artistisk verksamhet genom att framträda, författa, regissera och producera föreställningar inom film, teater, television och radio. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Sissela K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Scenela Aktiebolag för organisationsnummer?
Scenela Aktiebolag har organisationsnummer 556601-7454 (5566017454).
Var ligger Scenela Aktiebolag?
Scenela Aktiebolag har sin registrerade adress Bellmansgatan 22C, 11847 Stockholm.
Vilken bransch är Scenela Aktiebolag verksamt i?
Scenela Aktiebolag är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Scenela Aktiebolag?
Scenela Aktiebolag hade en nettoomsättning på 9 355 653 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Scenela Aktiebolag?
Scenela Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Scenela Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Scenela Aktiebolag föreslog en utdelning på 24 000 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-12-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.