Fyris Läkarkonsult AB
Fyris Läkarkonsult AB har organisationsnummer 556601-9153 (5566019153)
Aktiebolag • Org.nr: 556601-9153
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdUppsala
Om företaget
Fyris Läkarkonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 80 procent till 80 000 kr räkenskapsåret 2026 (409 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fyris Läkarkonsult AB 80 000 kr och redovisade ett resultat på -4 885 kr. Soliditeten var 92,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 76,1 procent). Kassalikviditeten var 1247,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 446,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,0 procent | 76,1 procent | 59,1 procent till 90,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1247,9 procent | 446,4 procent | 268,3 procent till 1115,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,4 procent | 21,7 procent | 0,6 procent till 48,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -80,4 procent | -1,7 procent | -26,4 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 80 000 kr | 786 000 kr | 183 000 kr till 1 347 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 54 000 kr | 172 000 kr | 25 000 kr till 420 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 850 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 26 av 48 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Uppsala.
- Plats 5 197 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 8 577 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 251 909 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,8 procent | 79,2 procent | 3,7 procent | -3,8 procent | - |
| Vinstmarginal | 35,7 procent | 79,0 procent | 3,2 procent | -3,2 procent | - |
| Soliditet | 85,6 procent | 84,5 procent | 72,4 procent | 70,2 procent | 92,0 procent |
| Kassalikviditet | 691,5 procent | 644,5 procent | 362,0 procent | 335,6 procent | 1247,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,1 procent | 30,9 procent | 1,9 procent | -2,9 procent | -1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 10,5 procent | -70,5 procent | 6,3 procent | -7,3 procent | -80,4 procent |
| Omsättning per anställd | 704 000 kr | 415 000 kr | 441 000 kr | 409 000 kr | 80 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 395 000 kr | 9 000 kr | 396 000 kr | 394 000 kr | 54 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrislundsgatan 31Bc/o C/o Erik Eklöf
75444 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fyrislundsgatan 31B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva vård- och omsorgsverksamhet samt konsultverksamhet innebärande uthyrning av läkarkompetens och förmedling till olika landsting och privata vårdgivare, handledning i anslutning till denna, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 273 223 kr | 1 406 779 kr | 414 784 kr | 440 996 kr | 408 809 kr | 79 815 kr |
| Övriga externa kostnader | 154 453 kr | 112 713 kr | 77 337 kr | 29 256 kr | 29 938 kr | 29 610 kr |
| Personalkostnader | 1 021 082 kr | 790 085 kr | 8 972 kr | 395 582 kr | 394 275 kr | 53 661 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 97 688 kr | 503 981 kr | 328 475 kr | 16 158 kr | -15 404 kr | -3 456 kr |
| Ränteintäkter | - | 42 kr | 1 kr | 15 kr | 5 253 kr | 17 kr |
| Räntekostnader | 1 412 kr | 1 924 kr | 0 kr | 2 654 kr | 2 771 kr | 1 446 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 96 276 kr | 502 099 kr | 328 476 kr | 13 519 kr | -12 922 kr | -4 885 kr |
| Skatt | 20 601 kr | 103 531 kr | 67 662 kr | 3 050 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 75 675 kr | 398 568 kr | 260 814 kr | 10 469 kr | -12 922 kr | -4 885 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 000 kr | 1 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 kr | 1 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 734 575 kr | 1 032 981 kr | 1 000 672 kr | 768 042 kr | 630 968 kr | 367 528 kr |
| Kortfristiga fordringar | 249 943 kr | 125 686 kr | 165 596 kr | 100 597 kr | 61 415 kr | 4 929 kr |
| Kassa och bank | 484 632 kr | 907 295 kr | 835 076 kr | 667 445 kr | 569 553 kr | 362 599 kr |
| Summa tillgångar | 735 575 kr | 1 033 981 kr | 1 000 672 kr | 768 042 kr | 630 968 kr | 367 528 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 586 033 kr | 884 601 kr | 845 415 kr | 555 884 kr | 442 962 kr | 338 077 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 390 358 kr | 366 033 kr | 464 601 kr | 425 415 kr | 335 884 kr | 222 962 kr |
| Årets resultat | 75 675 kr | 398 568 kr | 260 814 kr | 10 469 kr | -12 922 kr | -4 885 kr |
| Kortfristiga skulder | 149 542 kr | 149 379 kr | 155 257 kr | 212 158 kr | 188 006 kr | 29 451 kr |
| Leverantörsskulder | 7 005 kr | 211 kr | 0 kr | - | 1 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 7 578 kr | 76 537 kr | 114 775 kr | 16 364 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 069 kr | 62 631 kr | 30 482 kr | 150 059 kr | 141 271 kr | 14 831 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 735 575 kr | 1 033 981 kr | 1 000 672 kr | 768 042 kr | 630 968 kr | 367 528 kr |
Företrädare
- Erik E (verkställande direktör)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fyris Läkarkonsult AB för organisationsnummer?
Fyris Läkarkonsult AB har organisationsnummer 556601-9153 (5566019153).
Var ligger Fyris Läkarkonsult AB?
Fyris Läkarkonsult AB har sin registrerade adress Fyrislundsgatan 31B, 75444 Uppsala.
Vilken bransch är Fyris Läkarkonsult AB verksamt i?
Fyris Läkarkonsult AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fyris Läkarkonsult AB?
Fyris Läkarkonsult AB hade en nettoomsättning på 80 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fyris Läkarkonsult AB?
Fyris Läkarkonsult AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fyris Läkarkonsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Fyris Läkarkonsult AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.