Fratercula Rental AB
Fratercula Rental AB har organisationsnummer 556603-8302 (5566038302)
Aktiebolag • Org.nr: 556603-8302
Om företaget
Fratercula Rental AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 656 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 898 000 kr föregående år).
Omsättningen har under året minskat med mer än 30% pga minskad efterfråga.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fratercula Rental AB 1 656 000 kr och redovisade ett resultat på -152 093 kr. Rörelsemarginalen var -34,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Soliditeten var 55,1 procent, över branschens median (median 50,2 procent). Kassalikviditeten var 97,0 procent, under branschens median (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -34,0 procent | 12,4 procent | -2,2 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -30,3 procent | 11,6 procent | -2,0 procent till 37,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,1 procent | 50,2 procent | 18,5 procent till 82,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 97,0 procent | 196,9 procent | 83,1 procent till 616,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -11,0 procent | 4,1 procent | -5,2 procent till 29,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 656 000 kr | 1 443 000 kr | 560 000 kr till 2 554 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 616 000 kr | 501 000 kr | 222 000 kr till 679 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,0 procent | -34,0 procent |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | -30,3 procent |
| Soliditet | 61,1 procent | 55,1 procent |
| Kassalikviditet | 189,3 procent | 97,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | -11,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 656 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 616 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mallslingan 818766 Täby
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Mallslingan 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med VVS-produkter och uthyrning av VVS-maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 898 153 kr | 1 656 229 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 296 897 kr | 97 876 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 548 782 kr | 274 535 kr |
| Övriga externa kostnader | 850 740 kr | 897 319 kr |
| Personalkostnader | 3 846 kr | 616 240 kr |
| Avskrivningar | 404 711 kr | 429 440 kr |
| Rörelseresultat | 321 971 kr | -563 487 kr |
| Ränteintäkter | 371 kr | 61 448 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 54 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 322 282 kr | -502 093 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 350 000 kr |
| Skatt | 51 252 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 191 030 kr | -152 093 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 331 549 kr | 1 267 842 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 331 549 kr | 1 267 842 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 630 862 kr | 1 240 117 kr |
| Varulager | - | 148 349 kr |
| Kortfristiga fordringar | 341 648 kr | 165 327 kr |
| Kassa och bank | 1 289 214 kr | 926 441 kr |
| Summa tillgångar | 2 962 411 kr | 2 507 959 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 810 955 kr | 1 382 648 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 499 925 kr | 1 414 741 kr |
| Årets resultat | 191 030 kr | -152 093 kr |
| Obeskattade reserver | 290 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 861 456 kr | 1 125 311 kr |
| Leverantörsskulder | 142 417 kr | 43 181 kr |
| Skatteskulder | - | 4 168 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 395 kr | 136 386 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 962 411 kr | 2 507 959 kr |
Företrädare
- Elin L (verkställande direktör)
- Peter A
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fratercula Rental AB för organisationsnummer?
Fratercula Rental AB har organisationsnummer 556603-8302 (5566038302).
Var ligger Fratercula Rental AB?
Fratercula Rental AB har sin registrerade adress Mallslingan 8, 18766 Täby.
Vilken bransch är Fratercula Rental AB verksamt i?
Fratercula Rental AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fratercula Rental AB?
Fratercula Rental AB hade en nettoomsättning på 1 656 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fratercula Rental AB?
Fratercula Rental AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Fratercula Rental AB (Företagsnamn)
- Tärnsjö Rörsmide (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser handel av VVS-produkter.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vaxholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.