GSS Larm AB
GSS Larm AB har organisationsnummer 556603-8344 (5566038344)
Aktiebolag • Org.nr: 556603-8344
Om företaget
GSS Larm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 26 års verksamhet sedan 2000. Huvudverksamheten klassificeras som annan varuhus- eller stormarknadshandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 68 procent till 247 035 kr räkenskapsåret 2026 (779 542 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte GSS Larm AB 247 035 kr och redovisade ett resultat på 15 259 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, över branschens median (median 5,6 procent). Soliditeten var 85,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,2 procent). Kassalikviditeten var 718,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 125,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 5,6 procent | 0,1 procent till 12,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 5,4 procent | -0,1 procent till 12,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 85,9 procent | 41,2 procent | 18,0 procent till 77,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 718,5 procent | 125,5 procent | 69,2 procent till 215,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 3,6 procent | -28,2 procent till 24,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -68,3 procent | 0,0 procent | -15,0 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 210 av 350 aktiebolag inom annan varuhus- eller stormarknadshandel.
- Plats 24 av 50 aktiebolag inom annan varuhus- eller stormarknadshandel med säte i Stockholm.
- Plats 41 132 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 423 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 220 929 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,5 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 63,5 procent | 85,9 procent |
| Kassalikviditet | 274,1 procent | 718,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 procent | 3,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -68,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Funbo Lövsta74177 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, försäljning och service av larm och andra säkerhetsprodukter, samt även bedriva med ovannämda förenlig verksamhet.
Bransch
- 47121Annan varuhus- eller stormarknadshandelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 779 542 kr | 247 035 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 563 kr | 425 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 607 kr | 57 510 kr |
| Övriga externa kostnader | 377 687 kr | 140 736 kr |
| Personalkostnader | 78 852 kr | 29 811 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 42 849 kr | 19 402 kr |
| Ränteintäkter | 73 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 64 kr | 180 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 858 kr | 19 224 kr |
| Skatt | 8 748 kr | 3 965 kr |
| Årets resultat | 34 110 kr | 15 259 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 651 485 kr | 498 428 kr |
| Varulager | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 153 769 kr | 38 917 kr |
| Kassa och bank | 497 716 kr | 459 511 kr |
| Summa tillgångar | 651 485 kr | 498 428 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 413 797 kr | 429 056 kr |
| Aktiekapital | 353 825 kr | 353 825 kr |
| Balanserat resultat | 24 862 kr | 58 972 kr |
| Årets resultat | 34 110 kr | 15 259 kr |
| Kortfristiga skulder | 237 688 kr | 69 372 kr |
| Leverantörsskulder | 41 798 kr | 3 541 kr |
| Skatteskulder | 5 393 kr | 5 698 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 159 165 kr | 20 133 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 651 485 kr | 498 428 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utvecklar larm och säkerhetsprodukter för företags-och konsumentmarknaderna samt bedriver försäljning och service på dessa. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
På grund av nedläggningen av G2 och G3 näten har styrelsen beslutat att upphöra med extern försäljning av tjänster och varor.
Företrädare
- Karl Martin S (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GSS Larm AB för organisationsnummer?
GSS Larm AB har organisationsnummer 556603-8344 (5566038344).
Var ligger GSS Larm AB?
GSS Larm AB har sin registrerade adress Funbo Lövsta, 74177 Uppsala.
Vilken bransch är GSS Larm AB verksamt i?
GSS Larm AB är registrerat i branschen annan varuhus- eller stormarknadshandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GSS Larm AB?
GSS Larm AB hade en nettoomsättning på 247 035 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2000-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.