Stalfors Care AB
Stalfors Care AB har organisationsnummer 556605-4119 (5566054119)
Aktiebolag • Org.nr: 556605-4119
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdBilldal
Om företaget
Stalfors Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Billdal. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 32 procent till 290 803 kr räkenskapsåret 2025 (219 980 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stalfors Care AB 290 803 kr och redovisade ett resultat på 217 974 kr. Rörelsemarginalen var 94,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 34,4 procent). Soliditeten var 69,8 procent, under branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 192,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,6 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 94,6 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,8 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 192,2 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 58,9 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 32,2 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 633 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 62 av 110 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Göteborg.
- Plats 14 371 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 35 311 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 214 785 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 86,5 procent | 77,8 procent | 94,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 87,2 procent | 78,2 procent | 94,6 procent |
| Soliditet | 82,7 procent | 83,1 procent | 87,6 procent | 80,9 procent | 69,8 procent |
| Kassalikviditet | 289,0 procent | 307,9 procent | 427,6 procent | 256,1 procent | 192,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 procent | 17,8 procent | 31,1 procent | 38,8 procent | 58,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 17,6 procent | 32,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedens backe 1942750 Billdal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hedens backe 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet samt konsultation, rådgivning och utbildning inom området sjuk- och hälsovård, rådgivning och utbildning inom data och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 78 400 kr | 95 848 kr | 186 629 kr | 219 980 kr | 290 803 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 625 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 16 987 kr | 13 982 kr | 24 615 kr | 17 564 kr | 23 558 kr | 34 249 kr | 15 569 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | 3 474 kr | 0 kr | 1 230 kr | 14 500 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 5 040 kr | 5 040 kr | 5 042 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -22 027 kr | -19 022 kr | 45 894 kr | 78 284 kr | 161 841 kr | 171 230 kr | 275 235 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 59 kr | 974 kr | 553 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | - | 563 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -22 027 kr | -19 022 kr | 45 894 kr | 78 343 kr | 162 815 kr | 171 783 kr | 274 672 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | - | 9 576 kr | 33 592 kr | 35 273 kr | 56 697 kr |
| Årets resultat | -22 027 kr | -19 022 kr | 45 894 kr | 68 767 kr | 129 223 kr | 136 510 kr | 217 974 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 232 766 kr | 227 726 kr | 222 684 kr | 222 684 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 082 kr | 5 042 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 222 684 kr | 222 684 kr | 222 684 kr | 222 684 kr | 222 684 kr | 222 684 kr | 222 684 kr |
| Omsättningstillgångar | 265 473 kr | 253 257 kr | 221 500 kr | 242 303 kr | 251 713 kr | 212 199 kr | 307 043 kr |
| Kortfristiga fordringar | 155 203 kr | 158 421 kr | 56 941 kr | 57 774 kr | 50 787 kr | 37 343 kr | 37 216 kr |
| Kassa och bank | 110 270 kr | 94 836 kr | 164 559 kr | 184 529 kr | 200 926 kr | 174 856 kr | 269 827 kr |
| Summa tillgångar | 498 239 kr | 480 983 kr | 444 184 kr | 464 987 kr | 474 397 kr | 434 883 kr | 529 727 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 340 662 kr | 321 640 kr | 367 534 kr | 386 301 kr | 415 524 kr | 352 034 kr | 370 008 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 262 688 kr | 240 662 kr | 221 640 kr | 217 534 kr | 186 301 kr | 115 524 kr | 52 034 kr |
| Årets resultat | -22 027 kr | -19 022 kr | 45 894 kr | 68 767 kr | 129 223 kr | 136 510 kr | 217 974 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 157 577 kr | 159 343 kr | 76 650 kr | 78 686 kr | 58 873 kr | 82 849 kr | 159 719 kr |
| Leverantörsskulder | 244 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 9 576 kr | 43 168 kr | 59 218 kr | 47 577 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 151 333 kr | 153 343 kr | 70 650 kr | 63 110 kr | 9 705 kr | 17 631 kr | 106 142 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 498 239 kr | 480 983 kr | 444 184 kr | 464 987 kr | 474 397 kr | 434 883 kr | 529 727 kr |
Ur årsredovisningen
Några väsentliga händelser har inte inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Joacim S
- Viktoria S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stalfors Care AB för organisationsnummer?
Stalfors Care AB har organisationsnummer 556605-4119 (5566054119).
Var ligger Stalfors Care AB?
Stalfors Care AB har sin registrerade adress Hedens backe 19, 42750 Billdal.
Vilken bransch är Stalfors Care AB verksamt i?
Stalfors Care AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stalfors Care AB?
Stalfors Care AB hade en nettoomsättning på 290 803 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Stalfors Care AB någon utdelning?
Styrelsen i Stalfors Care AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-02-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.