
Arne Eriksson Mätteknik AB
Arne Eriksson Mätteknik AB har organisationsnummer 556608-8620 (5566088620)
Aktiebolag • Org.nr: 556608-8620
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikFrösön
Om företaget
Arne Eriksson Mätteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare. På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Arne Eriksson Mätteknik AB 3 773 000 kr och redovisade ett resultat på 1 540 264 kr. Rörelsemarginalen var 48,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 20,6 procent). Soliditeten var 80,5 procent, över branschens median (median 62,2 procent). Kassalikviditeten var 804,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,2 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,3 procent | 20,6 procent | 4,7 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,3 procent | 22,0 procent | 5,4 procent till 41,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,5 procent | 62,2 procent | 41,7 procent till 82,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 804,3 procent | 309,2 procent | 174,3 procent till 634,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,0 procent | 21,1 procent | 0,0 procent till 54,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 773 000 kr | 1 275 000 kr | 660 000 kr till 1 841 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 313 000 kr | 659 000 kr | 296 000 kr till 895 000 kr | Under branschens median |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Knytta 22083293 Frösön
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Knytta 220 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 3 773 407 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 253 925 kr |
| Övriga externa kostnader | 374 024 kr |
| Personalkostnader | 312 700 kr |
| Avskrivningar | 9 200 kr |
| Rörelseresultat | 1 823 558 kr |
| Ränteintäkter | 81 320 kr |
| Räntekostnader | 161 042 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 936 066 kr |
| Skatt | 395 802 kr |
| Årets resultat | 1 540 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 14 128 649 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 20 700 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 107 949 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 909 571 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 444 221 kr |
| Kassa och bank | 3 465 350 kr |
| Summa tillgångar | 19 038 220 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 15 333 761 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 673 497 kr |
| Årets resultat | 1 540 264 kr |
| Kortfristiga skulder | 610 400 kr |
| Leverantörsskulder | 13 002 kr |
| Skatteskulder | 182 050 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 344 785 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 19 038 220 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jämtlands län, Östersunds kommun bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen samt kapitalförvaltning. Belopp anges i svenska kronor (SEK).
Företrädare
- Arne E (styrelseledamot)
Undertecknad i Knytta.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arne Eriksson Mätteknik AB för organisationsnummer?
Arne Eriksson Mätteknik AB har organisationsnummer 556608-8620 (5566088620).
Var ligger Arne Eriksson Mätteknik AB?
Arne Eriksson Mätteknik AB har sin registrerade adress Knytta 220, 83293 Frösön.
Vilken bransch är Arne Eriksson Mätteknik AB verksamt i?
Arne Eriksson Mätteknik AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arne Eriksson Mätteknik AB?
Arne Eriksson Mätteknik AB hade en nettoomsättning på 3 773 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Arne Eriksson Mätteknik AB?
Arne Eriksson Mätteknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Arne Eriksson Mätteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Arne Eriksson Mätteknik AB föreslog en utdelning på 204 325 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-05-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.