Företagsdekor i Uppsala AB
Företagsdekor i Uppsala AB har organisationsnummer 556608-9925 (5566089925)
Aktiebolag • Org.nr: 556608-9925
Om företaget
Företagsdekor i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av belysningsarmatur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 27400). På Google Maps är verksamheten listad som sign shop.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 2 352 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 224 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Företagsdekor i Uppsala AB 2 352 000 kr och redovisade ett resultat på 787 517 kr. Rörelsemarginalen var 35,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,0 procent). Soliditeten var 79,8 procent, över branschens median (median 50,0 procent). Kassalikviditeten var 1646,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 171,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,5 procent | 3,0 procent | -0,6 procent till 13,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 55,7 procent | 2,5 procent | -1,4 procent till 12,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,8 procent | 50,0 procent | 19,9 procent till 81,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1646,7 procent | 171,6 procent | 98,1 procent till 420,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 procent | 2,9 procent | -9,2 procent till 23,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -27,0 procent | 3,3 procent | -18,1 procent till 67,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 352 000 kr | 1 516 000 kr | 847 000 kr till 2 352 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 677 000 kr | 581 000 kr | 318 000 kr till 756 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 29 av 74 aktiebolag inom tillverkning av belysningsarmatur.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom tillverkning av belysningsarmatur med säte i Uppsala.
- Plats 1 300 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 2 273 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 72 780 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,5 procent | 11,1 procent | 11,1 procent | 35,5 procent |
| Vinstmarginal | 38,8 procent | 11,1 procent | 22,1 procent | 55,7 procent |
| Soliditet | 81,6 procent | 81,7 procent | 84,3 procent | 79,8 procent |
| Kassalikviditet | 1919,6 procent | 2377,3 procent | 2977,0 procent | 1646,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 1,7 procent | 9,9 procent | 11,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,7 procent | 22,5 procent | -27,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 443 000 kr | 2 632 000 kr | 3 224 000 kr | 2 352 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 776 000 kr | 867 000 kr | 852 000 kr | 677 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Palmbladsgatan 475450 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Palmbladsgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva skylt- och dekortillverkning, äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 27400Tillverkning av belysningsarmaturHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 442 947 kr | 2 631 645 kr | 3 223 988 kr | 2 352 125 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 69 416 kr | 6 390 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 362 501 kr | 464 852 kr | 942 510 kr | 260 815 kr |
| Övriga externa kostnader | 790 919 kr | 951 157 kr | 1 066 370 kr | 555 077 kr |
| Personalkostnader | 776 498 kr | 867 409 kr | 851 957 kr | 677 149 kr |
| Avskrivningar | 31 800 kr | 62 467 kr | 3 984 kr | 24 478 kr |
| Rörelseresultat | 550 645 kr | 292 150 kr | 359 167 kr | 834 606 kr |
| Ränteintäkter | 396 828 kr | 264 398 kr | 354 025 kr | 477 023 kr |
| Räntekostnader | 410 kr | 265 545 kr | 2 148 kr | 307 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 947 063 kr | 291 003 kr | 711 044 kr | 1 311 322 kr |
| Bokslutsdispositioner | -236 600 kr | -84 333 kr | 101 330 kr | -311 932 kr |
| Skatt | 156 382 kr | 102 338 kr | 167 879 kr | 211 873 kr |
| Årets resultat | 554 081 kr | 104 332 kr | 644 495 kr | 787 517 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 62 467 kr | 0 kr | 87 998 kr | 518 574 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 467 kr | 0 kr | 87 998 kr | 518 574 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 318 701 kr | 7 504 222 kr | 7 650 726 kr | 8 211 267 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 238 483 kr | 380 798 kr | 426 466 kr | 472 067 kr |
| Kassa och bank | 558 922 kr | 1 662 550 kr | 632 903 kr | 1 052 883 kr |
| Summa tillgångar | 7 381 168 kr | 7 504 222 kr | 7 738 724 kr | 8 729 841 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 6 026 224 kr | 6 130 556 kr | 6 525 051 kr | 6 962 568 kr |
| Aktiekapital | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 346 143 kr | 5 900 224 kr | 5 754 556 kr | 6 049 051 kr |
| Årets resultat | 554 081 kr | 104 332 kr | 644 495 kr | 787 517 kr |
| Obeskattade reserver | 973 676 kr | 1 058 009 kr | 956 679 kr | 1 268 611 kr |
| Kortfristiga skulder | 381 268 kr | 315 657 kr | 256 994 kr | 498 662 kr |
| Leverantörsskulder | 8 568 kr | 18 981 kr | 679 kr | 304 744 kr |
| Skatteskulder | 86 342 kr | 124 484 kr | 49 672 kr | 65 043 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 276 359 kr | 142 630 kr | 160 407 kr | 90 820 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 381 168 kr | 7 504 222 kr | 7 738 724 kr | 8 729 841 kr |
Företrädare
- Anders J
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Företagsdekor i Uppsala AB för organisationsnummer?
Företagsdekor i Uppsala AB har organisationsnummer 556608-9925 (5566089925).
Var ligger Företagsdekor i Uppsala AB?
Företagsdekor i Uppsala AB har sin registrerade adress Palmbladsgatan 4, 75450 Uppsala.
Vilken bransch är Företagsdekor i Uppsala AB verksamt i?
Företagsdekor i Uppsala AB är registrerat i branschen tillverkning av belysningsarmatur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Företagsdekor i Uppsala AB?
Företagsdekor i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 2 352 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Företagsdekor i Uppsala AB?
Företagsdekor i Uppsala AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Företagsdekor i Uppsala AB någon utdelning?
Styrelsen i Företagsdekor i Uppsala AB föreslog en utdelning på 323 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.