Prodac Aktiebolag
Prodac Aktiebolag har organisationsnummer 556609-6557 (5566096557)
Aktiebolag • Org.nr: 556609-6557
Om företaget
Prodac Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530). På Google Maps är verksamheten listad som hobby store.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 32 procent till 3 106 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 351 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Prodac Aktiebolag 3 106 000 kr och redovisade ett resultat på 160 540 kr. Rörelsemarginalen var 14,3 procent, över branschens median (median 7,2 procent). Soliditeten var 20,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 62,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 210,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,3 procent | 7,2 procent | -0,2 procent till 16,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,6 procent | 6,9 procent | -0,3 procent till 16,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 20,4 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 62,3 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 32,1 procent | -0,5 procent | -20,6 procent till 20,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 035 000 kr | 1 245 000 kr | 778 000 kr till 1 880 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 530 000 kr | 561 000 kr | 379 000 kr till 682 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 430 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 5 av 22 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 769 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 2 203 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 56 168 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 8,8 procent | -2,0 procent | 14,3 procent |
| Vinstmarginal | -1,4 procent | 3,4 procent | -10,1 procent | 9,6 procent |
| Soliditet | 12,3 procent | 16,2 procent | 15,1 procent | 20,4 procent |
| Kassalikviditet | 32,4 procent | 51,6 procent | 34,6 procent | 62,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 16,3 procent | -11,4 procent | 23,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,3 procent | -27,8 procent | 32,1 procent |
| Omsättning per anställd | 867 000 kr | 1 086 000 kr | 784 000 kr | 1 035 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 447 000 kr | 563 000 kr | 502 000 kr | 530 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rälsgatan 160223 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Dessutom skall bolaget kunna äga och förvalta värdepapper.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 600 955 kr | 3 258 407 kr | 2 350 707 kr | 3 105 806 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 41 006 kr | 0 kr | 17 349 kr | 55 222 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 376 185 kr | 377 760 kr | 285 971 kr | 418 267 kr |
| Övriga externa kostnader | 611 902 kr | 533 365 kr | 434 669 kr | 514 497 kr |
| Personalkostnader | 1 340 380 kr | 1 689 024 kr | 1 506 373 kr | 1 590 734 kr |
| Avskrivningar | 296 450 kr | 282 341 kr | 203 156 kr | 88 975 kr |
| Rörelseresultat | 68 258 kr | 286 779 kr | -47 903 kr | 444 618 kr |
| Ränteintäkter | - | 255 kr | 60 kr | 383 kr |
| Räntekostnader | 105 480 kr | 176 126 kr | 188 839 kr | 148 384 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -37 222 kr | 110 908 kr | -236 682 kr | 296 617 kr |
| Bokslutsdispositioner | 65 031 kr | 22 678 kr | 177 291 kr | -84 100 kr |
| Skatt | 16 640 kr | 39 001 kr | 0 kr | 51 977 kr |
| Årets resultat | 11 169 kr | 94 585 kr | -59 391 kr | 160 540 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 347 595 kr | 3 077 254 kr | 2 927 214 kr | 2 849 239 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 149 595 kr | 2 867 254 kr | 2 706 214 kr | 2 617 239 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 198 000 kr | 210 000 kr | 221 000 kr | 232 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 576 185 kr | 495 962 kr | 506 385 kr | 476 134 kr |
| Varulager | 318 858 kr | 229 720 kr | 243 930 kr | 139 993 kr |
| Kortfristiga fordringar | 255 016 kr | 263 931 kr | 260 144 kr | 333 830 kr |
| Kassa och bank | 2 311 kr | 2 311 kr | 2 311 kr | 2 311 kr |
| Summa tillgångar | 3 923 780 kr | 3 573 216 kr | 3 433 599 kr | 3 325 373 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 484 217 kr | 578 801 kr | 519 410 kr | 679 950 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 353 048 kr | 364 216 kr | 458 801 kr | 399 410 kr |
| Årets resultat | 11 169 kr | 94 585 kr | -59 391 kr | 160 540 kr |
| Obeskattade reserver | 199 969 kr | 177 291 kr | 0 kr | 84 100 kr |
| Kortfristiga skulder | 793 550 kr | 516 165 kr | 759 557 kr | 539 686 kr |
| Leverantörsskulder | 78 816 kr | 63 221 kr | 68 169 kr | 98 437 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 631 kr | 128 187 kr | 103 094 kr | 111 380 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 923 780 kr | 3 573 216 kr | 3 433 599 kr | 3 325 373 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Norrköping, bedriver mekanisk verkstad.
Företrädare
- Anders J (styrelseledamot)
Undertecknad i Norrköping 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prodac Aktiebolag för organisationsnummer?
Prodac Aktiebolag har organisationsnummer 556609-6557 (5566096557).
Var ligger Prodac Aktiebolag?
Prodac Aktiebolag har sin registrerade adress Rälsgatan 1, 60223 Norrköping.
Vilken bransch är Prodac Aktiebolag verksamt i?
Prodac Aktiebolag är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prodac Aktiebolag?
Prodac Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 106 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Prodac Aktiebolag?
Prodac Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Prodac Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Prodac Aktiebolag föreslog en utdelning på 330 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-04-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.