RTM Production AB
RTM Production AB har organisationsnummer 556610-5069 (5566105069)
Aktiebolag • Org.nr: 556610-5069
Om företaget
RTM Production AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 46 procent till 2 745 153 kr räkenskapsåret 2026 (1 875 236 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte RTM Production AB 2 745 153 kr och redovisade ett resultat på 161 116 kr. Rörelsemarginalen var 7,3 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 39,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,4 procent). Kassalikviditeten var 145,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,3 procent | 15,7 procent | 0,1 procent till 40,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 16,7 procent | 0,9 procent till 44,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,3 procent | 70,4 procent | 45,6 procent till 87,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 145,2 procent | 401,3 procent | 181,5 procent till 854,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 procent | 15,2 procent | -3,8 procent till 45,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 46,4 procent | -0,1 procent | -32,8 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 830 000 kr | 775 000 kr | 358 000 kr till 1 209 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 340 000 kr | 495 000 kr | 132 000 kr till 745 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 129 av 2 321 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 68 av 1 007 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 11 690 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 623 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 63 049 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,4 procent | 28,2 procent | 13,2 procent | 4,5 procent | 7,3 procent |
| Vinstmarginal | -11,6 procent | 28,3 procent | 13,6 procent | 4,7 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 27,0 procent | 76,8 procent | 66,6 procent | 69,0 procent | 39,3 procent |
| Kassalikviditet | 117,4 procent | 391,9 procent | 268,4 procent | 292,5 procent | 145,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -147,2 procent | 71,9 procent | 41,5 procent | 23,6 procent | 47,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 92,7 procent | 27,3 procent | -26,8 procent | 20,6 procent | 46,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 670 000 kr | 1 417 000 kr | 1 555 000 kr | 1 875 000 kr | 1 830 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 751 000 kr | 583 000 kr | 789 000 kr | 1 372 000 kr | 1 340 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tomtebogatan 15, 6 tr11339 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tomtebogatan 15, 6 tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska författa och producera inom scen, TV och film, utföra artistverksamhet inom scen, TV och film, bedriva handel med värdepapper, dock inte sådan verksamhet som avses i Bankrörelse- lagen eller lagen om finansieringsverksamhet, samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 866 598 kr | 1 669 654 kr | 2 125 516 kr | 1 555 017 kr | 1 875 236 kr | 2 745 153 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 243 187 kr | 22 348 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 116 265 kr | 373 046 kr | 171 633 kr | 205 996 kr | 195 904 kr | 148 088 kr |
| Övriga externa kostnader | 147 182 kr | 245 619 kr | 459 112 kr | 335 060 kr | 203 469 kr | 358 394 kr |
| Personalkostnader | 624 511 kr | 751 280 kr | 874 502 kr | 788 719 kr | 1 372 129 kr | 2 010 494 kr |
| Avskrivningar | - | 14 426 kr | 20 230 kr | 20 230 kr | 20 230 kr | 29 149 kr |
| Rörelseresultat | 221 560 kr | 307 631 kr | 600 039 kr | 205 012 kr | 83 504 kr | 199 028 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 515 kr | 6 676 kr | 4 283 kr | 723 kr |
| Räntekostnader | 567 kr | 481 kr | 94 kr | 114 kr | 316 kr | 408 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 259 993 kr | -192 850 kr | 600 460 kr | 211 574 kr | 87 471 kr | 224 343 kr |
| Skatt | 56 515 kr | 76 541 kr | 133 141 kr | 60 312 kr | 24 332 kr | 63 227 kr |
| Årets resultat | 203 478 kr | -269 391 kr | 467 319 kr | 151 262 kr | 63 139 kr | 161 116 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 65 950 kr | 96 724 kr | 76 494 kr | 56 264 kr | 36 034 kr | 101 885 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 950 kr | 86 724 kr | 66 494 kr | 46 264 kr | 26 034 kr | 91 885 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 558 971 kr | 581 095 kr | 770 447 kr | 490 606 kr | 351 318 kr | 759 253 kr |
| Kortfristiga fordringar | 35 823 kr | 495 247 kr | 212 544 kr | 244 410 kr | 215 515 kr | 313 860 kr |
| Kassa och bank | 523 148 kr | 85 848 kr | 557 903 kr | 246 196 kr | 135 803 kr | 445 393 kr |
| Summa tillgångar | 624 921 kr | 677 819 kr | 846 941 kr | 546 870 kr | 387 352 kr | 861 138 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 452 400 kr | 183 009 kr | 650 328 kr | 364 090 kr | 267 229 kr | 338 345 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 145 922 kr | 349 400 kr | 80 009 kr | 109 828 kr | 101 090 kr | 74 229 kr |
| Årets resultat | 203 478 kr | -269 391 kr | 467 319 kr | 151 262 kr | 63 139 kr | 161 116 kr |
| Kortfristiga skulder | 172 521 kr | 494 810 kr | 196 613 kr | 182 780 kr | 120 123 kr | 522 793 kr |
| Leverantörsskulder | 13 199 kr | 75 625 kr | 10 736 kr | 37 100 kr | 47 488 kr | 8 465 kr |
| Skatteskulder | 36 419 kr | 40 442 kr | 79 558 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 605 kr | 278 743 kr | 106 319 kr | 145 680 kr | 72 635 kr | 468 484 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 624 921 kr | 677 819 kr | 846 941 kr | 546 870 kr | 387 352 kr | 861 138 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver verksamhet inom artistverksamhet, författande samt produktion för scen, TV och film.
Omsättningen har ökat väsentligt i jämförelse med fg år till följd av ökad försäljning. Andelarna i intresseföretaget B. Flanagan Productions AB har avyttrats under året.
Företrädare
- Rennie M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RTM Production AB för organisationsnummer?
RTM Production AB har organisationsnummer 556610-5069 (5566105069).
Var ligger RTM Production AB?
RTM Production AB har sin registrerade adress Tomtebogatan 15, 6 tr, 11339 Stockholm.
Vilken bransch är RTM Production AB verksamt i?
RTM Production AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RTM Production AB?
RTM Production AB hade en nettoomsättning på 2 745 153 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RTM Production AB?
RTM Production AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår RTM Production AB någon utdelning?
Styrelsen i RTM Production AB föreslog en utdelning på 110 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.