Gränsgaraget AB
Gränsgaraget AB har organisationsnummer 556610-9749 (5566109749)
Aktiebolag • Org.nr: 556610-9749
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarSolna
Om företaget
Gränsgaraget AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 106 procent till 4 393 747 kr räkenskapsåret 2025 (2 132 529 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gränsgaraget AB 4 393 747 kr och redovisade ett resultat på 128 066 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, under branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 37,2 procent, under branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 122,4 procent, under branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 37,2 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 122,4 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 106,0 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 465 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 348 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 653 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 56 av 221 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Stockholm.
- Plats 7 819 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 687 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 41 255 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 5,3 procent | 5,1 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | 4,9 procent | 5,1 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 32,0 procent | 28,1 procent | 44,6 procent | 37,2 procent |
| Kassalikviditet | 122,0 procent | 114,2 procent | 122,4 procent | 122,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 procent | 33,1 procent | 40,1 procent | 30,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 159,6 procent | 23,0 procent | 106,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 465 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 348 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagbyvägen 116930 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hagbyvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler samt utföra reparationer av personbilar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 667 907 kr | 1 733 910 kr | 2 132 529 kr | 4 393 747 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 38 817 kr | 6 372 kr | 1 840 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 44 847 kr | 815 491 kr | 986 708 kr | 1 902 232 kr |
| Övriga externa kostnader | 593 382 kr | 766 611 kr | 872 871 kr | 1 232 627 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | 68 510 kr | 1 045 449 kr |
| Avskrivningar | 27 024 kr | 99 549 kr | 99 857 kr | 24 499 kr |
| Rörelseresultat | 42 790 kr | 91 076 kr | 109 766 kr | 170 499 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 65 kr | 1 539 kr | 138 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 6 027 kr | 3 392 kr | 4 482 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 797 kr | 85 114 kr | 107 913 kr | 166 155 kr |
| Skatt | 8 814 kr | 28 271 kr | -7 123 kr | 38 089 kr |
| Årets resultat | 33 983 kr | 56 843 kr | 115 036 kr | 128 066 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 61 191 kr | 109 342 kr | 67 682 kr | 162 183 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 191 kr | 109 342 kr | 67 682 kr | 162 183 kr |
| Omsättningstillgångar | 297 159 kr | 502 421 kr | 574 470 kr | 953 147 kr |
| Varulager | 0 kr | - | 139 586 kr | 204 385 kr |
| Kortfristiga fordringar | 172 903 kr | 330 830 kr | 290 621 kr | 476 139 kr |
| Kassa och bank | 124 256 kr | 171 591 kr | 144 263 kr | 272 623 kr |
| Summa tillgångar | 358 350 kr | 611 763 kr | 642 152 kr | 1 115 330 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 114 831 kr | 171 674 kr | 286 710 kr | 414 776 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 513 kr | 9 470 kr | 66 313 kr | 181 349 kr |
| Årets resultat | 33 983 kr | 56 843 kr | 115 036 kr | 128 066 kr |
| Kortfristiga skulder | 243 519 kr | 440 089 kr | 355 442 kr | 611 797 kr |
| Leverantörsskulder | 182 966 kr | 179 908 kr | 267 446 kr | 436 161 kr |
| Skatteskulder | 8 814 kr | 30 474 kr | 18 111 kr | 33 128 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 945 kr | 202 602 kr | 64 885 kr | 132 508 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 358 350 kr | 611 763 kr | 642 152 kr | 1 115 330 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver uthyrning av lokaler samt utföra reparationer av personbilar.
Företrädare
- Spyridon N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gränsgaraget AB för organisationsnummer?
Gränsgaraget AB har organisationsnummer 556610-9749 (5566109749).
Var ligger Gränsgaraget AB?
Gränsgaraget AB har sin registrerade adress Hagbyvägen 1, 16930 Solna.
Vilken bransch är Gränsgaraget AB verksamt i?
Gränsgaraget AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gränsgaraget AB?
Gränsgaraget AB hade en nettoomsättning på 4 393 747 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gränsgaraget AB?
Gränsgaraget AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.