TEROLA INVEST AB
TEROLA INVEST AB har organisationsnummer 556614-7509
Aktiebolag • Org.nr: 556614-7509
Om företaget
TEROLA INVEST AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Grimslöv. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 6 147 228 kr räkenskapsåret 2025 (5 638 279 kr föregående år).
Adress
Hunna 5c/o TEROLA INVEST AB
34255 Grimslöv
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang-, catering- och hotellverksamhet, förvaltning av fastigheter, administration och investment inom fastighet, hotell, restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 952 502 kr | 3 832 912 kr | 5 475 626 kr | 5 140 708 kr | 5 638 279 kr | 6 147 228 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 7 486 kr | 771 kr | 0 kr | 12 103 kr | 26 609 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 2 039 063 kr | 1 936 407 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 310 385 kr | 2 072 861 kr | 2 344 237 kr | 1 937 471 kr | 1 233 600 kr | 1 929 509 kr |
| Personalkostnader | 330 558 kr | 531 608 kr | 856 038 kr | 835 269 kr | 1 461 616 kr | 2 017 921 kr |
| Avskrivningar | 23 819 kr | 21 100 kr | 36 964 kr | 37 400 kr | 45 097 kr | 41 768 kr |
| Rörelseresultat | 357 859 kr | 8 193 kr | 336 434 kr | 193 769 kr | 871 006 kr | 245 616 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 223 kr | 10 069 kr | 12 064 kr | 4 137 kr |
| Räntekostnader | 9 272 kr | 14 306 kr | 5 671 kr | 5 490 kr | 12 934 kr | 2 470 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 348 587 kr | -6 113 kr | 331 986 kr | 198 348 kr | 870 136 kr | 247 283 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -97 466 kr | -5 000 kr | -225 000 kr | 49 466 kr |
| Skatt | 69 053 kr | 0 kr | 48 473 kr | 41 107 kr | 134 460 kr | 62 943 kr |
| Årets resultat | 279 534 kr | -6 113 kr | 186 047 kr | 152 241 kr | 510 676 kr | 233 806 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 106 144 kr | 128 330 kr | 355 366 kr | 394 966 kr | 674 869 kr | 605 485 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 93 644 kr | 120 030 kr | 130 066 kr | 92 666 kr | 156 569 kr | 87 185 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 500 kr | 8 300 kr | 225 300 kr | 302 300 kr | 518 300 kr | 518 300 kr |
| Omsättningstillgångar | 466 643 kr | 500 089 kr | 610 321 kr | 610 747 kr | 873 478 kr | 1 956 856 kr |
| Varulager | - | - | - | 3 561 kr | 3 561 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 512 kr | 244 757 kr | 200 675 kr | 261 860 kr | 336 379 kr | 393 885 kr |
| Kassa och bank | 457 131 kr | 255 332 kr | 409 646 kr | 345 326 kr | 533 538 kr | 1 562 971 kr |
| Summa tillgångar | 572 787 kr | 628 419 kr | 965 687 kr | 1 005 713 kr | 1 548 347 kr | 2 562 341 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 273 385 kr | 267 272 kr | 453 319 kr | 605 560 kr | 996 235 kr | 1 165 042 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -106 149 kr | 173 385 kr | 167 272 kr | 353 319 kr | 385 559 kr | 831 236 kr |
| Årets resultat | 279 534 kr | -6 113 kr | 186 047 kr | 152 241 kr | 510 676 kr | 233 806 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 97 466 kr | 102 466 kr | 327 466 kr | 278 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 279 152 kr | 361 147 kr | 414 902 kr | 222 687 kr | 159 646 kr | 1 044 299 kr |
| Leverantörsskulder | 160 821 kr | 224 051 kr | 308 308 kr | 207 688 kr | 76 647 kr | 503 904 kr |
| Skatteskulder | 69 053 kr | 69 053 kr | 0 kr | - | 67 998 kr | 67 998 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 909 kr | 44 993 kr | 91 594 kr | 0 kr | - | 472 398 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 572 787 kr | 628 419 kr | 965 687 kr | 1 005 713 kr | 1 548 347 kr | 2 562 341 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver från och med sommaren 2015 restaurang-, catering- och hotellverksamhet. Företagete har sitt säte i Växjö kommun, Koronobergs län.
Företrädare
- Terese B (styrelseordförande)
- Ola B (styrelseledamot)
- Matteo B (styrelseledamot)
- Julia B (styrelseledamot)
Undertecknad i Växjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-08-23
- Status
- Verksam
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.