Kenosis AB
Kenosis AB har organisationsnummer 556614-8994 (5566148994)
Aktiebolag • Org.nr: 556614-8994
Om företaget
Kenosis AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Båstad. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig utbildning och scenkonst. På Google Maps är verksamheten listad som yogastudio.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 54 procent till 197 000 kr räkenskapsåret 2025 (128 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kenosis AB 197 000 kr och redovisade ett resultat på 41 002 kr. Rörelsemarginalen var 37,7 procent, över branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 73,2 procent, över branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 406,1 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,7 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,6 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 73,2 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 406,1 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 53,9 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 431 av 2 321 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Båstad.
- Plats 461 av 703 aktiebolag med säte i Båstad.
- Plats 26 831 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 228 810 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 23,2 procent | 47,4 procent | 23,9 procent | 37,7 procent |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 23,2 procent | 47,7 procent | 24,2 procent | 37,6 procent |
| Soliditet | 70,6 procent | 69,9 procent | 80,3 procent | 79,0 procent | 73,2 procent |
| Kassalikviditet | 169,0 procent | 185,4 procent | 474,7 procent | 381,9 procent | 406,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 procent | 15,1 procent | 21,4 procent | 10,7 procent | 15,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 39,8 procent | 15,2 procent | -26,4 procent | 53,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högaskogsvägen 2126996 Båstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom hälsa och därmed förenlig verksamhet liksom författar- och förlagsverksamhet inom området.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 107 732 kr | 150 582 kr | 174 160 kr | 127 611 kr | 196 716 kr |
| Övriga externa kostnader | 51 745 kr | 67 367 kr | 51 171 kr | 68 141 kr | 58 172 kr |
| Personalkostnader | 27 886 kr | 36 094 kr | 31 332 kr | 25 565 kr | 50 217 kr |
| Rörelseresultat | 17 273 kr | 35 066 kr | 82 445 kr | 30 654 kr | 74 224 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 kr | 115 kr | 59 kr | -117 kr |
| Räntekostnader | - | 7 kr | 10 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 17 273 kr | 35 064 kr | 82 550 kr | 30 713 kr | 74 107 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -21 000 kr | 0 kr | -20 000 kr |
| Skatt | 4 115 kr | 8 454 kr | 13 332 kr | 7 323 kr | 13 105 kr |
| Årets resultat | 13 158 kr | 26 610 kr | 48 218 kr | 23 390 kr | 41 002 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 107 070 kr | 111 913 kr | 118 239 kr | 134 528 kr | 135 909 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 107 070 kr | 111 913 kr | 118 239 kr | 134 528 kr | 135 909 kr |
| Omsättningstillgångar | 105 531 kr | 140 806 kr | 161 839 kr | 142 038 kr | 218 199 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 976 kr | 27 196 kr | 17 867 kr | 29 102 kr | 29 509 kr |
| Kassa och bank | 84 555 kr | 113 610 kr | 143 972 kr | 112 936 kr | 188 690 kr |
| Summa tillgångar | 212 601 kr | 252 719 kr | 280 078 kr | 276 566 kr | 354 108 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 150 155 kr | 176 765 kr | 224 983 kr | 218 374 kr | 259 376 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 997 kr | 50 155 kr | 76 765 kr | 94 984 kr | 118 374 kr |
| Årets resultat | 13 158 kr | 26 610 kr | 48 218 kr | 23 390 kr | 41 002 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 21 000 kr | 21 000 kr | 41 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 446 kr | 75 954 kr | 34 095 kr | 37 192 kr | 53 732 kr |
| Leverantörsskulder | 2 845 kr | 15 377 kr | 4 320 kr | 0 kr | 25 000 kr |
| Skatteskulder | 7 979 kr | 12 569 kr | 21 786 kr | 20 655 kr | 20 428 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 122 kr | 40 508 kr | 1 kr | 8 376 kr | 1 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 212 601 kr | 252 719 kr | 280 078 kr | 276 566 kr | 354 108 kr |
Företrädare
- Katarina J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kenosis AB för organisationsnummer?
Kenosis AB har organisationsnummer 556614-8994 (5566148994).
Var ligger Kenosis AB?
Kenosis AB har sin registrerade adress Högaskogsvägen 21, 26996 Båstad.
Vilken bransch är Kenosis AB verksamt i?
Kenosis AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kenosis AB?
Kenosis AB hade en nettoomsättning på 197 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Kenosis AB någon utdelning?
Styrelsen i Kenosis AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Båstad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.