PELARSTADEN Förvaltnings AB
PELARSTADEN Förvaltnings AB har organisationsnummer 556616-4884 (5566164884)
Aktiebolag • Org.nr: 556616-4884
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerDjursholm
Om företaget
PELARSTADEN Förvaltnings AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Djursholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 720 000 kr räkenskapsåret 2025 (719 999 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PELARSTADEN Förvaltnings AB 720 000 kr och redovisade ett resultat på 430 200 kr. Rörelsemarginalen var 70,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 93,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1672,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 70,9 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 70,8 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,0 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1672,1 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 561 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 509 av 847 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Stockholm.
- Plats 31 344 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 56 237 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 169 151 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 69,6 procent | 63,0 procent | 70,9 procent |
| Vinstmarginal | 55,1 procent | 54,6 procent | 70,8 procent |
| Soliditet | 52,3 procent | 77,8 procent | 93,0 procent |
| Kassalikviditet | 46,8 procent | 102,1 procent | 1672,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 procent | 6,2 procent | 7,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Heimdalsvägen 818263 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt bedriva konsultverksamhet inom fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 799 997 kr | 719 999 kr | 720 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 310 kr | 253 582 kr | 202 989 kr |
| Personalkostnader | 14 500 kr | 13 065 kr | 6 423 kr |
| Rörelseresultat | 557 187 kr | 453 352 kr | 510 588 kr |
| Ränteintäkter | - | 42 kr | 40 kr |
| Räntekostnader | 115 081 kr | 60 223 kr | 650 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 441 033 kr | 393 171 kr | 509 978 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 74 288 kr | 47 000 kr |
| Skatt | 106 071 kr | 104 085 kr | 126 778 kr |
| Årets resultat | 334 962 kr | 363 374 kr | 430 200 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 10 098 461 kr | 6 623 107 kr | 3 809 928 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 56 396 kr | 56 396 kr | 56 396 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 042 065 kr | 6 566 711 kr | 3 753 532 kr |
| Omsättningstillgångar | 416 061 kr | 902 401 kr | 2 558 739 kr |
| Kortfristiga fordringar | 388 821 kr | 390 075 kr | 37 500 kr |
| Kassa och bank | 27 240 kr | 512 326 kr | 2 521 239 kr |
| Summa tillgångar | 10 514 522 kr | 7 525 508 kr | 6 368 667 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 5 494 651 kr | 5 858 025 kr | 5 923 642 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 039 689 kr | 5 374 651 kr | 5 373 442 kr |
| Årets resultat | 334 962 kr | 363 374 kr | 430 200 kr |
| Obeskattade reserver | 413 288 kr | 339 000 kr | 292 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 888 429 kr | 883 683 kr | 153 025 kr |
| Leverantörsskulder | 28 039 kr | 7 284 kr | 19 875 kr |
| Skatteskulder | 48 902 kr | 15 987 kr | 23 572 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 040 kr | 815 412 kr | 64 578 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 514 522 kr | 7 525 508 kr | 6 368 667 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM.
Företrädare
- Åke M
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PELARSTADEN Förvaltnings AB för organisationsnummer?
PELARSTADEN Förvaltnings AB har organisationsnummer 556616-4884 (5566164884).
Var ligger PELARSTADEN Förvaltnings AB?
PELARSTADEN Förvaltnings AB har sin registrerade adress Heimdalsvägen 8, 18263 Djursholm.
Vilken bransch är PELARSTADEN Förvaltnings AB verksamt i?
PELARSTADEN Förvaltnings AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PELARSTADEN Förvaltnings AB?
PELARSTADEN Förvaltnings AB hade en nettoomsättning på 720 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PELARSTADEN Förvaltnings AB någon utdelning?
Styrelsen i PELARSTADEN Förvaltnings AB föreslog en utdelning på 650 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.