Telge Stängsel AB
Telge Stängsel AB har organisationsnummer 556616-8174 (5566168174)
Aktiebolag • Org.nr: 556616-8174
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetEnhörna
Om företaget
Telge Stängsel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enhörna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). På Google Maps är verksamheten listad som building materials store.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 12 440 063 kr räkenskapsåret 2025 (6 725 489 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker mot föregående då ett avtal tecknats med en ny betydande kund vilket lett till fler och större uppdrag. I och med detta avtal har det även gjorts nyanställningar för att möta uppdragen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Telge Stängsel AB 12 440 063 kr och redovisade ett resultat på 772 602 kr. Rörelsemarginalen var 9,5 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 19,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 128,3 procent, under branschens median (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,5 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 19,8 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 128,3 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 72,5 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 4 147 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 479 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 181 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 4 av 27 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Södertälje.
- Plats 116 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 4 987 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 16 082 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | -7,6 procent | 9,5 procent |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | -11,2 procent | 9,5 procent |
| Soliditet | 24,2 procent | 38,7 procent | 19,8 procent |
| Kassalikviditet | 139,5 procent | 189,1 procent | 128,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,1 procent | -62,9 procent | 72,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,4 procent | - |
| Omsättning per anställd | 3 251 000 kr | 3 363 000 kr | 4 147 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 659 000 kr | 623 000 kr | 479 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hammarby 915196 Enhörna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är områdesskydd såsom stängsel, mark- och trädgårdsplanering, serviceskydd såsom service av stängsel och fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 501 911 kr | 6 725 489 kr | 12 440 063 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 3 164 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 516 370 kr | 4 980 788 kr | 9 106 946 kr |
| Övriga externa kostnader | 821 884 kr | 916 474 kr | 634 420 kr |
| Personalkostnader | 1 317 066 kr | 1 246 822 kr | 1 435 744 kr |
| Avskrivningar | 90 601 kr | 90 429 kr | 80 490 kr |
| Rörelseresultat | 755 990 kr | -509 024 kr | 1 178 347 kr |
| Ränteintäkter | - | 444 kr | 1 818 kr |
| Räntekostnader | 2 088 kr | 1 347 kr | 11 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 753 902 kr | -749 927 kr | 1 180 154 kr |
| Bokslutsdispositioner | -147 515 kr | 396 212 kr | -250 000 kr |
| Skatt | 118 719 kr | 0 kr | 157 552 kr |
| Årets resultat | 487 668 kr | -353 715 kr | 772 602 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 644 006 kr | 313 577 kr | 163 393 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 264 006 kr | 173 577 kr | 163 393 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 380 000 kr | 140 000 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 4 789 206 kr | 1 138 970 kr | 5 219 455 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 4 606 690 kr | 619 333 kr | 4 951 917 kr |
| Kassa och bank | 182 516 kr | 519 637 kr | 267 538 kr |
| Summa tillgångar | 5 433 212 kr | 1 452 547 kr | 5 382 848 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 316 151 kr | 562 436 kr | 1 065 717 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 723 883 kr | 811 551 kr | 188 515 kr |
| Årets resultat | 487 668 kr | -353 715 kr | 772 602 kr |
| Obeskattade reserver | 683 931 kr | 287 719 kr | 250 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 433 130 kr | 602 392 kr | 4 067 131 kr |
| Leverantörsskulder | 1 378 064 kr | 408 884 kr | 2 832 367 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 26 619 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 506 125 kr | 82 396 kr | 1 041 884 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 433 212 kr | 1 452 547 kr | 5 382 848 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet med områdesskydd såsom stängsel, mark- och trädgårdsplanering, serviceskydd, service av stängsel och fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Södertälje kommun.
Efter räkenskapsårets slut har ekonomin stabiliserats i bolaget och uppvisar vid denna årsredovisnings undertecknande ett mindre överskott.
Företrädare
- Håkan B
Undertecknad i Södertälje kommun 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Telge Stängsel AB för organisationsnummer?
Telge Stängsel AB har organisationsnummer 556616-8174 (5566168174).
Var ligger Telge Stängsel AB?
Telge Stängsel AB har sin registrerade adress Hammarby 9, 15196 Enhörna.
Vilken bransch är Telge Stängsel AB verksamt i?
Telge Stängsel AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Telge Stängsel AB?
Telge Stängsel AB hade en nettoomsättning på 12 440 063 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Telge Stängsel AB?
Telge Stängsel AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Telge Stängsel AB någon utdelning?
Styrelsen i Telge Stängsel AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Telge Stängsel AB (Företagsnamn)
- Södertälje Stängsel (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser service av stängsel. - Telge Fastighetsvård (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser fastighetsservice.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.