CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag har organisationsnummer 556618-2191 (5566182191)
Aktiebolag • Org.nr: 556618-2191
Om företaget
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Obbola. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 221 000 kr räkenskapsåret 2026 (213 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag 221 000 kr och redovisade ett resultat på 80 297 kr. Rörelsemarginalen var 51,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 65,9 procent, under branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 911,0 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,1 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,1 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 65,9 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 911,0 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,8 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 602 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 163 av 323 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Umeå.
- Plats 2 277 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 4 766 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 224 846 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 15,9 procent | 9,4 procent | 53,7 procent | 51,1 procent |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 15,6 procent | 9,2 procent | 53,5 procent | 51,1 procent |
| Soliditet | 62,4 procent | 69,2 procent | 69,8 procent | 66,0 procent | 65,9 procent |
| Kassalikviditet | 724,5 procent | 1858,7 procent | 2026,7 procent | 917,4 procent | 911,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 8,7 procent | 7,2 procent | 23,7 procent | 21,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 21,9 procent | 13,2 procent | 9,0 procent | 3,4 procent | 3,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karusellvägen 4291341 Obbola
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, organisationsutveckling, utbildning, handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 153 999 kr | 137 000 kr | 166 999 kr | 189 000 kr | 206 000 kr | 213 000 kr | 221 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 108 490 kr | 103 429 kr | 145 114 kr | 151 922 kr | 179 203 kr | 89 909 kr | 99 635 kr |
| Personalkostnader | 8 636 kr | 6 966 kr | 6 948 kr | 7 019 kr | 7 421 kr | 8 799 kr | 8 440 kr |
| Rörelseresultat | 36 873 kr | 26 605 kr | 14 937 kr | 30 059 kr | 19 376 kr | 114 292 kr | 112 925 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 75 kr | 206 kr | 198 kr | 57 kr |
| Räntekostnader | 25 kr | 0 kr | 2 kr | 625 kr | 626 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 30 045 kr | 33 408 kr | 14 935 kr | 29 509 kr | 18 956 kr | 114 490 kr | 112 982 kr |
| Bokslutsdispositioner | 26 500 kr | 10 500 kr | 17 000 kr | 12 800 kr | 11 800 kr | -8 000 kr | -10 800 kr |
| Skatt | 16 041 kr | 9 338 kr | 9 329 kr | 12 118 kr | 7 852 kr | 22 964 kr | 21 885 kr |
| Årets resultat | 40 504 kr | 34 570 kr | 22 606 kr | 30 191 kr | 22 904 kr | 83 526 kr | 80 297 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 638 991 kr | 597 152 kr | 586 560 kr | 499 880 kr | 456 620 kr | 533 804 kr | 580 427 kr |
| Kortfristiga fordringar | 53 890 kr | 92 093 kr | 97 986 kr | 98 638 kr | 102 828 kr | 95 617 kr | 95 674 kr |
| Kassa och bank | 391 904 kr | 305 059 kr | 288 574 kr | 201 242 kr | 153 792 kr | 238 187 kr | 284 753 kr |
| Summa tillgångar | 638 991 kr | 597 152 kr | 586 560 kr | 499 880 kr | 456 620 kr | 533 804 kr | 580 427 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 408 619 kr | 393 189 kr | 365 795 kr | 345 986 kr | 318 890 kr | 352 416 kr | 382 713 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 263 115 kr | 253 619 kr | 238 189 kr | 210 795 kr | 190 986 kr | 163 890 kr | 197 416 kr |
| Årets resultat | 40 504 kr | 34 570 kr | 22 606 kr | 30 191 kr | 22 904 kr | 83 526 kr | 80 297 kr |
| Obeskattade reserver | 167 300 kr | 156 800 kr | 139 800 kr | 127 000 kr | 115 200 kr | 123 200 kr | 134 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 63 072 kr | 47 163 kr | 80 965 kr | 26 894 kr | 22 530 kr | 58 188 kr | 63 714 kr |
| Leverantörsskulder | 6 887 kr | 6 769 kr | 12 422 kr | 0 kr | - | - | 2 296 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 6 453 kr | 10 326 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 100 kr | 28 313 kr | 26 466 kr | 16 294 kr | 12 530 kr | 41 735 kr | 41 092 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 638 991 kr | 597 152 kr | 586 560 kr | 499 880 kr | 456 620 kr | 533 804 kr | 580 427 kr |
Företrädare
- Curt Å
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag för organisationsnummer?
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag har organisationsnummer 556618-2191 (5566182191).
Var ligger CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag?
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag har sin registrerade adress Karusellvägen 42, 91341 Obbola.
Vilken bransch är CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag verksamt i?
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag?
CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag hade en nettoomsättning på 221 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i CÅ-Konsult i Umeå Aktiebolag föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.