Orriaden AB
Orriaden AB har organisationsnummer 556620-0910 (5566200910)
Aktiebolag • Org.nr: 556620-0910
Om företaget
Orriaden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 25 års verksamhet sedan 2001. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 642 000 kr räkenskapsåret 2025 (657 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Orriaden AB 642 000 kr och redovisade ett resultat på 16 288 kr. Rörelsemarginalen var 3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 42,2 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 173,0 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 173,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,3 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 642 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 522 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 842 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 4 av 9 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Tranås.
- Plats 252 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 4 853 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 176 322 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 2,9 procent | 1,5 procent | 2,0 procent | 3,7 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 2,6 procent | 1,3 procent | 1,8 procent | 3,4 procent |
| Soliditet | 32,0 procent | 35,4 procent | 38,4 procent | 41,1 procent | 42,2 procent |
| Kassalikviditet | 147,1 procent | 154,7 procent | 162,3 procent | 169,7 procent | 173,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 procent | 8,6 procent | 3,8 procent | 4,9 procent | 9,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,0 procent | 10,7 procent | -2,2 procent | -2,3 procent |
| Omsättning per anställd | 639 000 kr | 607 000 kr | 672 000 kr | 657 000 kr | 642 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 505 000 kr | 470 000 kr | 528 000 kr | 548 000 kr | 522 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 46457325 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning, bok- föring, ekonomi- och skatterådgivning samt övriga administrativa tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 638 794 kr | 606 737 kr | 671 573 kr | 656 896 kr | 642 209 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 kr | 0 kr | - | - | 1 200 kr |
| Övriga externa kostnader | 83 772 kr | 119 166 kr | 133 405 kr | 96 068 kr | 97 247 kr |
| Personalkostnader | 504 648 kr | 469 748 kr | 528 231 kr | 547 625 kr | 522 490 kr |
| Rörelseresultat | 50 386 kr | 17 823 kr | 9 937 kr | 13 203 kr | 23 672 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 51 kr | 404 kr | 615 kr |
| Räntekostnader | 745 kr | 1 332 kr | 973 kr | 2 028 kr | 2 334 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 49 641 kr | 16 491 kr | 9 015 kr | 11 579 kr | 21 953 kr |
| Skatt | 11 185 kr | 4 093 kr | 3 345 kr | 3 891 kr | 5 665 kr |
| Årets resultat | 38 456 kr | 12 398 kr | 5 670 kr | 7 688 kr | 16 288 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 413 059 kr | 409 083 kr | 391 719 kr | 384 583 kr | 413 144 kr |
| Kortfristiga fordringar | 404 706 kr | 394 382 kr | 374 455 kr | 340 520 kr | 408 581 kr |
| Kassa och bank | 8 353 kr | 14 701 kr | 17 264 kr | 44 063 kr | 4 563 kr |
| Summa tillgångar | 413 059 kr | 409 083 kr | 391 719 kr | 384 583 kr | 413 144 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 132 253 kr | 144 651 kr | 150 320 kr | 158 009 kr | 174 297 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -6 203 kr | 32 253 kr | 44 650 kr | 50 321 kr | 58 009 kr |
| Årets resultat | 38 456 kr | 12 398 kr | 5 670 kr | 7 688 kr | 16 288 kr |
| Kortfristiga skulder | 280 806 kr | 264 432 kr | 241 399 kr | 226 574 kr | 238 847 kr |
| Leverantörsskulder | 1 092 kr | 5 502 kr | 5 670 kr | 1 155 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 6 148 kr | 6 148 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 057 kr | 92 582 kr | 87 047 kr | 63 588 kr | 103 865 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 413 059 kr | 409 083 kr | 391 719 kr | 384 583 kr | 413 144 kr |
Företrädare
- Stefan O
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Orriaden AB för organisationsnummer?
Orriaden AB har organisationsnummer 556620-0910 (5566200910).
Var ligger Orriaden AB?
Orriaden AB har sin registrerade adress Box 464, 57325 Tranås.
Vilken bransch är Orriaden AB verksamt i?
Orriaden AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Orriaden AB?
Orriaden AB hade en nettoomsättning på 642 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Orriaden AB?
Orriaden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2001-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.