Dala Skogsvård AB
Dala Skogsvård AB har organisationsnummer 556621-3194 (5566213194)
Aktiebolag • Org.nr: 556621-3194
Om företaget
Dala Skogsvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som skogsskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 44 procent till 2 792 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 945 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Dala Skogsvård AB 2 792 000 kr och redovisade ett resultat på 16 869 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,8 procent). Soliditeten var 41,5 procent, under branschens median (median 45,4 procent). Kassalikviditeten var 217,1 procent, över branschens median (median 200,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 10,8 procent | 2,3 procent till 21,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 10,1 procent | 1,9 procent till 21,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,5 procent | 45,4 procent | 23,4 procent till 73,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 217,1 procent | 200,1 procent | 105,8 procent till 434,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 procent | 16,1 procent | 0,2 procent till 46,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 43,5 procent | 4,6 procent | -10,4 procent till 27,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 698 000 kr | 931 000 kr | 637 000 kr till 1 697 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 432 000 kr | 503 000 kr | 304 000 kr till 621 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 189 av 687 aktiebolag inom skogsskötsel.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom skogsskötsel med säte i Mora.
- Plats 137 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 1 871 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 62 040 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | -23,8 procent | 4,5 procent | -3,5 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | -23,9 procent | 4,0 procent | -4,5 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 72,6 procent | 71,4 procent | 65,4 procent | 36,3 procent | 41,5 procent |
| Kassalikviditet | 584,8 procent | 261,8 procent | 365,6 procent | 189,6 procent | 217,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 procent | -52,5 procent | 16,0 procent | -21,8 procent | 4,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -13,5 procent | -32,2 procent | 52,5 procent | -18,6 procent | 43,5 procent |
| Omsättning per anställd | 924 000 kr | 627 000 kr | 797 000 kr | 486 000 kr | 698 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 538 000 kr | 348 000 kr | 309 000 kr | 323 000 kr | 432 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hansvägen 1379232 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skogsentreprenadarbeten samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 02102SkogsskötselHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 671 123 kr | 2 309 542 kr | 1 567 380 kr | 2 390 224 kr | 1 944 721 kr | 2 792 315 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 45 593 kr | 0 kr | - | - | 10 658 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 084 779 kr | 707 323 kr | 1 008 037 kr | 1 254 342 kr | 619 107 kr | 869 819 kr |
| Personalkostnader | 1 550 933 kr | 1 344 827 kr | 871 039 kr | 928 417 kr | 1 293 893 kr | 1 729 300 kr |
| Avskrivningar | 39 720 kr | 38 440 kr | 61 205 kr | 97 371 kr | 99 763 kr | 117 716 kr |
| Rörelseresultat | -16 309 kr | 259 920 kr | -372 901 kr | 107 898 kr | -68 042 kr | 60 749 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 33 kr | 1 675 kr | 3 108 kr | 1 510 kr |
| Räntekostnader | 4 405 kr | 3 209 kr | 1 773 kr | 13 624 kr | 24 487 kr | 45 390 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 714 kr | 256 711 kr | -374 641 kr | 95 949 kr | -89 421 kr | 16 869 kr |
| Bokslutsdispositioner | 84 923 kr | 11 309 kr | 110 529 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 14 892 kr | 56 293 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 49 317 kr | 211 727 kr | -264 112 kr | 95 949 kr | -89 421 kr | 16 869 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 124 697 kr | 129 632 kr | 198 427 kr | 304 856 kr | 537 489 kr | 390 384 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 124 697 kr | 129 632 kr | 198 427 kr | 304 856 kr | 537 489 kr | 390 384 kr |
| Omsättningstillgångar | 822 944 kr | 1 063 868 kr | 505 857 kr | 611 361 kr | 590 207 kr | 638 092 kr |
| Kortfristiga fordringar | 99 518 kr | 117 661 kr | 106 547 kr | 202 279 kr | 306 349 kr | 240 154 kr |
| Kassa och bank | 723 426 kr | 946 207 kr | 399 310 kr | 409 082 kr | 283 858 kr | 397 938 kr |
| Summa tillgångar | 947 641 kr | 1 193 500 kr | 704 284 kr | 916 217 kr | 1 127 696 kr | 1 028 476 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 655 294 kr | 867 021 kr | 502 909 kr | 598 858 kr | 409 437 kr | 426 306 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 485 977 kr | 535 294 kr | 647 021 kr | 382 909 kr | 378 858 kr | 289 437 kr |
| Årets resultat | 49 317 kr | 211 727 kr | -264 112 kr | 95 949 kr | -89 421 kr | 16 869 kr |
| Obeskattade reserver | 121 838 kr | 110 529 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 111 230 kr | 181 911 kr | 193 225 kr | 167 243 kr | 311 221 kr | 293 952 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 5 896 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 697 kr | 93 483 kr | 120 508 kr | 96 377 kr | 102 762 kr | 158 230 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 947 641 kr | 1 193 500 kr | 704 284 kr | 916 217 kr | 1 127 696 kr | 1 028 476 kr |
Företrädare
- Stefan T
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Dala Skogsvård AB för organisationsnummer?
Dala Skogsvård AB har organisationsnummer 556621-3194 (5566213194).
Var ligger Dala Skogsvård AB?
Dala Skogsvård AB har sin registrerade adress Hansvägen 13, 79232 Mora.
Vilken bransch är Dala Skogsvård AB verksamt i?
Dala Skogsvård AB är registrerat i branschen skogsskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Dala Skogsvård AB?
Dala Skogsvård AB hade en nettoomsättning på 2 792 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Dala Skogsvård AB?
Dala Skogsvård AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.