Stockholm Rangers Communication AB
Stockholm Rangers Communication AB har organisationsnummer 556627-9856 (5566279856)
Aktiebolag • Org.nr: 556627-9856
Om företaget
Stockholm Rangers Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 37 procent till 1 061 157 kr räkenskapsåret 2025 (772 198 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stockholm Rangers Communication AB 1 061 157 kr och redovisade ett resultat på 112 551 kr. Rörelsemarginalen var 13,3 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 40,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 159,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 159,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 45,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 37,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 061 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 699 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 390 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 010 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 25 898 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 413 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 140 296 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 1,1 procent | -3,0 procent | 5,1 procent | 13,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 1,1 procent | -2,9 procent | 5,3 procent | 13,4 procent |
| Soliditet | 31,5 procent | 35,1 procent | 35,2 procent | 34,7 procent | 40,0 procent |
| Kassalikviditet | 140,4 procent | 138,3 procent | 137,3 procent | 153,1 procent | 159,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 4,8 procent | 0,6 procent | 16,2 procent | 45,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 34,8 procent | -1,5 procent | -2,8 procent | 12,1 procent | 37,4 procent |
| Omsättning per anställd | 720 000 kr | 709 000 kr | 689 000 kr | 772 000 kr | 1 061 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 581 000 kr | 566 000 kr | 561 000 kr | 585 000 kr | 699 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsunds Strand 38c/o c/o Punsvik
11738 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva marknadsförings- och informations- verksamhet, produktion, import och export av reklam-, informations, och sales promotionsmaterial och bokproduktion, ävensom idka därmed förenliga verksamheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 533 643 kr | 719 542 kr | 709 060 kr | 688 897 kr | 772 198 kr | 1 061 157 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 79 274 kr | 0 kr | - | - | 1 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 1 750 kr | 11 175 kr | 1 500 kr | 0 kr | 29 296 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 447 kr | 96 457 kr | 95 781 kr | 121 271 kr | 96 143 kr | 163 338 kr |
| Personalkostnader | 497 852 kr | 580 618 kr | 566 452 kr | 560 706 kr | 584 635 kr | 699 465 kr |
| Avskrivningar | 17 103 kr | 17 103 kr | 26 261 kr | 26 261 kr | 17 198 kr | 27 997 kr |
| Rörelseresultat | -730 kr | 18 430 kr | 8 073 kr | -20 841 kr | 39 462 kr | 141 061 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 19 kr | 1 052 kr | 1 700 kr | 742 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -730 kr | 18 430 kr | 8 092 kr | -19 789 kr | 41 162 kr | 141 803 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -2 400 kr | 0 kr | 20 900 kr | -11 900 kr | 0 kr |
| Skatt | -2 kr | 3 418 kr | 2 657 kr | 477 kr | 7 378 kr | 29 252 kr |
| Årets resultat | -728 kr | 12 612 kr | 5 435 kr | 634 kr | 21 884 kr | 112 551 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 59 349 kr | 42 246 kr | 61 776 kr | 35 515 kr | 18 317 kr | 44 316 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 349 kr | 42 246 kr | 61 776 kr | 35 515 kr | 18 317 kr | 44 316 kr |
| Omsättningstillgångar | 220 078 kr | 297 399 kr | 257 720 kr | 284 874 kr | 370 106 kr | 574 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 110 257 kr | 43 737 kr | 154 446 kr | 86 081 kr | 121 838 kr | 256 524 kr |
| Kassa och bank | 109 821 kr | 253 662 kr | 103 274 kr | 198 793 kr | 248 268 kr | 317 875 kr |
| Summa tillgångar | 279 427 kr | 339 645 kr | 319 496 kr | 320 389 kr | 388 423 kr | 618 715 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 94 242 kr | 106 854 kr | 112 289 kr | 112 924 kr | 134 808 kr | 247 358 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 42 920 kr | 42 192 kr | 54 804 kr | 60 240 kr | 60 874 kr | 82 757 kr |
| Årets resultat | -728 kr | 12 612 kr | 5 435 kr | 634 kr | 21 884 kr | 112 551 kr |
| Obeskattade reserver | 18 500 kr | 20 900 kr | 20 900 kr | 0 kr | 11 900 kr | 11 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 166 685 kr | 211 891 kr | 186 307 kr | 207 465 kr | 241 715 kr | 359 457 kr |
| Leverantörsskulder | - | 188 kr | 4 794 kr | 6 399 kr | 5 092 kr | 4 110 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 2 310 kr | 26 029 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 130 194 kr | 183 883 kr | 153 693 kr | 173 246 kr | 204 493 kr | 299 498 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 279 427 kr | 339 645 kr | 319 496 kr | 320 389 kr | 388 423 kr | 618 715 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm bedriver marknadsförings- och informationsverksamhet, produktion, import och export av reklam-, informations- och salespromotion-material. Tillkomna verksamhets- områden är bokproduktion samt illustration, fotografering och digital bildbehandling/retusch.
Företrädare
- Tommy P (styrelseledamot)
- Rasmus S (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stockholm Rangers Communication AB för organisationsnummer?
Stockholm Rangers Communication AB har organisationsnummer 556627-9856 (5566279856).
Var ligger Stockholm Rangers Communication AB?
Stockholm Rangers Communication AB har sin registrerade adress Bergsunds Strand 38, 11738 Stockholm.
Vilken bransch är Stockholm Rangers Communication AB verksamt i?
Stockholm Rangers Communication AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stockholm Rangers Communication AB?
Stockholm Rangers Communication AB hade en nettoomsättning på 1 061 157 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stockholm Rangers Communication AB?
Stockholm Rangers Communication AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Stockholm Rangers Communication AB någon utdelning?
Styrelsen i Stockholm Rangers Communication AB föreslog en utdelning på 125 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.