Viatec AB
Viatec AB har organisationsnummer 556628-8113 (5566288113)
Aktiebolag • Org.nr: 556628-8113
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVästerås
Om företaget
Viatec AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 200 procent till 1 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Viatec AB 1 kr och redovisade ett resultat på -50 300 kr. Soliditeten var 49,8 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 3537,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,8 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 3537,9 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -38,1 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 995 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 975 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 53 720 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 152 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 283 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,1 procent | 83,2 procent | 79,9 procent | 68,0 procent | 49,8 procent |
| Kassalikviditet | 7242,9 procent | 6802,7 procent | 5981,9 procent | 3811,8 procent | 3537,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,0 procent | -21,1 procent | -9,8 procent | -78,2 procent | -38,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 25 Ac/o Tegelgård
72464 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggsektorn och utföra byggentreprenader med tillhörande verksamheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 149 818 kr | 80 958 kr | 50 139 kr | -1 kr | 13 158 kr | -1 kr | 1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 30 583 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 131 701 kr | 42 158 kr | 50 115 kr | 63 650 kr | 35 890 kr | 223 431 kr | 43 754 kr |
| Personalkostnader | 36 102 kr | 17 693 kr | 84 747 kr | 61 544 kr | 30 262 kr | 22 591 kr | 6 612 kr |
| Avskrivningar | 8 702 kr | 8 702 kr | 8 176 kr | 4 627 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 3 896 kr | 12 405 kr | -92 899 kr | -129 822 kr | -52 994 kr | -246 023 kr | -50 365 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 51 kr | 667 kr | 25 881 kr | 65 kr |
| Räntekostnader | 245 kr | 106 kr | 62 kr | 125 kr | 62 kr | 627 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 651 kr | 12 299 kr | -92 961 kr | -129 896 kr | -52 389 kr | -220 769 kr | -50 300 kr |
| Skatt | 1 281 kr | 2 846 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 2 370 kr | 9 453 kr | -92 961 kr | -129 896 kr | -52 389 kr | -220 769 kr | -50 300 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 21 505 kr | 12 803 kr | 4 627 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 505 kr | 12 803 kr | 4 627 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 940 764 kr | 961 993 kr | 865 744 kr | 739 381 kr | 667 277 kr | 414 955 kr | 264 809 kr |
| Kortfristiga fordringar | 259 596 kr | 234 480 kr | 226 029 kr | 221 933 kr | 223 962 kr | 6 529 kr | 7 237 kr |
| Kassa och bank | 327 741 kr | 374 086 kr | 286 288 kr | 164 021 kr | 89 888 kr | 408 426 kr | 257 572 kr |
| Summa tillgångar | 962 269 kr | 974 796 kr | 870 371 kr | 739 381 kr | 667 277 kr | 414 955 kr | 264 809 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 878 753 kr | 888 206 kr | 775 245 kr | 615 349 kr | 532 959 kr | 282 190 kr | 131 891 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 756 383 kr | 758 753 kr | 748 206 kr | 625 245 kr | 465 348 kr | 382 959 kr | 62 191 kr |
| Årets resultat | 2 370 kr | 9 453 kr | -92 961 kr | -129 896 kr | -52 389 kr | -220 769 kr | -50 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 526 kr | 18 892 kr | 11 953 kr | 10 869 kr | 11 155 kr | 10 886 kr | 7 485 kr |
| Leverantörsskulder | 1 792 kr | 726 kr | 899 kr | 0 kr | - | 885 kr | 2 484 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 733 kr | 8 166 kr | 1 054 kr | 869 kr | 1 154 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 962 269 kr | 974 796 kr | 870 371 kr | 739 381 kr | 667 277 kr | 414 955 kr | 264 809 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Hägersten registrerades år 2002 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom byggsektorn och utförande byggentreprenader med tillhörande verksamheter.
Inga väsentliga händelser har inträffat under året förutom att bolaget är i avvecklingsstadiet.
Företrädare
- Tommy T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Viatec AB för organisationsnummer?
Viatec AB har organisationsnummer 556628-8113 (5566288113).
Var ligger Viatec AB?
Viatec AB har sin registrerade adress Drottninggatan 25 A, 72464 Västerås.
Vilken bransch är Viatec AB verksamt i?
Viatec AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Viatec AB?
Viatec AB hade en nettoomsättning på 1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-07-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.