Amurang Aktiebolag
Amurang Aktiebolag har organisationsnummer 556629-0127 (5566290127)
Aktiebolag • Org.nr: 556629-0127
Om företaget
Amurang Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Visby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad. På Google Maps är verksamheten listad som restaurang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 4 925 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 984 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Amurang Aktiebolag 4 925 000 kr och redovisade ett resultat på -31 586 kr. Rörelsemarginalen var -3,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 66,6 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 202,9 procent, över branschens median (median 140,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,4 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,2 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 202,9 procent | 140,3 procent | 65,5 procent till 311,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,2 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 231 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 692 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 614 av 9 525 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 31 av 123 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Gotland.
- Plats 232 av 2 113 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 232 av 2 113 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 36 612 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 12,3 procent | -3,8 procent | -2,4 procent | -3,4 procent |
| Vinstmarginal | 6,4 procent | 12,3 procent | -3,5 procent | -1,9 procent | -3,2 procent |
| Soliditet | 55,8 procent | 59,3 procent | 59,3 procent | 64,1 procent | 66,6 procent |
| Kassalikviditet | 237,0 procent | 321,1 procent | 271,4 procent | 262,2 procent | 202,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 procent | 27,1 procent | -5,4 procent | 1,9 procent | -2,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 94,0 procent | -9,4 procent | 1,5 procent | -1,2 procent |
| Omsättning per anställd | 699 000 kr | 1 356 000 kr | 1 228 000 kr | 1 246 000 kr | 1 231 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 572 000 kr | 624 000 kr | 669 000 kr | 679 000 kr | 692 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Cramérgatan 362157 Visby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Cramérgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 796 190 kr | 5 423 502 kr | 4 912 320 kr | 4 984 232 kr | 4 925 100 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 915 174 kr | 183 069 kr | 4 463 kr | 29 871 kr | 4 322 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 964 300 kr | 1 789 979 kr | 1 658 802 kr | 1 578 300 kr | 1 551 255 kr |
| Övriga externa kostnader | 276 956 kr | 647 956 kr | 761 950 kr | 837 646 kr | 769 193 kr |
| Personalkostnader | 2 286 006 kr | 2 496 400 kr | 2 676 889 kr | 2 715 462 kr | 2 767 052 kr |
| Avskrivningar | 3 767 kr | 5 564 kr | 4 187 kr | 3 398 kr | 11 010 kr |
| Rörelseresultat | 180 335 kr | 666 672 kr | -185 045 kr | -120 703 kr | -169 088 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 091 kr | 14 840 kr | 19 097 kr | 10 156 kr |
| Räntekostnader | 1 250 kr | 1 274 kr | 1 179 kr | 2 405 kr | 1 495 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 179 085 kr | 667 489 kr | -171 384 kr | -93 603 kr | -160 427 kr |
| Bokslutsdispositioner | 5 381 kr | -125 000 kr | 100 789 kr | 122 800 kr | 128 841 kr |
| Skatt | 41 377 kr | 115 009 kr | 0 kr | 4 253 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 143 089 kr | 427 480 kr | -70 595 kr | 24 944 kr | -31 586 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 969 380 kr | 1 063 816 kr | 1 059 628 kr | 1 016 638 kr | 1 046 128 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 380 kr | 13 816 kr | 9 628 kr | 6 230 kr | 35 720 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 950 000 kr | 1 050 000 kr | 1 050 000 kr | 1 010 408 kr | 1 010 408 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 096 526 kr | 1 597 999 kr | 1 146 853 kr | 1 064 165 kr | 908 353 kr |
| Varulager | 95 453 kr | 101 846 kr | 110 399 kr | 135 821 kr | 120 640 kr |
| Kortfristiga fordringar | 271 735 kr | 280 022 kr | 248 036 kr | 150 104 kr | 345 235 kr |
| Kassa och bank | 729 338 kr | 1 216 131 kr | 788 418 kr | 778 240 kr | 442 478 kr |
| Summa tillgångar | 2 065 906 kr | 2 661 815 kr | 2 206 481 kr | 2 080 803 kr | 1 954 481 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 152 237 kr | 1 579 717 kr | 1 309 122 kr | 1 334 066 kr | 1 302 480 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 889 148 kr | 1 032 237 kr | 1 259 717 kr | 1 189 122 kr | 1 214 066 kr |
| Årets resultat | 143 089 kr | 427 480 kr | -70 595 kr | 24 944 kr | -31 586 kr |
| Obeskattade reserver | 491 219 kr | 616 219 kr | 515 430 kr | 392 630 kr | 263 789 kr |
| Kortfristiga skulder | 422 450 kr | 465 879 kr | 381 929 kr | 354 107 kr | 388 212 kr |
| Leverantörsskulder | 24 038 kr | 23 423 kr | 25 899 kr | 26 015 kr | 25 084 kr |
| Skatteskulder | 50 381 kr | 89 072 kr | 58 625 kr | 36 643 kr | 12 593 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 149 772 kr | 173 398 kr | 139 348 kr | 146 827 kr | 169 574 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 065 906 kr | 2 661 815 kr | 2 206 481 kr | 2 080 803 kr | 1 954 481 kr |
Företrädare
- Joakim K (ordinarie ledamot)
Undertecknad i Underskriven den dag som framgår av min elektroniska underskrift 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Amurang Aktiebolag för organisationsnummer?
Amurang Aktiebolag har organisationsnummer 556629-0127 (5566290127).
Var ligger Amurang Aktiebolag?
Amurang Aktiebolag har sin registrerade adress Cramérgatan 3, 62157 Visby.
Vilken bransch är Amurang Aktiebolag verksamt i?
Amurang Aktiebolag är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Amurang Aktiebolag?
Amurang Aktiebolag hade en nettoomsättning på 4 925 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Amurang Aktiebolag?
Amurang Aktiebolag hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.