MMR Bygg AB
MMR Bygg AB har organisationsnummer 556629-0408 (5566290408)
Aktiebolag • Org.nr: 556629-0408
Om företaget
MMR Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 2 229 999 kr räkenskapsåret 2026 (2 162 498 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte MMR Bygg AB 2 229 999 kr och redovisade ett resultat på 3 041 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,2 procent). Soliditeten var 85,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 679,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 6,2 procent | 0,5 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,3 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 679,4 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,1 procent | 4,4 procent | -21,7 procent till 34,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 557 000 kr | 1 303 000 kr | 806 000 kr till 2 057 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 379 000 kr | 546 000 kr | 346 000 kr till 681 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 240 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 35 av 106 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Värmdö.
- Plats 414 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 24 146 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 76 624 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,6 procent | 7,0 procent | 0,4 procent | 1,8 procent | 0,1 procent |
| Vinstmarginal | 6,5 procent | 7,1 procent | 0,5 procent | 1,9 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 54,6 procent | 82,5 procent | 83,1 procent | 77,6 procent | 85,3 procent |
| Kassalikviditet | 220,1 procent | 571,3 procent | 591,0 procent | 447,3 procent | 679,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 procent | 23,0 procent | 2,0 procent | 6,7 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,3 procent | 10,9 procent | 7,5 procent | 3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 517 000 kr | 453 000 kr | 503 000 kr | 541 000 kr | 557 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 341 000 kr | 307 000 kr | 350 000 kr | 375 000 kr | 379 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stickvägen 1113460 Ingarö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stickvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeten inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 067 154 kr | 1 813 787 kr | 2 011 661 kr | 2 162 498 kr | 2 229 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 35 437 kr | 292 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 452 639 kr | 381 755 kr | 487 090 kr | 498 550 kr | 572 322 kr |
| Övriga externa kostnader | 146 262 kr | 76 717 kr | 118 643 kr | 125 328 kr | 141 125 kr |
| Personalkostnader | 1 362 775 kr | 1 228 042 kr | 1 398 075 kr | 1 499 624 kr | 1 514 788 kr |
| Avskrivningar | 4 409 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 136 506 kr | 127 565 kr | 7 853 kr | 38 995 kr | 1 765 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 108 kr | 3 388 kr | 2 493 kr | 1 713 kr |
| Räntekostnader | 1 329 kr | 0 kr | 1 279 kr | 731 kr | 40 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 135 177 kr | 128 673 kr | 9 961 kr | 40 758 kr | 3 438 kr |
| Skatt | 29 169 kr | 26 277 kr | 1 093 kr | 8 054 kr | 397 kr |
| Årets resultat | 106 008 kr | 102 396 kr | 8 868 kr | 32 704 kr | 3 041 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 628 397 kr | 539 762 kr | 546 647 kr | 627 030 kr | 574 449 kr |
| Kortfristiga fordringar | 368 099 kr | 443 405 kr | 474 370 kr | 482 721 kr | 561 851 kr |
| Kassa och bank | 260 298 kr | 96 357 kr | 72 277 kr | 144 309 kr | 12 597 kr |
| Summa tillgångar | 628 397 kr | 539 762 kr | 546 647 kr | 627 030 kr | 574 449 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 342 889 kr | 445 285 kr | 454 153 kr | 486 857 kr | 489 898 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 116 881 kr | 222 889 kr | 325 285 kr | 334 153 kr | 366 857 kr |
| Årets resultat | 106 008 kr | 102 396 kr | 8 868 kr | 32 704 kr | 3 041 kr |
| Kortfristiga skulder | 285 508 kr | 94 478 kr | 92 494 kr | 140 173 kr | 84 551 kr |
| Leverantörsskulder | 10 388 kr | 40 679 kr | 10 473 kr | 51 067 kr | 3 512 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 366 kr | 43 799 kr | 72 021 kr | 79 106 kr | 71 039 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 628 397 kr | 539 762 kr | 546 647 kr | 627 030 kr | 574 449 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall utföra arbeten inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Värmdö kommun.
Företrädare
- Fredrik H (styrelseledamot)
Undertecknad i Värmdö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MMR Bygg AB för organisationsnummer?
MMR Bygg AB har organisationsnummer 556629-0408 (5566290408).
Var ligger MMR Bygg AB?
MMR Bygg AB har sin registrerade adress Stickvägen 11, 13460 Ingarö.
Vilken bransch är MMR Bygg AB verksamt i?
MMR Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MMR Bygg AB?
MMR Bygg AB hade en nettoomsättning på 2 229 999 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MMR Bygg AB?
MMR Bygg AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-06-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.