Skanstulls Byggentreprenad AB
Skanstulls Byggentreprenad AB har organisationsnummer 556630-0074 (5566300074)
Aktiebolag • Org.nr: 556630-0074
Om företaget
Skanstulls Byggentreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Virsbo. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (36 724 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat till 0 kr då företaget är vilande i år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skanstulls Byggentreprenad AB 0 kr och redovisade ett resultat på -16 272 kr. Soliditeten var 5,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 105,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,3 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 105,5 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1977,2 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 962 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 658 av 713 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,3 procent | 18,3 procent | 0,0 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 25,1 procent | 18,1 procent | 0,0 procent | - | - |
| Soliditet | 28,4 procent | 68,9 procent | 75,1 procent | 43,1 procent | 5,3 procent |
| Kassalikviditet | 139,6 procent | 321,2 procent | 298,4 procent | 175,6 procent | 105,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 484,2 procent | 77,6 procent | -0,1 procent | -579,1 procent | -1977,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,3 procent | -0,8 procent | -30,0 procent | -89,5 procent | - |
| Omsättning per anställd | 501 000 kr | 497 000 kr | 348 000 kr | 37 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 323 000 kr | 303 000 kr | 236 000 kr | 82 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
svetsarvägen 2173061 Virsbo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggentreprenad, även förvärv av markfastigheter och nybyggnation samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 529 302 kr | 501 483 kr | 497 426 kr | 348 123 kr | 36 724 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 126 010 kr | 78 808 kr | 14 790 kr | 0 kr | 158 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 12 708 kr | 841 kr | 0 kr | 418 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 94 172 kr | 129 930 kr | 117 910 kr | 103 226 kr | 49 472 kr | 16 283 kr |
| Personalkostnader | 538 524 kr | 322 767 kr | 303 219 kr | 235 731 kr | 81 857 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 8 913 kr | 4 860 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 9 908 kr | 126 753 kr | 91 087 kr | -165 kr | -99 307 kr | -16 283 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 146 kr | 323 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | 3 511 kr | 659 kr | 909 kr | 114 kr | 10 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 6 397 kr | 126 094 kr | 90 180 kr | -133 kr | -98 994 kr | -16 272 kr |
| Årets resultat | 6 397 kr | 126 094 kr | 90 180 kr | -133 kr | -98 994 kr | -16 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 39 702 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 39 702 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 141 932 kr | 91 829 kr | 168 752 kr | 114 897 kr | 39 700 kr | 15 655 kr |
| Kortfristiga fordringar | 94 499 kr | 48 362 kr | 60 391 kr | 75 858 kr | 8 521 kr | 461 kr |
| Kassa och bank | 47 433 kr | 43 467 kr | 108 361 kr | 39 039 kr | 31 179 kr | 15 194 kr |
| Summa tillgångar | 141 932 kr | 91 829 kr | 168 752 kr | 154 599 kr | 39 700 kr | 15 655 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -100 052 kr | 26 042 kr | 116 222 kr | 116 089 kr | 17 095 kr | 823 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -206 449 kr | -200 052 kr | -73 958 kr | 16 222 kr | 16 089 kr | -82 905 kr |
| Årets resultat | 6 397 kr | 126 094 kr | 90 180 kr | -133 kr | -98 994 kr | -16 272 kr |
| Kortfristiga skulder | 241 984 kr | 65 787 kr | 52 530 kr | 38 510 kr | 22 605 kr | 14 832 kr |
| Leverantörsskulder | 21 406 kr | 3 089 kr | 2 527 kr | 988 kr | 2 273 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 32 463 kr | 35 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 116 367 kr | 44 663 kr | 32 003 kr | 19 522 kr | 2 332 kr | 2 332 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 141 932 kr | 91 829 kr | 168 752 kr | 154 599 kr | 39 700 kr | 15 655 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2002 och bedriver sedan dess verksamhet inom byggentreprenad. Företaget har sitt säte i Stockholm. Företaget har varit vilande under räkenskapsåret. Företaget är skyldigt att upprätta en kontrollbalansräkning då mer än halva aktiekapitalet är förbrukat.
Företrädare
- Tom J (verkställande direktör)
- Sucheela P (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skanstulls Byggentreprenad AB för organisationsnummer?
Skanstulls Byggentreprenad AB har organisationsnummer 556630-0074 (5566300074).
Var ligger Skanstulls Byggentreprenad AB?
Skanstulls Byggentreprenad AB har sin registrerade adress svetsarvägen 21, 73061 Virsbo.
Vilken bransch är Skanstulls Byggentreprenad AB verksamt i?
Skanstulls Byggentreprenad AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skanstulls Byggentreprenad AB?
Skanstulls Byggentreprenad AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.