Systasis AB
Systasis AB har organisationsnummer 556630-7020 (5566307020)
Aktiebolag • Org.nr: 556630-7020
Om företaget
Systasis AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (13 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Systasis AB 0 kr och redovisade ett resultat på -32 960 kr. Soliditeten var -31,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 76,0 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -31,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 76,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,8 procent | 1,4 procent | -24,5 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | 0,6 procent | -27,9 procent | - | - |
| Soliditet | -11,6 procent | -9,1 procent | -151,1 procent | -16,6 procent | -31,6 procent |
| Kassalikviditet | 99,8 procent | 132,8 procent | 62,4 procent | 146,2 procent | 76,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 34,6 procent | 93,3 procent | -53,4 procent | -99,5 procent | - |
| Omsättning per anställd | 591 000 kr | 1 427 000 kr | 2 660 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 383 000 kr | 339 000 kr | 572 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karolinska Vägen 18c/o c/o Pavlos Samaras
17164 Solna
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Karolinska Vägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import av livsmedel, restaurang- och caféverksamhet, städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 162 086 kr | 2 194 080 kr | 2 952 520 kr | 5 707 526 kr | 2 660 012 kr | 13 367 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 308 811 kr | 302 932 kr | 44 501 kr | 300 kr | 760 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 687 338 kr | 172 759 kr | 813 985 kr | 4 312 337 kr | 2 740 415 kr | 19 115 kr | 27 732 kr |
| Personalkostnader | 8 003 052 kr | 2 330 127 kr | 1 914 840 kr | 1 357 002 kr | 571 945 kr | -859 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 471 696 kr | 5 kr | 526 627 kr | 82 688 kr | -652 048 kr | 755 111 kr | -27 732 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 51 kr | 0 kr | 325 kr | 313 kr |
| Räntekostnader | 86 305 kr | 65 870 kr | 77 884 kr | 50 083 kr | 88 842 kr | 72 217 kr | 5 541 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 385 391 kr | -65 865 kr | 448 743 kr | 32 656 kr | -740 890 kr | 683 219 kr | -32 960 kr |
| Årets resultat | 385 391 kr | -65 865 kr | 448 744 kr | 32 656 kr | -740 890 kr | 683 219 kr | -32 960 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 1 351 740 kr | 839 185 kr | 1 289 769 kr | 1 289 325 kr | 567 746 kr | 1 052 485 kr | 655 510 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 351 702 kr | 839 147 kr | 1 288 592 kr | 1 288 327 kr | 567 708 kr | 1 052 446 kr | 654 874 kr |
| Kassa och bank | 38 kr | 38 kr | 1 177 kr | 998 kr | 38 kr | 39 kr | 636 kr |
| Summa tillgångar | 1 351 740 kr | 839 185 kr | 1 289 769 kr | 1 289 325 kr | 567 746 kr | 1 052 485 kr | 655 510 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -532 278 kr | -598 143 kr | -149 400 kr | -116 744 kr | -857 634 kr | -174 414 kr | -207 375 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -1 037 669 kr | -652 278 kr | -718 144 kr | -269 400 kr | -236 744 kr | -977 633 kr | -294 415 kr |
| Årets resultat | 385 391 kr | -65 865 kr | 448 744 kr | 32 656 kr | -740 890 kr | 683 219 kr | -32 960 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 479 807 kr | 937 488 kr | 1 292 540 kr | 971 057 kr | 909 816 kr | 719 730 kr | 862 885 kr |
| Leverantörsskulder | 48 518 kr | 91 416 kr | 11 453 kr | 574 966 kr | 565 688 kr | 565 688 kr | 565 688 kr |
| Skatteskulder | 15 500 kr | 14 078 kr | 7 468 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 659 075 kr | 615 978 kr | 993 430 kr | 253 473 kr | 341 914 kr | 135 492 kr | 279 198 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 351 740 kr | 839 185 kr | 1 289 769 kr | 1 289 325 kr | 567 746 kr | 1 052 485 kr | 655 510 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget fortsätter att driva bolagets fråga i rättstvist med förhoppning att återvinna fordringar.
Företrädare
- Pavlos S
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Systasis AB för organisationsnummer?
Systasis AB har organisationsnummer 556630-7020 (5566307020).
Var ligger Systasis AB?
Systasis AB har sin registrerade adress Karolinska Vägen 18, 17164 Solna.
Vilken bransch är Systasis AB verksamt i?
Systasis AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Systasis AB?
Systasis AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-08-06
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.