Inredningshuset Mälardalen AB
Inredningshuset Mälardalen AB har organisationsnummer 556631-4869 (5566314869)
Aktiebolag • Org.nr: 556631-4869
Om företaget
Inredningshuset Mälardalen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med kontorsmöbler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46472).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 3 procent till 77 256 371 kr räkenskapsåret 2026 (75 034 869 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Inredningshuset Mälardalen AB 77 256 371 kr och redovisade ett resultat på 4 002 205 kr. Rörelsemarginalen var 11,7 procent, över branschens median (median 7,6 procent). Soliditeten var 19,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,4 procent). Kassalikviditeten var 76,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,7 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 16,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,6 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 17,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 19,1 procent | 56,4 procent | 31,1 procent till 83,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 76,7 procent | 215,1 procent | 107,2 procent till 563,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,1 procent | 9,7 procent | -3,5 procent till 40,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,0 procent | 0,0 procent | -23,3 procent till 25,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 292 000 kr | 1 624 000 kr | 677 000 kr till 3 390 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 925 000 kr | 471 000 kr | 180 000 kr till 705 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 av 146 aktiebolag inom partihandel med kontorsmöbler.
- Plats 31 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 45 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 1 826 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 5,2 procent | 2,8 procent | 6,2 procent | 11,7 procent |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 5,0 procent | 2,7 procent | 6,1 procent | 11,6 procent |
| Soliditet | 3,1 procent | 16,2 procent | 18,0 procent | 22,0 procent | 19,1 procent |
| Kassalikviditet | 118,0 procent | 123,4 procent | 105,6 procent | 109,3 procent | 76,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 78,7 procent | 79,5 procent | 85,5 procent | 86,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,7 procent | -14,2 procent | 7,9 procent | 3,0 procent |
| Omsättning per anställd | 3 472 000 kr | 3 004 000 kr | 2 783 000 kr | 3 001 000 kr | 4 292 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 615 000 kr | 637 000 kr | 693 000 kr | 925 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lysgränd 372130 Västerås
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Lysgränd 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av kontorsmöbler, inredning och utrustning för kontor och offentlig miljö, finansiell verksamhet dock ej sådan verksamhet som avses i lag om bankrörelse eller i lag om kreditrörelse, äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46472Partihandel med kontorsmöblerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 86 156 931 kr | 83 324 104 kr | 81 103 001 kr | 69 571 166 kr | 75 034 869 kr | 77 256 371 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 948 759 kr | -72 100 kr | 491 702 kr | 2 045 326 kr | 1 399 060 kr | 1 237 455 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 589 047 kr | 10 872 171 kr | 10 525 013 kr | 9 076 267 kr | 9 708 358 kr | 12 219 921 kr |
| Personalkostnader | 14 428 598 kr | 14 978 618 kr | 16 614 378 kr | 15 930 807 kr | 17 316 580 kr | 16 650 617 kr |
| Avskrivningar | 85 193 kr | 162 160 kr | 216 888 kr | 191 942 kr | 173 073 kr | 129 778 kr |
| Rörelseresultat | 1 418 315 kr | 3 895 801 kr | 4 222 819 kr | 1 966 737 kr | 4 635 162 kr | 9 009 583 kr |
| Ränteintäkter | -18 339 kr | 0 kr | 4 076 kr | 28 707 kr | 1 106 kr | 93 038 kr |
| Räntekostnader | 57 091 kr | 144 951 kr | 167 431 kr | 154 648 kr | 58 038 kr | 160 580 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 342 885 kr | 3 750 850 kr | 4 059 464 kr | 1 874 401 kr | 4 578 230 kr | 8 942 041 kr |
| Bokslutsdispositioner | 656 030 kr | -3 699 144 kr | -1 155 400 kr | 1 095 075 kr | -19 596 kr | -3 774 717 kr |
| Skatt | 523 105 kr | 51 541 kr | 682 381 kr | 551 122 kr | 1 012 829 kr | 1 165 119 kr |
| Årets resultat | 1 475 810 kr | 165 kr | 2 221 683 kr | 2 418 354 kr | 3 545 805 kr | 4 002 205 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 14 147 023 kr | 1 129 367 kr | 1 537 011 kr | 889 376 kr | 776 303 kr | 10 733 650 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 308 720 kr | 431 410 kr | 779 054 kr | 614 376 kr | 441 303 kr | 303 356 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 838 303 kr | 697 957 kr | 757 957 kr | 275 000 kr | 335 000 kr | 10 430 294 kr |
| Omsättningstillgångar | 19 147 007 kr | 18 131 484 kr | 15 846 656 kr | 16 041 799 kr | 18 044 279 kr | 13 627 232 kr |
| Varulager | 5 117 347 kr | 4 896 950 kr | 3 807 088 kr | 3 881 119 kr | 4 180 343 kr | 4 768 255 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 878 856 kr | 13 221 976 kr | 10 486 206 kr | 10 584 601 kr | 13 292 615 kr | 8 156 705 kr |
| Kassa och bank | 150 804 kr | 12 558 kr | 1 553 362 kr | 1 576 079 kr | 571 321 kr | 702 272 kr |
| Summa tillgångar | 33 294 030 kr | 19 260 851 kr | 17 383 667 kr | 16 931 175 kr | 18 820 582 kr | 24 360 882 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 12 299 766 kr | 600 165 kr | 2 821 848 kr | 3 040 202 kr | 4 146 007 kr | 4 647 407 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 223 956 kr | 0 kr | 165 kr | 21 848 kr | 202 kr | 45 202 kr |
| Årets resultat | 1 475 810 kr | 165 kr | 2 221 683 kr | 2 418 354 kr | 3 545 805 kr | 4 002 205 kr |
| Obeskattade reserver | 5 927 023 kr | 85 362 kr | 1 240 762 kr | 145 687 kr | 165 283 kr | 1 990 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 373 242 kr | 11 215 075 kr | 9 754 684 kr | 11 513 110 kr | 12 681 023 kr | 11 546 158 kr |
| Leverantörsskulder | 8 563 847 kr | 5 987 422 kr | 4 150 396 kr | 6 096 326 kr | 6 939 942 kr | 6 105 694 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 261 398 kr | 138 384 kr | 300 277 kr | 508 743 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 672 238 kr | 1 317 306 kr | 1 598 586 kr | 1 339 707 kr | 1 470 524 kr | 642 476 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 33 294 030 kr | 19 260 851 kr | 17 383 667 kr | 16 931 175 kr | 18 820 582 kr | 24 360 882 kr |
Företrädare
- Alexander B (vd)
- Fredrik A (ledamot)
- Thomas Q (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inredningshuset Mälardalen AB för organisationsnummer?
Inredningshuset Mälardalen AB har organisationsnummer 556631-4869 (5566314869).
Var ligger Inredningshuset Mälardalen AB?
Inredningshuset Mälardalen AB har sin registrerade adress Lysgränd 3, 72130 Västerås.
Vilken bransch är Inredningshuset Mälardalen AB verksamt i?
Inredningshuset Mälardalen AB är registrerat i branschen partihandel med kontorsmöbler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inredningshuset Mälardalen AB?
Inredningshuset Mälardalen AB hade en nettoomsättning på 77 256 371 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Inredningshuset Mälardalen AB?
Inredningshuset Mälardalen AB hade i genomsnitt 18 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.