Hembygdsfastigheter i Norr AB
Hembygdsfastigheter i Norr AB har organisationsnummer 556631-5858 (5566315858)
Aktiebolag • Org.nr: 556631-5858
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderSkellefteå
Om företaget
Hembygdsfastigheter i Norr AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skellefteå. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 4 948 312 kr räkenskapsåret 2025 (5 841 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hembygdsfastigheter i Norr AB 4 948 312 kr och redovisade ett resultat på 84 032 kr. Rörelsemarginalen var 23,9 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 14,5 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 246,0 procent, över branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,4 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 14,5 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 246,0 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,0 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,3 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 649 000 kr | 1 307 000 kr | 492 000 kr till 2 791 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 707 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 5 av 67 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Skellefteå.
- Plats 222 av 1 915 aktiebolag med säte i Skellefteå.
- Plats 849 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 37 130 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,5 procent | 20,6 procent | 27,6 procent | 28,7 procent | 23,9 procent |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 3,9 procent | 1,3 procent | 1,5 procent | 5,4 procent |
| Soliditet | 4,3 procent | 4,8 procent | 0,8 procent | 0,8 procent | 14,5 procent |
| Kassalikviditet | 35,0 procent | 40,0 procent | 191,2 procent | 242,9 procent | 246,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 procent | 9,3 procent | 209,3 procent | -0,6 procent | 2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | 7,9 procent | 82,7 procent | 12,0 procent | -15,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 647 000 kr | 2 856 000 kr | 5 217 000 kr | 1 947 000 kr | 1 649 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 392 000 kr | 99 000 kr | 115 000 kr | 170 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lagergatan 3493136 Skellefteå
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Lagergatan 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 906 440 kr | 2 608 390 kr | 2 647 011 kr | 2 855 689 kr | 5 216 919 kr | 5 840 853 kr | 4 948 312 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 109 378 kr | 32 139 kr | 2 316 kr | 55 097 kr | 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 963 994 kr | 1 590 258 kr | 1 638 581 kr | 1 938 688 kr | 3 202 039 kr | 3 243 323 kr | - |
| Personalkostnader | 366 614 kr | 332 616 kr | 391 634 kr | 98 620 kr | 115 103 kr | 509 586 kr | - |
| Avskrivningar | 234 125 kr | 272 053 kr | 262 712 kr | 262 712 kr | 463 816 kr | 464 629 kr | - |
| Rörelseresultat | 341 707 kr | 398 935 kr | 463 462 kr | 587 808 kr | 1 438 216 kr | 1 678 412 kr | 1 181 991 kr |
| Ränteintäkter | - | 45 kr | 0 kr | - | 371 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 296 289 kr | 323 379 kr | 326 289 kr | 424 409 kr | 1 354 370 kr | 1 393 536 kr | 1 006 611 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 154 882 kr | 82 969 kr | 262 910 kr | 110 466 kr | 68 644 kr | 85 568 kr | 269 073 kr |
| Bokslutsdispositioner | -16 000 kr | 0 kr | - | - | 516 000 kr | 0 kr | -185 000 kr |
| Skatt | 10 498 kr | 19 461 kr | 42 308 kr | 35 780 kr | 147 895 kr | 86 767 kr | 41 kr |
| Årets resultat | 128 384 kr | 63 508 kr | 220 602 kr | 74 686 kr | 436 749 kr | -1 199 kr | 84 032 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 13 753 015 kr | 13 500 485 kr | 15 916 532 kr | 15 667 926 kr | 21 750 677 kr | 21 193 617 kr | 25 653 370 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 707 388 kr | 12 493 179 kr | 12 230 467 kr | 11 967 755 kr | 21 378 641 kr | 20 914 012 kr | 25 465 090 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 045 627 kr | 1 007 306 kr | 3 686 065 kr | 3 700 171 kr | 372 036 kr | 279 605 kr | 188 280 kr |
| Omsättningstillgångar | 805 731 kr | 745 854 kr | 866 456 kr | 1 042 936 kr | 4 697 146 kr | 3 686 953 kr | 3 649 573 kr |
| Kortfristiga fordringar | 652 799 kr | 621 284 kr | 581 932 kr | 517 059 kr | 3 819 927 kr | 3 405 909 kr | 3 333 160 kr |
| Kassa och bank | 152 932 kr | 124 570 kr | 284 524 kr | 525 877 kr | 877 219 kr | 281 044 kr | - |
| Summa tillgångar | 14 558 746 kr | 14 246 339 kr | 16 782 988 kr | 16 710 862 kr | 26 447 823 kr | 24 880 570 kr | 29 302 943 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 442 425 kr | 505 933 kr | 726 535 kr | 801 221 kr | 208 657 kr | 207 458 kr | 4 261 490 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 105 541 kr | 233 925 kr | 297 433 kr | 518 035 kr | -436 592 kr | 157 kr | -1 042 kr |
| Årets resultat | 128 384 kr | 63 508 kr | 220 602 kr | 74 686 kr | 436 749 kr | -1 199 kr | 84 032 kr |
| Obeskattade reserver | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 820 315 kr | 982 349 kr | 2 474 031 kr | 2 609 067 kr | 2 456 413 kr | 1 517 819 kr | 1 483 620 kr |
| Leverantörsskulder | 217 067 kr | 147 987 kr | 93 651 kr | 155 861 kr | 343 934 kr | 245 101 kr | 228 607 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 14 674 kr | 35 651 kr | 763 026 kr | 74 981 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 186 979 kr | 244 533 kr | 118 202 kr | 26 556 kr | 31 502 kr | 55 234 kr | 78 297 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 558 746 kr | 14 246 339 kr | 16 782 988 kr | 16 710 862 kr | 26 447 823 kr | 24 880 570 kr | 29 302 943 kr |
Företrädare
- Bengt N (ordförande)
- Emma N
- Joel N
- Tobias N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hembygdsfastigheter i Norr AB för organisationsnummer?
Hembygdsfastigheter i Norr AB har organisationsnummer 556631-5858 (5566315858).
Var ligger Hembygdsfastigheter i Norr AB?
Hembygdsfastigheter i Norr AB har sin registrerade adress Lagergatan 34, 93136 Skellefteå.
Vilken bransch är Hembygdsfastigheter i Norr AB verksamt i?
Hembygdsfastigheter i Norr AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hembygdsfastigheter i Norr AB?
Hembygdsfastigheter i Norr AB hade en nettoomsättning på 4 948 312 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hembygdsfastigheter i Norr AB?
Hembygdsfastigheter i Norr AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skellefteå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.