Bean Bag Fabriken Aktiebolag
Bean Bag Fabriken Aktiebolag har organisationsnummer 556632-8612 (5566328612)
Aktiebolag • Org.nr: 556632-8612
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentTäby
Om företaget
Bean Bag Fabriken Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 99 procent till 768 kr räkenskapsåret 2025 (64 049 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att ingen aktiv verksamhet har bedrivits under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bean Bag Fabriken Aktiebolag 768 kr och redovisade ett resultat på -5 803 kr. Soliditeten var 75,3 procent, över branschens median (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 93,7 procent, under branschens median (median 165,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,3 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 93,7 procent | 165,4 procent | 63,4 procent till 439,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -5,6 procent | -1,2 procent | -52,7 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 006 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 27 av 33 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Täby.
- Plats 2 786 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 94 808 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 282 742 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,1 procent | 66,6 procent | 94,3 procent | 93,8 procent | 75,3 procent |
| Kassalikviditet | 82,3 procent | 129,9 procent | 350,2 procent | 150,4 procent | 93,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,6 procent | 19,5 procent | 0,3 procent | -14,1 procent | -5,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stockholmsvägen 14218732 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av sittkuddar och andra möbler, äga och förvalta fast och lös egendom, inbegripet aktier, andelar, obligationer och andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 70 149 kr | 88 719 kr | 50 191 kr | 52 866 kr | 32 412 kr | 64 049 kr | 768 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 3 055 kr | 1 901 kr | 119 kr | - | - | 298 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 428 kr | 84 363 kr | 40 722 kr | 28 353 kr | 31 412 kr | 44 096 kr | 6 188 kr |
| Avskrivningar | 308 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -48 372 kr | -11 535 kr | -3 576 kr | 24 394 kr | 1 000 kr | -14 985 kr | -5 718 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 37 kr | 29 kr |
| Räntekostnader | 916 kr | 972 kr | 36 kr | 3 kr | 631 kr | 563 kr | 114 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -49 288 kr | -12 507 kr | -3 612 kr | 24 391 kr | 369 kr | -15 511 kr | -5 803 kr |
| Årets resultat | -49 288 kr | -12 507 kr | -3 612 kr | 24 391 kr | 369 kr | -15 511 kr | -5 803 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 125 301 kr | 111 184 kr | 132 607 kr | 188 151 kr | 133 282 kr | 117 340 kr | 138 487 kr |
| Varulager | 106 475 kr | 106 475 kr | 106 475 kr | 106 475 kr | 106 475 kr | 106 475 kr | 106 475 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 405 kr | -6 626 kr | 23 557 kr | 60 305 kr | 7 108 kr | 5 859 kr | 8 840 kr |
| Kassa och bank | 6 421 kr | 11 335 kr | 2 575 kr | 21 371 kr | 19 699 kr | 5 006 kr | 23 172 kr |
| Summa tillgångar | 125 301 kr | 111 184 kr | 132 607 kr | 188 151 kr | 133 282 kr | 117 340 kr | 138 487 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 100 985 kr | 88 478 kr | 100 866 kr | 125 258 kr | 125 627 kr | 110 116 kr | 104 313 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | -49 727 kr | -99 015 kr | -95 522 kr | -99 133 kr | -74 742 kr | -74 373 kr | -89 884 kr |
| Årets resultat | -49 288 kr | -12 507 kr | -3 612 kr | 24 391 kr | 369 kr | -15 511 kr | -5 803 kr |
| Kortfristiga skulder | 24 316 kr | 22 706 kr | 31 741 kr | 62 893 kr | 7 655 kr | 7 224 kr | 34 174 kr |
| Leverantörsskulder | 3 294 kr | 4 345 kr | 10 611 kr | 14 602 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 022 kr | 18 361 kr | 21 130 kr | 48 291 kr | 7 655 kr | 7 224 kr | 34 174 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 125 301 kr | 111 184 kr | 132 607 kr | 188 151 kr | 133 282 kr | 117 340 kr | 138 487 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver tillverkning och försäljning av sittkuddar. Företaget har sitt säte i Täby.
Företrädare
- Johan Å
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bean Bag Fabriken Aktiebolag för organisationsnummer?
Bean Bag Fabriken Aktiebolag har organisationsnummer 556632-8612 (5566328612).
Var ligger Bean Bag Fabriken Aktiebolag?
Bean Bag Fabriken Aktiebolag har sin registrerade adress Stockholmsvägen 142, 18732 Täby.
Vilken bransch är Bean Bag Fabriken Aktiebolag verksamt i?
Bean Bag Fabriken Aktiebolag är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bean Bag Fabriken Aktiebolag?
Bean Bag Fabriken Aktiebolag hade en nettoomsättning på 768 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.