Carrus Management AB
Carrus Management AB har organisationsnummer 556633-1293 (5566331293)
Aktiebolag • Org.nr: 556633-1293
Om företaget
Carrus Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hässelby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 506 procent till 1 659 135 kr räkenskapsåret 2026 (273 753 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat under räkenskapsåret, främst till följd av ett nytt uppdrag som bolaget erhållit. Uppdraget har bidragit till ökade intäkter och därmed en högre omsättning jämfört med föregående år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Carrus Management AB 1 659 135 kr och redovisade ett resultat på 259 514 kr. Rörelsemarginalen var 18,6 procent, under branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 83,9 procent, över branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 623,7 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 83,9 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 623,7 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,4 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 506,1 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 659 000 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 723 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 256 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 163 av 742 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Täby.
- Plats 897 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 32 866 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 101 077 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | 22,3 procent | -24,1 procent | -1,5 procent | 18,6 procent |
| Vinstmarginal | 10,1 procent | 22,3 procent | -24,2 procent | -2,0 procent | 18,6 procent |
| Soliditet | 52,2 procent | 58,4 procent | 82,6 procent | 35,3 procent | 83,9 procent |
| Kassalikviditet | 209,2 procent | 389,8 procent | 625,0 procent | 156,3 procent | 623,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,5 procent | 65,6 procent | -65,3 procent | -4,5 procent | 67,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 347,3 procent | -9,9 procent | -61,5 procent | -64,3 procent | 506,1 procent |
| Omsättning per anställd | 2 212 000 kr | 1 993 000 kr | 767 000 kr | 274 000 kr | 1 659 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 781 000 kr | 811 000 kr | 396 000 kr | 67 000 kr | 723 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
BOX 500516510 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom intäktsområdet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 407 006 kr | 494 518 kr | 2 211 941 kr | 1 993 380 kr | 766 623 kr | 273 753 kr | 1 659 135 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 106 725 kr | 252 968 kr | 29 580 kr | 0 kr | - | - | 712 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 345 695 kr | 326 867 kr | 976 893 kr | 368 784 kr | 254 237 kr | 32 047 kr | 336 892 kr |
| Övriga externa kostnader | 216 933 kr | 220 034 kr | 261 424 kr | 368 795 kr | 302 003 kr | 178 611 kr | 291 306 kr |
| Personalkostnader | 748 008 kr | 575 843 kr | 780 628 kr | 810 998 kr | 395 511 kr | 67 153 kr | 723 063 kr |
| Rörelseresultat | 203 095 kr | -375 258 kr | 222 576 kr | 444 803 kr | -185 128 kr | -4 058 kr | 308 586 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 38 kr | 46 kr | 15 kr | 129 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 39 kr | 200 kr | 180 kr | 492 kr | 1 553 kr | 297 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 203 095 kr | -375 297 kr | 222 376 kr | 444 661 kr | -185 574 kr | -5 596 kr | 308 418 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | 115 000 kr | 0 kr | -110 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 34 147 kr | 0 kr | - | 71 037 kr | 0 kr | - | 48 904 kr |
| Årets resultat | 118 948 kr | -260 297 kr | 222 376 kr | 263 624 kr | -85 574 kr | -5 596 kr | 259 514 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 508 866 kr | 270 562 kr | 571 823 kr | 688 727 kr | 158 763 kr | 355 031 kr | 459 091 kr |
| Kortfristiga fordringar | 48 619 kr | 195 222 kr | 497 779 kr | 259 686 kr | 28 260 kr | 176 936 kr | 210 058 kr |
| Kassa och bank | 460 247 kr | 75 340 kr | 74 044 kr | 429 041 kr | 130 503 kr | 178 095 kr | 249 033 kr |
| Summa tillgångar | 508 866 kr | 270 562 kr | 571 823 kr | 688 727 kr | 158 763 kr | 355 031 kr | 459 091 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 336 359 kr | 76 062 kr | 298 438 kr | 402 062 kr | 131 090 kr | 125 495 kr | 385 009 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 113 411 kr | 232 359 kr | -27 938 kr | 34 438 kr | 112 664 kr | 27 091 kr | 21 495 kr |
| Årets resultat | 118 948 kr | -260 297 kr | 222 376 kr | 263 624 kr | -85 574 kr | -5 596 kr | 259 514 kr |
| Obeskattade reserver | 115 000 kr | 0 kr | - | 110 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 57 507 kr | 194 500 kr | 273 385 kr | 176 665 kr | 25 403 kr | 227 164 kr | 73 602 kr |
| Leverantörsskulder | 12 525 kr | 10 148 kr | 19 700 kr | 20 254 kr | 2 190 kr | 29 419 kr | 14 232 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 56 899 kr | -24 737 kr | -9 378 kr | -15 643 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 482 kr | 179 853 kr | 243 912 kr | 92 012 kr | 42 950 kr | 202 123 kr | 70 013 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 508 866 kr | 270 562 kr | 571 823 kr | 688 727 kr | 158 763 kr | 355 031 kr | 459 091 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet avseende företagsorganisation, information m.m. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Lars S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Carrus Management AB för organisationsnummer?
Carrus Management AB har organisationsnummer 556633-1293 (5566331293).
Var ligger Carrus Management AB?
Carrus Management AB har sin registrerade adress BOX 5005, 16510 Hässelby.
Vilken bransch är Carrus Management AB verksamt i?
Carrus Management AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Carrus Management AB?
Carrus Management AB hade en nettoomsättning på 1 659 135 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Carrus Management AB?
Carrus Management AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Carrus Management AB någon utdelning?
Styrelsen i Carrus Management AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- Carrus Management AB (Företagsnamn)
- Carrus IntäktsHuset House of Revenue (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser uppdrag i nära samverkan med andra företag inom intäktsområdet. - Carrus Intäktskonsulter (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser konsulttjänster inom intäktsområdet som icke-arvoderade uppdrag och därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-10-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.