
Kron & Protes Teknik KPT AB
Kron & Protes Teknik KPT AB har organisationsnummer 556636-7529 (5566367529)
Aktiebolag • Org.nr: 556636-7529
Om företaget
Kron & Protes Teknik KPT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 24 års verksamhet sedan 2002. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av tandproteser enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32502). På Google Maps är verksamheten listad som denture care center. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 85 procent till 153 510 kr räkenskapsåret 2025 (1 050 695 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kron & Protes Teknik KPT AB 153 510 kr och redovisade ett resultat på -13 761 kr. Rörelsemarginalen var -454,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 95,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,2 procent). Kassalikviditeten var 1984,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 278,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -454,6 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -426,9 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 15,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,2 procent | 59,2 procent | 30,4 procent till 85,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1984,2 procent | 278,7 procent | 125,3 procent till 786,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | 16,5 procent | -1,2 procent till 47,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -85,4 procent | -0,7 procent | -21,9 procent till 13,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 154 000 kr | 1 147 000 kr | 741 000 kr till 1 485 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 99 000 kr | 497 000 kr | 316 000 kr till 614 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 129 av 167 aktiebolag inom tillverkning av tandproteser.
- Plats 21 av 34 aktiebolag inom tillverkning av tandproteser med säte i Stockholm.
- Plats 44 068 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 545 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 236 221 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,7 procent | 48,7 procent | -9,7 procent | -454,6 procent |
| Vinstmarginal | -20,0 procent | 49,8 procent | -2,5 procent | -426,9 procent |
| Soliditet | 41,6 procent | 71,3 procent | 77,9 procent | 95,2 procent |
| Kassalikviditet | 167,4 procent | 517,6 procent | 863,1 procent | 1984,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -78,3 procent | 41,0 procent | 0,1 procent | -0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -66,4 procent | -85,4 procent |
| Omsättning per anställd | 368 000 kr | 3 126 000 kr | 1 051 000 kr | 154 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 53 000 kr | 165 000 kr | 513 000 kr | 99 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valhallavägen 1011422 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Valhallavägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dental verksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 32502Tillverkning av tandproteserHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 104 116 kr | 3 126 143 kr | 1 050 695 kr | 153 510 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 200 895 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 436 343 kr | 1 389 459 kr | 494 479 kr | 384 089 kr |
| Övriga externa kostnader | 657 204 kr | 249 244 kr | 145 076 kr | 368 401 kr |
| Personalkostnader | 158 624 kr | 165 275 kr | 513 141 kr | 98 872 kr |
| Avskrivningar | 47 600 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -195 655 kr | 1 523 060 kr | -102 001 kr | -697 852 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 35 124 kr | 76 926 kr | 42 750 kr |
| Räntekostnader | 25 482 kr | 0 kr | 1 050 kr | 293 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -221 137 kr | 1 558 184 kr | -26 125 kr | -655 395 kr |
| Bokslutsdispositioner | 42 534 kr | -390 000 kr | 30 000 kr | 641 634 kr |
| Skatt | 0 kr | 242 241 kr | 2 498 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -178 603 kr | 925 943 kr | 1 377 kr | -13 761 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 156 544 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 156 544 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 391 767 kr | 3 169 661 kr | 2 902 118 kr | 2 362 113 kr |
| Varulager | 6 422 kr | 482 509 kr | 483 328 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 314 449 kr | 990 531 kr | 438 633 kr | 743 002 kr |
| Kassa och bank | 70 896 kr | 1 696 621 kr | 1 980 157 kr | 1 519 111 kr |
| Summa tillgångar | 548 311 kr | 3 169 661 kr | 2 902 118 kr | 2 362 113 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 227 978 kr | 2 260 491 kr | 2 261 869 kr | 2 248 107 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 306 581 kr | 1 234 548 kr | 2 160 492 kr | 2 161 868 kr |
| Årets resultat | -178 603 kr | 925 943 kr | 1 377 kr | -13 761 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 390 000 kr | 360 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 230 220 kr | 519 170 kr | 280 249 kr | 114 006 kr |
| Leverantörsskulder | 131 519 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 0 kr | 401 638 kr | 175 659 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 230 kr | 12 940 kr | 0 kr | 9 414 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 548 311 kr | 3 169 661 kr | 2 902 118 kr | 2 362 113 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver dental verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterföretag till Kaplans Dental AB 556713-5917, i Södertälje.
Företrädare
- Samuel I (verkställande direktör)
- Oktay I (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kron & Protes Teknik KPT AB för organisationsnummer?
Kron & Protes Teknik KPT AB har organisationsnummer 556636-7529 (5566367529).
Var ligger Kron & Protes Teknik KPT AB?
Kron & Protes Teknik KPT AB har sin registrerade adress Valhallavägen 10, 11422 Stockholm.
Vilken bransch är Kron & Protes Teknik KPT AB verksamt i?
Kron & Protes Teknik KPT AB är registrerat i branschen tillverkning av tandproteser enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kron & Protes Teknik KPT AB?
Kron & Protes Teknik KPT AB hade en nettoomsättning på 153 510 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kron & Protes Teknik KPT AB?
Kron & Protes Teknik KPT AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2002-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.