YouC Media AB
YouC Media AB har organisationsnummer 556638-1587 (5566381587)
Aktiebolag • Org.nr: 556638-1587
Om företaget
YouC Media AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14224000 procent till 426 717 kr räkenskapsåret 2025 (-3 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte YouC Media AB 426 717 kr och redovisade ett resultat på 64 628 kr. Rörelsemarginalen var 31,2 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 49,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 102,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 49,6 procent | 67,2 procent | 44,2 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 102,4 procent | 324,7 procent | 160,3 procent till 784,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 427 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 79 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 354 av 35 250 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 614 av 9 998 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 36 438 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 211 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 195 754 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,1 procent | 39,5 procent | -31,4 procent | - | 31,2 procent |
| Vinstmarginal | 55,1 procent | 39,4 procent | 119,1 procent | - | 15,1 procent |
| Soliditet | 56,1 procent | 66,3 procent | 73,1 procent | 70,9 procent | 49,6 procent |
| Kassalikviditet | 84,6 procent | 32,9 procent | 116,8 procent | 49,0 procent | 102,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 71,0 procent | 37,2 procent | 26,6 procent | -28,9 procent | 5,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,3 procent | -75,6 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 200 000 kr | 1 288 000 kr | 314 000 kr | 0 kr | 427 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 157 000 kr | 326 000 kr | 35 000 kr | 126 000 kr | 79 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Österlånggatan 511131 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Österlånggatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska tillhandahålla rörliga bilder för alla plattformar, rådgivning och utförande av mediala strategier samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kan komma att skapa och publicera böcker, artiklar och andra texter samt även bedriva verksamhet inom jakt på vilt och fiskefångst. I bolagets verksamhet ingår även att äga och förvalta värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 200 004 kr | 1 288 201 kr | 314 407 kr | -3 kr | 426 717 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 112 kr | 0 kr | 45 000 kr | 105 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 392 362 kr | 453 508 kr | 342 336 kr | 296 363 kr | 144 147 kr |
| Personalkostnader | 156 584 kr | 326 309 kr | 35 161 kr | 126 438 kr | 78 543 kr |
| Rörelseresultat | 661 170 kr | 508 384 kr | -98 590 kr | -324 054 kr | 133 187 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 476 286 kr | 10 214 kr | 1 287 kr |
| Räntekostnader | 72 kr | 422 kr | 4 046 kr | 3 kr | 20 976 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 661 098 kr | 507 962 kr | 373 650 kr | -313 843 kr | 64 628 kr |
| Skatt | 167 490 kr | 126 216 kr | 2 072 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 493 608 kr | 381 746 kr | 371 578 kr | -313 843 kr | 64 628 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 779 457 kr | 1 378 236 kr | 1 312 180 kr | 1 312 180 kr | 1 964 110 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 779 457 kr | 1 378 236 kr | 1 312 180 kr | 1 312 180 kr | 1 964 110 kr |
| Omsättningstillgångar | 459 529 kr | 172 018 kr | 602 623 kr | 218 187 kr | 354 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | 77 855 kr | 101 210 kr | 587 028 kr | 160 131 kr | 74 857 kr |
| Kassa och bank | 381 674 kr | 70 808 kr | 15 595 kr | 58 056 kr | 279 767 kr |
| Summa tillgångar | 1 238 986 kr | 1 550 254 kr | 1 914 803 kr | 1 530 367 kr | 2 318 734 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 695 611 kr | 1 027 357 kr | 1 398 935 kr | 1 085 092 kr | 1 149 720 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 99 177 kr | 542 785 kr | 924 531 kr | 1 296 109 kr | 982 266 kr |
| Årets resultat | 493 608 kr | 381 746 kr | 371 578 kr | -313 843 kr | 64 628 kr |
| Kortfristiga skulder | 543 375 kr | 522 897 kr | 515 868 kr | 445 275 kr | 346 298 kr |
| Leverantörsskulder | 32 157 kr | 1 991 kr | 16 265 kr | 4 652 kr | 67 195 kr |
| Skatteskulder | 128 827 kr | 119 536 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 347 328 kr | 381 401 kr | 469 604 kr | 425 623 kr | 279 103 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 238 986 kr | 1 550 254 kr | 1 914 803 kr | 1 530 367 kr | 2 318 734 kr |
Ur årsredovisningen
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Fredrik L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har YouC Media AB för organisationsnummer?
YouC Media AB har organisationsnummer 556638-1587 (5566381587).
Var ligger YouC Media AB?
YouC Media AB har sin registrerade adress Österlånggatan 5, 11131 Stockholm.
Vilken bransch är YouC Media AB verksamt i?
YouC Media AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter YouC Media AB?
YouC Media AB hade en nettoomsättning på 426 717 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har YouC Media AB?
YouC Media AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.