HF Invest AB
HF Invest AB har organisationsnummer 556641-3687 (5566413687)
Aktiebolag • Org.nr: 556641-3687
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderFalun
Om företaget
HF Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 552 000 kr räkenskapsåret 2025 (573 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HF Invest AB 552 000 kr och redovisade ett resultat på 36 711 kr. Rörelsemarginalen var 15,4 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 44,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 545,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,4 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 44,9 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 545,2 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,7 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 982 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 37 av 57 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Falun.
- Plats 1 006 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 5 022 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 185 063 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,8 procent | 40,0 procent | 45,8 procent | 40,6 procent | 15,4 procent |
| Vinstmarginal | 25,8 procent | 35,7 procent | 36,4 procent | 29,7 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 42,7 procent | 41,2 procent | 47,8 procent | 44,3 procent | 44,9 procent |
| Kassalikviditet | 800,2 procent | 834,3 procent | 504,9 procent | 566,2 procent | 545,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 procent | 10,4 procent | 12,8 procent | 9,5 procent | 2,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,3 procent | 8,6 procent | 1,7 procent | -2,9 procent | -3,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kniva 19079196 Falun
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kniva 190 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, idka handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 577 227 kr | 570 022 kr | 534 242 kr | 579 852 kr | 590 361 kr | 572 829 kr | 552 325 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 4 071 kr | 1 301 kr | 11 002 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 337 782 kr | 212 816 kr | 227 494 kr | 189 904 kr | 159 907 kr | 234 195 kr | 338 904 kr |
| Övriga externa kostnader | 255 505 kr | 80 911 kr | 81 645 kr | 103 300 kr | 109 186 kr | 32 090 kr | 51 851 kr |
| Personalkostnader | -83 593 kr | 16 850 kr | 2 900 kr | 5 000 kr | 11 294 kr | 14 862 kr | 17 444 kr |
| Avskrivningar | 51 015 kr | 51 015 kr | 51 015 kr | 51 015 kr | 51 015 kr | 59 015 kr | 59 015 kr |
| Rörelseresultat | 16 518 kr | 208 430 kr | 175 259 kr | 231 934 kr | 269 961 kr | 232 667 kr | 85 111 kr |
| Ränteintäkter | 3 152 kr | 3 152 kr | 3 152 kr | 11 839 kr | 1 155 kr | 2 407 kr | 1 084 kr |
| Räntekostnader | 44 005 kr | 47 831 kr | 40 045 kr | 36 358 kr | 56 437 kr | 64 642 kr | 42 831 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -24 335 kr | 163 751 kr | 138 366 kr | 207 415 kr | 214 679 kr | 170 432 kr | 43 364 kr |
| Skatt | 0 kr | 30 807 kr | 29 609 kr | 53 236 kr | 33 920 kr | 48 723 kr | 6 653 kr |
| Årets resultat | -24 335 kr | 132 944 kr | 108 757 kr | 154 179 kr | 180 759 kr | 121 709 kr | 36 711 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 2 759 527 kr | 2 708 512 kr | 2 657 497 kr | 2 606 482 kr | 2 405 467 kr | 2 386 452 kr | 2 327 437 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 705 300 kr | 1 654 285 kr | 1 603 270 kr | 1 552 255 kr | 1 501 240 kr | 1 450 225 kr | 1 399 210 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 054 227 kr | 1 054 227 kr | 1 054 227 kr | 1 054 227 kr | 904 227 kr | 904 227 kr | 904 227 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 323 827 kr | 1 192 838 kr | 1 021 779 kr | 995 187 kr | 555 265 kr | 514 724 kr | 616 806 kr |
| Kortfristiga fordringar | 913 710 kr | 732 512 kr | 563 341 kr | 181 788 kr | 184 087 kr | 166 397 kr | 130 081 kr |
| Kassa och bank | 410 117 kr | 460 326 kr | 458 438 kr | 813 399 kr | 371 178 kr | 348 327 kr | 486 725 kr |
| Summa tillgångar | 4 083 354 kr | 3 901 350 kr | 3 679 276 kr | 3 601 669 kr | 2 960 732 kr | 2 901 176 kr | 2 944 243 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 528 289 kr | 1 461 233 kr | 1 569 990 kr | 1 484 169 kr | 1 414 928 kr | 1 286 637 kr | 1 323 348 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 432 624 kr | 1 208 289 kr | 1 341 233 kr | 1 209 990 kr | 1 114 169 kr | 1 044 928 kr | 1 166 637 kr |
| Årets resultat | -24 335 kr | 132 944 kr | 108 757 kr | 154 179 kr | 180 759 kr | 121 709 kr | 36 711 kr |
| Kortfristiga skulder | 116 430 kr | 127 635 kr | 127 698 kr | 119 287 kr | 109 967 kr | 90 909 kr | 113 141 kr |
| Leverantörsskulder | 375 kr | 11 444 kr | 22 753 kr | 14 129 kr | 2 528 kr | 5 449 kr | 4 858 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 250 kr | 250 kr | 250 kr | 250 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 4 083 354 kr | 3 901 350 kr | 3 679 276 kr | 3 601 669 kr | 2 960 732 kr | 2 901 176 kr | 2 944 243 kr |
Företrädare
- Thomas H
Undertecknad i Falun 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HF Invest AB för organisationsnummer?
HF Invest AB har organisationsnummer 556641-3687 (5566413687).
Var ligger HF Invest AB?
HF Invest AB har sin registrerade adress Kniva 190, 79196 Falun.
Vilken bransch är HF Invest AB verksamt i?
HF Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HF Invest AB?
HF Invest AB hade en nettoomsättning på 552 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-03-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.