Säven Advisory AB
Säven Advisory AB har organisationsnummer 556643-7553 (5566437553)
Aktiebolag • Org.nr: 556643-7553
Om företaget
Säven Advisory AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av investeringsfonder.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 449 000 kr räkenskapsåret 2025 (462 001 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Säven Advisory AB 449 000 kr och redovisade ett resultat på 432 086 kr. Rörelsemarginalen var 46,1 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 26,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 86,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 121,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,3 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 16 224 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 587 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 36 343 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 070 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 195 744 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,1 procent | 68,2 procent | -117,1 procent | 64,4 procent | 46,1 procent |
| Vinstmarginal | 45,6 procent | 45,8 procent | -52,8 procent | 71,3 procent | 121,8 procent |
| Soliditet | 20,9 procent | 23,3 procent | 16,7 procent | 19,4 procent | 26,0 procent |
| Kassalikviditet | 58,4 procent | 65,9 procent | 32,7 procent | 65,3 procent | 86,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 38,4 procent | 59,5 procent | -41,5 procent | 23,9 procent | 34,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 143,4 procent | -92,1 procent | 27,5 procent | -2,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 890 000 kr | 4 600 000 kr | 362 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 565 000 kr | 1 100 000 kr | 583 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klingstavägen 10c/o Sävenstrand
18233 Danderyd
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Klingstavägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områden såsom bolags- styrning, finansiering, strategi, organisation, förvärv, av- yttringar och kliniska studier. Vidare ska bolaget äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper samt bedriva annan verksamhet som är förenlig med ovan angiven verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 890 169 kr | 4 600 324 kr | 362 298 kr | 462 001 kr | 449 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | -1 380 kr | 0 kr | 19 490 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 50 000 kr | 197 000 kr | 60 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 212 779 kr | 165 892 kr | 143 210 kr | 156 698 kr | 226 589 kr |
| Personalkostnader | 565 384 kr | 1 100 435 kr | 583 417 kr | 27 372 kr | 15 251 kr |
| Rörelseresultat | 1 060 505 kr | 3 135 617 kr | -424 329 kr | 297 421 kr | 207 160 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 417 kr | 4 077 kr | 34 397 kr | 715 kr |
| Räntekostnader | 1 260 kr | 0 kr | 1 985 kr | 18 741 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 861 353 kr | 2 107 851 kr | -191 371 kr | 329 441 kr | 546 856 kr |
| Bokslutsdispositioner | -350 000 kr | -795 000 kr | -5 000 kr | -60 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 219 513 kr | 548 551 kr | 109 528 kr | 69 065 kr | 114 770 kr |
| Årets resultat | 291 840 kr | 764 300 kr | -305 899 kr | 200 376 kr | 432 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 603 590 kr | 4 180 382 kr | 3 929 981 kr | 3 533 845 kr | 3 728 792 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 603 590 kr | 4 180 382 kr | 3 929 981 kr | 3 533 845 kr | 3 728 792 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 022 358 kr | 1 329 329 kr | 475 290 kr | 792 090 kr | 1 161 543 kr |
| Kortfristiga fordringar | 329 495 kr | 283 518 kr | 327 425 kr | 406 935 kr | 653 542 kr |
| Kassa och bank | 692 863 kr | 1 045 811 kr | 147 865 kr | 385 155 kr | 508 001 kr |
| Summa tillgångar | 3 625 948 kr | 5 509 711 kr | 4 405 271 kr | 4 325 935 kr | 4 890 335 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 759 253 kr | 1 283 552 kr | 737 653 kr | 838 029 kr | 1 270 115 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 366 979 kr | 418 818 kr | 943 118 kr | 537 219 kr | 737 595 kr |
| Årets resultat | 291 840 kr | 764 300 kr | -305 899 kr | 200 376 kr | 432 086 kr |
| Obeskattade reserver | 815 000 kr | 1 610 000 kr | 1 615 000 kr | 1 675 000 kr | 1 675 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 751 695 kr | 2 016 159 kr | 1 452 618 kr | 1 212 906 kr | 1 345 220 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 798 kr | 5 325 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 93 035 kr | 503 610 kr | 298 761 kr | 69 065 kr | 78 422 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 643 660 kr | 1 497 549 kr | 1 135 059 kr | 1 123 516 kr | 1 151 798 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 625 948 kr | 5 509 711 kr | 4 405 271 kr | 4 325 935 kr | 4 890 335 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2003 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom områdena bolagsstyrning, finansiering, strategi, organisation, förvärv, avyttring och kliniska studier. Vidare ska bolaget äga och förvalta aktier, andeler och andra värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Erik S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Säven Advisory AB för organisationsnummer?
Säven Advisory AB har organisationsnummer 556643-7553 (5566437553).
Var ligger Säven Advisory AB?
Säven Advisory AB har sin registrerade adress Klingstavägen 10, 18233 Danderyd.
Vilken bransch är Säven Advisory AB verksamt i?
Säven Advisory AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Säven Advisory AB?
Säven Advisory AB hade en nettoomsättning på 449 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Säven Advisory AB någon utdelning?
Styrelsen i Säven Advisory AB föreslog en utdelning på 900 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-06-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.