Lindahl & Co AB
Lindahl & Co AB har organisationsnummer 556645-5621 (5566455621)
Aktiebolag • Org.nr: 556645-5621
Om företaget
Lindahl & Co AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med drycker enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46340). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med sport- och fritidsartiklar, konsultverksamhet avseende företags organisation, förmedling avseende icke-specialiserad detaljhandel och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 54 procent till 1 916 959 kr räkenskapsåret 2025 (1 248 582 kr föregående år).
Det nya sortimentet SUN+BEACH samt ökningen av både öl- och vinsortimentet har lett till en ökning av omsättningen på 58%.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lindahl & Co AB 1 916 959 kr och redovisade ett resultat på 60 559 kr. Rörelsemarginalen var 5,1 procent, över branschens median (median 1,2 procent). Soliditeten var 25,7 procent, under branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 83,5 procent, under branschens median (median 152,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 1,2 procent | -14,0 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,2 procent | 1,1 procent | -15,3 procent till 11,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 25,7 procent | 48,2 procent | 16,9 procent till 79,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 83,5 procent | 152,9 procent | 63,4 procent till 421,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 procent | -2,9 procent | -59,3 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 53,5 procent | -2,5 procent | -31,2 procent till 29,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 917 000 kr | 1 109 000 kr | 346 000 kr till 3 555 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | 311 000 kr | 70 000 kr till 621 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 101 av 546 aktiebolag inom partihandel med drycker.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom partihandel med drycker med säte i Jönköping.
- Plats 1 215 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 2 603 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 88 456 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | -2,9 procent | 4,3 procent | 2,2 procent | 5,1 procent |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | -4,6 procent | 2,4 procent | 2,2 procent | 5,2 procent |
| Soliditet | 42,0 procent | 23,2 procent | 25,1 procent | 24,9 procent | 25,7 procent |
| Kassalikviditet | 65,6 procent | 79,4 procent | 68,8 procent | 72,7 procent | 83,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 procent | -31,8 procent | 11,8 procent | 10,8 procent | 21,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 64,3 procent | -17,4 procent | 8,3 procent | 53,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 396 000 kr | - | 1 249 000 kr | 1 917 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 5 000 kr | - | 2 000 kr | 2 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hökegårdsgatan 11bc/o Lindahl
43138 Mölndal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hökegårdsgatan 11b som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla tjänster inom två huvudområden: 1) Affärsutveckling - i huvudsak konsulttjänster inom marknadsföring, försäljning och projektledning. 2) Personlig utveckling - fysisk och mental träning enligt olika metoder och tekniker, bl a NIA-teknik (Neuromuscular Interactive Action)
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 850 312 kr | 1 396 480 kr | 1 153 209 kr | 1 248 582 kr | 1 916 959 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 29 288 kr | -43 512 kr | 103 kr | 177 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 396 726 kr | 671 996 kr | 420 291 kr | 541 239 kr | 640 653 kr |
| Övriga externa kostnader | 360 082 kr | 774 505 kr | 682 641 kr | 678 328 kr | 1 142 950 kr |
| Personalkostnader | 2 655 kr | 5 424 kr | 0 kr | 2 080 kr | 2 079 kr |
| Rörelseresultat | 120 137 kr | -39 840 kr | 49 958 kr | 27 112 kr | 98 526 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 33 kr | 1 007 kr | 2 423 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 78 kr | 538 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 94 137 kr | -64 838 kr | 27 348 kr | 28 041 kr | 100 411 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -24 631 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 15 221 kr |
| Årets resultat | 94 137 kr | -64 838 kr | 27 348 kr | 28 041 kr | 60 559 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 47 643 kr | 22 643 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 643 kr | 22 643 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 592 236 kr | 856 699 kr | 919 567 kr | 1 040 753 kr | 1 102 877 kr |
| Varulager | 348 514 kr | 320 005 kr | 446 000 kr | 472 071 kr | 439 320 kr |
| Kortfristiga fordringar | 45 000 kr | 267 849 kr | 310 412 kr | 386 052 kr | 553 167 kr |
| Kassa och bank | 198 722 kr | 268 845 kr | 163 155 kr | 182 630 kr | 110 390 kr |
| Summa tillgångar | 639 879 kr | 879 342 kr | 919 567 kr | 1 040 753 kr | 1 102 877 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 268 498 kr | 203 659 kr | 231 007 kr | 259 049 kr | 283 270 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 74 361 kr | 168 497 kr | 103 659 kr | 131 008 kr | 122 711 kr |
| Årets resultat | 94 137 kr | -64 838 kr | 27 348 kr | 28 041 kr | 60 559 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 24 631 kr |
| Kortfristiga skulder | 371 381 kr | 675 683 kr | 688 560 kr | 781 704 kr | 794 976 kr |
| Leverantörsskulder | - | 39 699 kr | 38 255 kr | 9 204 kr | -12 246 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 15 221 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 371 382 kr | 595 984 kr | 638 305 kr | 762 500 kr | 687 018 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 639 879 kr | 879 342 kr | 919 567 kr | 1 040 753 kr | 1 102 877 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Mölndal, tillhandahåller tjänster inom två huvudområden: 1) Affärsutveckling - i huvudsak
Företagets profildel fortsatte i samma takt som under föregående år med fokus på sportartiklar med tillägg för avancerade skidkläder.
Företrädare
- Tord Magnus Mikael L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lindahl & Co AB för organisationsnummer?
Lindahl & Co AB har organisationsnummer 556645-5621 (5566455621).
Var ligger Lindahl & Co AB?
Lindahl & Co AB har sin registrerade adress Hökegårdsgatan 11b, 43138 Mölndal.
Vilken bransch är Lindahl & Co AB verksamt i?
Lindahl & Co AB är registrerat i branschen partihandel med drycker enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lindahl & Co AB?
Lindahl & Co AB hade en nettoomsättning på 1 916 959 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lindahl & Co AB?
Lindahl & Co AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.