Denacode AB
Denacode AB har organisationsnummer 556646-9101 (5566469101)
Aktiebolag • Org.nr: 556646-9101
Om företaget
Denacode AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Piteå. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 3 566 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 085 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Denacode AB 3 566 000 kr och redovisade ett resultat på 1 038 978 kr. Rörelsemarginalen var 35,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,0 procent). Soliditeten var 87,7 procent, över branschens median (median 67,4 procent). Kassalikviditeten var 813,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 277,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,5 procent | 10,0 procent | -1,3 procent till 33,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,7 procent | 10,4 procent | -1,0 procent till 36,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 87,7 procent | 67,4 procent | 36,1 procent till 90,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 813,1 procent | 277,4 procent | 133,9 procent till 682,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 procent | 2,2 procent | -12,8 procent till 33,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,7 procent | -1,4 procent | -27,7 procent till 20,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 189 000 kr | 1 034 000 kr | 337 000 kr till 1 778 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 537 000 kr | 624 000 kr | 211 000 kr till 892 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 82 av 746 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d..
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. med säte i Piteå.
- Plats 237 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 1 196 av 6 825 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 49 663 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,8 procent | 34,0 procent | 42,1 procent | 51,2 procent | 35,5 procent |
| Vinstmarginal | 38,7 procent | 34,2 procent | 44,1 procent | 53,3 procent | 36,7 procent |
| Soliditet | 70,1 procent | 71,9 procent | 77,2 procent | 72,7 procent | 87,7 procent |
| Kassalikviditet | 466,0 procent | 465,8 procent | 489,9 procent | 366,1 procent | 813,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | 29,7 procent | 31,1 procent | 49,2 procent | 31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,5 procent | 8,0 procent | 10,3 procent | -12,7 procent |
| Omsättning per anställd | 941 000 kr | 1 143 000 kr | 1 234 000 kr | 1 362 000 kr | 1 189 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 398 000 kr | 515 000 kr | 493 000 kr | 506 000 kr | 537 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
N:a Pitholmsvägen 7194146 Piteå
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har N:a Pitholmsvägen 71 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, drift, underhåll och försäljning av internetbaserade it-tjänster inom offentliga och privata organisationer samt föreningar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 822 249 kr | 3 427 570 kr | 3 703 313 kr | 4 085 279 kr | 3 566 276 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 282 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 421 676 kr | 541 912 kr | 449 892 kr | 448 630 kr | 559 959 kr |
| Personalkostnader | 1 194 708 kr | 1 545 504 kr | 1 479 362 kr | 1 518 891 kr | 1 609 752 kr |
| Rörelseresultat | 1 039 073 kr | 1 165 494 kr | 1 560 330 kr | 2 090 756 kr | 1 264 989 kr |
| Ränteintäkter | 53 478 kr | 7 954 kr | 72 976 kr | 87 476 kr | 43 972 kr |
| Räntekostnader | 951 kr | 45 kr | 673 kr | 208 kr | 365 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 091 600 kr | 1 173 403 kr | 1 632 633 kr | 2 178 024 kr | 1 308 596 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 150 000 kr | 139 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 225 250 kr | 242 025 kr | 370 369 kr | 479 502 kr | 269 618 kr |
| Årets resultat | 866 350 kr | 931 378 kr | 1 412 264 kr | 1 837 522 kr | 1 038 978 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 3 427 143 kr | 4 358 732 kr | 5 886 884 kr | 5 137 171 kr | 3 731 815 kr |
| Kortfristiga fordringar | 781 636 kr | 1 149 892 kr | 1 012 060 kr | 1 289 380 kr | 960 125 kr |
| Kassa och bank | 2 645 507 kr | 3 208 840 kr | 4 874 824 kr | 3 847 791 kr | 2 771 690 kr |
| Summa tillgångar | 3 427 143 kr | 4 358 732 kr | 5 886 884 kr | 5 137 171 kr | 3 731 815 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 402 692 kr | 3 134 070 kr | 4 546 334 kr | 3 733 855 kr | 3 272 833 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 416 342 kr | 2 082 692 kr | 3 014 070 kr | 1 776 333 kr | 2 113 855 kr |
| Årets resultat | 866 350 kr | 931 378 kr | 1 412 264 kr | 1 837 522 kr | 1 038 978 kr |
| Obeskattade reserver | 289 000 kr | 289 000 kr | 139 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 735 451 kr | 935 662 kr | 1 201 550 kr | 1 403 316 kr | 458 982 kr |
| Leverantörsskulder | 8 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 76 057 kr | 155 326 kr | 222 523 kr | 358 072 kr | 109 450 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 651 394 kr | 780 336 kr | 979 027 kr | 1 045 244 kr | 349 532 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 427 143 kr | 4 358 732 kr | 5 886 884 kr | 5 137 171 kr | 3 731 815 kr |
Företrädare
- Sive L (ordförande)
- Jonas L
- Fredrik L
Undertecknad i Piteå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Denacode AB för organisationsnummer?
Denacode AB har organisationsnummer 556646-9101 (5566469101).
Var ligger Denacode AB?
Denacode AB har sin registrerade adress N:a Pitholmsvägen 71, 94146 Piteå.
Vilken bransch är Denacode AB verksamt i?
Denacode AB är registrerat i branschen datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Denacode AB?
Denacode AB hade en nettoomsättning på 3 566 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Denacode AB?
Denacode AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-09-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.