Leeanders Stalltvätt & Sanering AB
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB har organisationsnummer 556648-7772 (5566487772)
Aktiebolag • Org.nr: 556648-7772
Om företaget
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vessigebro. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01620). Sidoverksamheter inkluderar äggproduktion (för försäljning) och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 69 procent till 9 894 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 854 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Leeanders Stalltvätt & Sanering AB 9 894 000 kr och redovisade ett resultat på 1 364 389 kr. Rörelsemarginalen var 24,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 28,8 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 172,4 procent, under branschens median (median 200,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,4 procent | 4,9 procent | -3,5 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,4 procent | 4,6 procent | -5,2 procent till 17,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,8 procent | 48,3 procent | 19,4 procent till 72,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 172,4 procent | 200,7 procent | 92,4 procent till 386,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 95,5 procent | 9,1 procent | -19,7 procent till 41,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 69,0 procent | 1,8 procent | -16,1 procent till 17,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 413 000 kr | 931 000 kr | 496 000 kr till 1 449 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 711 000 kr | 371 000 kr | 171 000 kr till 618 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 av 597 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel med säte i Falkenberg.
- Plats 74 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 616 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 19 992 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 22,2 procent | 32,7 procent | 5,7 procent | 24,4 procent |
| Vinstmarginal | 23,6 procent | 22,3 procent | 33,2 procent | 5,8 procent | 24,4 procent |
| Soliditet | 39,8 procent | 37,7 procent | 37,8 procent | 11,4 procent | 28,8 procent |
| Kassalikviditet | 145,7 procent | 140,7 procent | 202,4 procent | 116,2 procent | 172,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,4 procent | 87,7 procent | 94,3 procent | 70,7 procent | 95,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 94,3 procent | 44,0 procent | 114,4 procent | 69,0 procent |
| Omsättning per anställd | 488 000 kr | 948 000 kr | 1 366 000 kr | 1 171 000 kr | 1 413 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 224 000 kr | 530 000 kr | 601 000 kr | 711 000 kr | 711 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Väby 40131165 Vessigebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom lantbrukssektorn och tjänster som ska tillhandahållas inom denna sektor är stalltvätt, sanering, klippning av djur och avbytartjänst samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva loppmarknad med försäljning av möbler, husgeråd, porslin, kläder, figuriner, lampor och liknande samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva gårdsbutik med försäljning av livsmedel såsom ägg, potatis, honung, kött och chips och liknande samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 976 386 kr | 1 895 691 kr | 2 731 105 kr | 5 854 179 kr | 9 893 569 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 19 509 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 238 394 kr | 482 959 kr | 495 541 kr | 1 758 532 kr | 2 276 707 kr |
| Personalkostnader | 448 136 kr | 1 059 843 kr | 1 201 584 kr | 3 555 731 kr | 4 974 467 kr |
| Avskrivningar | 1 063 kr | 7 184 kr | 7 184 kr | 8 963 kr | 32 904 kr |
| Rörelseresultat | 230 359 kr | 421 644 kr | 893 736 kr | 336 012 kr | 2 411 748 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 12 952 kr | 6 429 kr | 5 323 kr |
| Räntekostnader | 25 kr | 5 kr | 647 kr | 3 549 kr | 2 800 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 230 334 kr | 421 639 kr | 907 627 kr | 338 892 kr | 2 414 271 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -109 121 kr | -222 879 kr | -99 378 kr | -693 264 kr |
| Skatt | 44 713 kr | 64 379 kr | 140 181 kr | 52 457 kr | 356 618 kr |
| Årets resultat | 185 621 kr | 248 139 kr | 544 567 kr | 187 057 kr | 1 364 389 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 857 kr | 27 673 kr | 97 130 kr | 117 637 kr | 505 053 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 857 kr | 27 673 kr | 20 489 kr | 66 706 kr | 479 702 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 76 641 kr | 50 931 kr | 25 351 kr |
| Omsättningstillgångar | 504 379 kr | 723 959 kr | 1 431 802 kr | 2 207 739 kr | 4 448 793 kr |
| Varulager | 31 712 kr | 218 195 kr | 178 425 kr | 314 965 kr | 311 293 kr |
| Kortfristiga fordringar | 253 329 kr | 290 103 kr | 1 005 496 kr | 1 282 685 kr | 2 385 891 kr |
| Kassa och bank | 219 338 kr | 215 661 kr | 247 881 kr | 610 089 kr | 1 751 609 kr |
| Summa tillgångar | 539 236 kr | 751 632 kr | 1 528 932 kr | 2 325 376 kr | 4 953 846 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 214 857 kr | 282 996 kr | 577 563 kr | 264 620 kr | 1 429 009 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 32 kr | 5 653 kr | 3 792 kr | 48 359 kr | 35 416 kr |
| Årets resultat | 185 621 kr | 248 139 kr | 544 567 kr | 187 057 kr | 1 364 389 kr |
| Obeskattade reserver | - | 109 121 kr | 332 000 kr | 431 378 kr | 1 124 642 kr |
| Kortfristiga skulder | 324 379 kr | 359 515 kr | 619 369 kr | 1 629 378 kr | 2 400 195 kr |
| Leverantörsskulder | 25 470 kr | 19 016 kr | 12 526 kr | 237 892 kr | 441 726 kr |
| Skatteskulder | 48 594 kr | 130 918 kr | 199 745 kr | 24 487 kr | 274 781 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 250 315 kr | 172 350 kr | 374 631 kr | 841 975 kr | 1 084 847 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 539 236 kr | 751 632 kr | 1 528 932 kr | 2 325 376 kr | 4 953 846 kr |
Företrädare
- Lee N (verkställande direktör)
- Anders L
Undertecknad i Vessigebro 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Leeanders Stalltvätt & Sanering AB för organisationsnummer?
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB har organisationsnummer 556648-7772 (5566487772).
Var ligger Leeanders Stalltvätt & Sanering AB?
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB har sin registrerade adress Väby 401, 31165 Vessigebro.
Vilken bransch är Leeanders Stalltvätt & Sanering AB verksamt i?
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende husdjursskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Leeanders Stalltvätt & Sanering AB?
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB hade en nettoomsättning på 9 894 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Leeanders Stalltvätt & Sanering AB?
Leeanders Stalltvätt & Sanering AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Leeanders Stalltvätt & Sanering AB någon utdelning?
Styrelsen i Leeanders Stalltvätt & Sanering AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-09-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.