CW Holding AB
CW Holding AB har organisationsnummer 556648-9513 (5566489513)
Aktiebolag • Org.nr: 556648-9513
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadStockholm
Om företaget
CW Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 2 160 000 kr räkenskapsåret 2023 (2 159 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte CW Holding AB 2 160 000 kr och redovisade ett resultat på 624 880 kr. Rörelsemarginalen var 48,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,5 procent). Soliditeten var 82,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,8 procent). Kassalikviditeten var 2575,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 108,3 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,8 procent | 1,5 procent | -1,8 procent till 6,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 48,8 procent | 1,3 procent | -2,2 procent till 6,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,6 procent | 33,8 procent | 10,3 procent till 67,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2575,6 procent | 108,3 procent | 44,3 procent till 256,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 procent | 7,7 procent | -11,4 procent till 39,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 3,9 procent | -11,4 procent till 27,3 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,8 procent | 41,1 procent | 48,8 procent |
| Vinstmarginal | 34,8 procent | 41,9 procent | 48,8 procent |
| Soliditet | 83,7 procent | 83,7 procent | 82,6 procent |
| Kassalikviditet | 513,2 procent | 870,7 procent | 2575,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,0 procent | 11,4 procent | 11,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 16,8 procent | 0,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 850 000 kr | 2 160 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 1 015 000 kr | 1 038 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
S:t Eriksplan 2c/o Matbutiken Cajsa Warg
11320 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har S:t Eriksplan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska dels bedriva detaljhandel med livsmedel samt därtill hörande produktion och försäljning till egna butiker och åter- försäljare, dels främja konsumenternas matintresse via tjänster och informationsspridning, dels handel och förvaltning av värdepapper, fast och lös egendom inom livsmedelsbranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 849 999 kr | 2 159 998 kr | 2 159 998 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 12 630 kr |
| Övriga externa kostnader | 52 877 kr | 94 259 kr | 50 608 kr |
| Personalkostnader | 1 014 676 kr | 1 038 350 kr | 902 751 kr |
| Avskrivningar | 139 093 kr | 139 093 kr | 139 093 kr |
| Rörelseresultat | 643 353 kr | 888 296 kr | 1 054 916 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 0 kr |
| Räntekostnader | - | -15 882 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 643 353 kr | 904 178 kr | 1 054 916 kr |
| Bokslutsdispositioner | -161 700 kr | -220 000 kr | -265 000 kr |
| Skatt | 99 969 kr | 139 459 kr | 165 036 kr |
| Årets resultat | 381 684 kr | 544 719 kr | 624 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 941 492 kr | 3 102 399 kr | 239 093 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 524 213 kr | 2 824 213 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 117 267 kr | 2 608 053 kr | 6 306 547 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 2 731 313 kr |
| Kassa och bank | 2 117 267 kr | 2 608 053 kr | 3 575 234 kr |
| Summa tillgångar | 5 058 759 kr | 5 710 452 kr | 6 545 640 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 4 236 481 kr | 4 781 200 kr | 5 406 080 kr |
| Aktiekapital | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 654 797 kr | 3 036 481 kr | 3 581 200 kr |
| Årets resultat | 381 684 kr | 544 719 kr | 624 880 kr |
| Obeskattade reserver | 409 700 kr | 629 700 kr | 894 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 412 578 kr | 299 552 kr | 244 860 kr |
| Leverantörsskulder | 6 208 kr | 3 091 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 50 317 kr | -32 316 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 307 530 kr | 279 463 kr | 187 542 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 058 759 kr | 5 710 452 kr | 6 545 640 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom detaljhandelbranchen. Bolagets säte är Stockholm. Koncernförhållande: I enlighet med Årsredovisningslagen 7 kap 3§ har någon koncernredovisning ej upprättats.
Företrädare
- Måns F (styrelseledamot)
- Johan A (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CW Holding AB för organisationsnummer?
CW Holding AB har organisationsnummer 556648-9513 (5566489513).
Var ligger CW Holding AB?
CW Holding AB har sin registrerade adress S:t Eriksplan 2, 11320 Stockholm.
Vilken bransch är CW Holding AB verksamt i?
CW Holding AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CW Holding AB?
CW Holding AB hade en nettoomsättning på 2 160 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-09-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.