
Tandläkare Jarek Salbert AB
Tandläkare Jarek Salbert AB har organisationsnummer 556651-0276 (5566510276)
Aktiebolag • Org.nr: 556651-0276
Om företaget
Tandläkare Jarek Salbert AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). På Google Maps är verksamheten listad som dental clinic. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 13 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 56 procent till 3 021 266 kr räkenskapsåret 2025 (1 933 181 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandläkare Jarek Salbert AB 3 021 266 kr och redovisade ett resultat på 150 236 kr. Rörelsemarginalen var 5,5 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 71,8 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 336,6 procent, över branschens median (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,5 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 71,8 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 336,6 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 56,3 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 511 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 610 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 498 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 26 av 77 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 1 904 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 6 561 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 57 563 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -46,8 procent | -31,4 procent | -41,7 procent | 7,9 procent | 5,5 procent |
| Vinstmarginal | -46,9 procent | -31,3 procent | -40,7 procent | 7,4 procent | 5,0 procent |
| Soliditet | 79,4 procent | 96,4 procent | 82,2 procent | 62,3 procent | 71,8 procent |
| Kassalikviditet | 2538,7 procent | 2247,8 procent | 472,0 procent | 427,1 procent | 336,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,2 procent | -12,2 procent | -61,1 procent | 22,0 procent | 19,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 29,4 procent | 34,4 procent | -24,8 procent | 138,4 procent | 56,3 procent |
| Omsättning per anställd | 802 000 kr | 1 078 000 kr | 811 000 kr | 1 933 000 kr | 1 511 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 679 000 kr | 651 000 kr | 698 000 kr | 610 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Baltzargatan 2521136 Malmö
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Baltzargatan 25 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandvård samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 619 584 kr | 802 351 kr | 1 078 266 kr | 811 213 kr | 1 933 181 kr | 3 021 266 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 750 kr | 223 618 kr | 366 260 kr | 491 697 kr | 362 896 kr | 637 539 kr | 1 134 349 kr |
| Personalkostnader | - | 434 007 kr | 624 104 kr | 679 279 kr | 650 713 kr | 697 581 kr | 1 220 881 kr |
| Avskrivningar | - | 35 500 kr | 71 000 kr | 71 000 kr | 71 000 kr | 134 945 kr | 118 585 kr |
| Rörelseresultat | -18 750 kr | -188 329 kr | -375 697 kr | -338 566 kr | -337 954 kr | 153 051 kr | 167 407 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 170 kr | 7 510 kr | 5 036 kr | 89 kr |
| Räntekostnader | - | 263 kr | 0 kr | 67 kr | 39 kr | 14 119 kr | 17 260 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 750 kr | -188 592 kr | -375 697 kr | -337 463 kr | -330 483 kr | 143 968 kr | 150 236 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 197 800 kr | 362 712 kr | 227 724 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -18 750 kr | 9 208 kr | -12 985 kr | -109 739 kr | -330 483 kr | 143 968 kr | 150 236 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 319 500 kr | 248 500 kr | 177 500 kr | 106 500 kr | 658 855 kr | 540 270 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 319 500 kr | 248 500 kr | 177 500 kr | 106 500 kr | 169 480 kr | 105 270 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 410 506 kr | 1 549 534 kr | 1 061 984 kr | 757 386 kr | 550 933 kr | 392 786 kr | 511 660 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 190 288 kr | 22 kr | 0 kr | - | 22 096 kr | 24 811 kr |
| Kassa och bank | 1 410 506 kr | 1 359 246 kr | 1 061 962 kr | 757 386 kr | 550 933 kr | 370 690 kr | 486 849 kr |
| Summa tillgångar | 1 410 506 kr | 1 869 034 kr | 1 310 484 kr | 934 886 kr | 657 433 kr | 1 051 641 kr | 1 051 930 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 405 506 kr | 1 237 614 kr | 1 040 929 kr | 901 191 kr | 540 708 kr | 654 676 kr | 754 912 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 324 256 kr | 1 128 406 kr | 953 914 kr | 910 930 kr | 771 191 kr | 410 708 kr | 504 676 kr |
| Årets resultat | -18 750 kr | 9 208 kr | -12 985 kr | -109 739 kr | -330 483 kr | 143 968 kr | 150 236 kr |
| Obeskattade reserver | - | 590 436 kr | 227 724 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 40 984 kr | 41 831 kr | 33 695 kr | 116 725 kr | 91 965 kr | 152 018 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 30 069 kr | 34 916 kr | 26 779 kr | 26 563 kr | 27 908 kr | 44 059 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 410 506 kr | 1 869 034 kr | 1 310 484 kr | 934 886 kr | 657 433 kr | 1 051 641 kr | 1 051 930 kr |
Företrädare
- Jarek S (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tandläkare Jarek Salbert AB för organisationsnummer?
Tandläkare Jarek Salbert AB har organisationsnummer 556651-0276 (5566510276).
Var ligger Tandläkare Jarek Salbert AB?
Tandläkare Jarek Salbert AB har sin registrerade adress Baltzargatan 25, 21136 Malmö.
Vilken bransch är Tandläkare Jarek Salbert AB verksamt i?
Tandläkare Jarek Salbert AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tandläkare Jarek Salbert AB?
Tandläkare Jarek Salbert AB hade en nettoomsättning på 3 021 266 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tandläkare Jarek Salbert AB?
Tandläkare Jarek Salbert AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tandläkare Jarek Salbert AB någon utdelning?
Styrelsen i Tandläkare Jarek Salbert AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.