Staffan Kjällman AB
Staffan Kjällman AB har organisationsnummer 556652-3931 (5566523931)
Aktiebolag • Org.nr: 556652-3931
Om företaget
Staffan Kjällman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Visby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 23 års verksamhet sedan 2003. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 47 procent till 3 697 923 kr räkenskapsåret 2025 (2 516 022 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Staffan Kjällman AB 3 697 923 kr och redovisade ett resultat på 1 655 196 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 63,0 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 377,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 56,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,0 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 377,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,8 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 47,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 698 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 606 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 139 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 15 av 77 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Gotland.
- Plats 299 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 299 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 48 043 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 35,4 procent | 25,9 procent | 13,8 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 37,4 procent | 31,9 procent | 22,7 procent | 56,0 procent |
| Soliditet | 79,2 procent | 76,5 procent | 66,8 procent | 65,7 procent | 63,0 procent |
| Kassalikviditet | 6112,6 procent | 4140,0 procent | 1177,3 procent | 14248,8 procent | 377,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -22,9 procent | 19,4 procent | 15,8 procent | 10,2 procent | 22,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | 13,5 procent | 0,8 procent | 47,0 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 2 200 000 kr | 2 497 000 kr | 2 516 000 kr | 3 698 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 480 000 kr | 426 000 kr | 602 000 kr | 687 000 kr | 606 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kinbergsplats 362157 Visby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kinbergsplats 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggföretag, köpa och förvalta värdepapper och fastigheter samt uthyrning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 185 471 kr | 0 kr | 2 199 792 kr | 2 496 995 kr | 2 516 022 kr | 3 697 923 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 356 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 137 671 kr | 126 634 kr | 577 901 kr | 831 473 kr | 1 205 165 kr | 1 497 435 kr |
| Övriga externa kostnader | 420 192 kr | 92 711 kr | 269 539 kr | 349 058 kr | 207 794 kr | 202 243 kr |
| Personalkostnader | 429 531 kr | 480 237 kr | 425 530 kr | 601 892 kr | 687 166 kr | 606 323 kr |
| Avskrivningar | 259 012 kr | 258 770 kr | 149 057 kr | 67 781 kr | 69 205 kr | 123 477 kr |
| Rörelseresultat | -1 035 579 kr | -958 352 kr | 777 765 kr | 646 791 kr | 346 692 kr | 1 268 445 kr |
| Ränteintäkter | 22 518 kr | 177 763 kr | 45 511 kr | 149 702 kr | 224 230 kr | 802 860 kr |
| Räntekostnader | 22 kr | 173 kr | 260 kr | 63 kr | 0 kr | 66 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 013 083 kr | -780 762 kr | 823 016 kr | 796 430 kr | 570 922 kr | 2 071 239 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | - | - | - | - | - | 416 043 kr |
| Årets resultat | -1 013 083 kr | -780 762 kr | 823 016 kr | 796 430 kr | 570 922 kr | 1 655 196 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 853 828 kr | 595 058 kr | 473 801 kr | 539 316 kr | 470 111 kr | 9 346 634 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 853 828 kr | 595 058 kr | 473 801 kr | 539 316 kr | 470 111 kr | 9 346 634 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 327 909 kr | 3 719 712 kr | 5 068 774 kr | 7 003 276 kr | 8 062 978 kr | 2 182 522 kr |
| Kortfristiga fordringar | 326 024 kr | 62 926 kr | 19 875 kr | 11 055 kr | 16 135 kr | 40 874 kr |
| Kassa och bank | 6 974 868 kr | 2 104 855 kr | 3 487 026 kr | 5 423 363 kr | 5 404 683 kr | 2 091 672 kr |
| Summa tillgångar | 9 181 737 kr | 4 314 770 kr | 5 542 575 kr | 7 542 592 kr | 8 533 089 kr | 11 529 156 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 6 796 513 kr | 3 415 751 kr | 4 238 767 kr | 5 035 198 kr | 5 606 119 kr | 7 261 315 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 689 596 kr | 4 076 513 kr | 3 295 751 kr | 4 118 768 kr | 4 915 197 kr | 5 486 119 kr |
| Årets resultat | -1 013 083 kr | -780 762 kr | 823 016 kr | 796 430 kr | 570 922 kr | 1 655 196 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 475 kr | 60 853 kr | 122 433 kr | 594 876 kr | 56 587 kr | 577 573 kr |
| Leverantörsskulder | 1 775 kr | 0 kr | 11 115 kr | 16 358 kr | 7 558 kr | 9 162 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 408 678 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 700 kr | 25 180 kr | 24 318 kr | 153 518 kr | 42 029 kr | 152 733 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 181 737 kr | 4 314 770 kr | 5 542 575 kr | 7 542 592 kr | 8 533 089 kr | 11 529 156 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte på Gotland registrerades år 2003 och bedriver sedan år 2008 ett lägenhetshotell och cateringverksamhet i hyrd lokal i Visby.
Företrädare
- Staffan K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Staffan Kjällman AB för organisationsnummer?
Staffan Kjällman AB har organisationsnummer 556652-3931 (5566523931).
Var ligger Staffan Kjällman AB?
Staffan Kjällman AB har sin registrerade adress Kinbergsplats 3, 62157 Visby.
Vilken bransch är Staffan Kjällman AB verksamt i?
Staffan Kjällman AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Staffan Kjällman AB?
Staffan Kjällman AB hade en nettoomsättning på 3 697 923 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Staffan Kjällman AB?
Staffan Kjällman AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2003-12-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.